Data modyfikacji:

Jakie puzzle dla 4 latka wybrać?

 Układanie puzzli to wspaniała zabawa zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Rozwija ona wyobraźnie i kreatywność już u kilkuletnich dzieci. Warto więc zaopatrzyć się w kilka zestawów puzzli, aby od najmłodszych lat prawidłowo rozwijać umysł smyka. Jednak jaki wbrać puzzle dla 4 latka? Sprawdź nasz poradnik!
puzzle dla 4 latka

Puzzle dla 4 latka - zalety zabawy

Jaki wpływ na dziecko ma układanie puzzli? Ta forma rozrywki przede wszystkim rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz poprawiają motorykę. Jest więc doskonałym treningiem zdolności manualnych. Ponadto układanie puzzli uczy zachowania spokoju, cierpliwości oraz skupienia i opanowania. Jeśli w zabawie bierze udział więcej osób, gra uczy komunikacji międzyludzkiej oraz wzmacnia więzi pomiędzy uczestnikami. Co więcej, dziecko będzie uczyło się gry zespołowej już od najmłodszych lat! Każdy z tych elementów jest bardzo ważny w okresie zarówno dorastania i dorosłości. Co więcej, puzzle ćwiczą umysł w każdym wieku! Są więc doskonałą formą spędzania wolnego czasu zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, a nawet dziadków. Pamiętaj jednak, że należy dobrać stopień trudności, jak i liczbę elementów, która będzie dopasowana do możliwości wszystkich uczestników zabawy.

Czy nie sądzisz, że powyższe kwestie to argumenty za rozpoczęciem przygody z układaniem puzzli? Dla nas zdecydowanie tak!

Puzzle dla 4 latka - ile elementów będzie odpowiednie?

Na poziom trudności w układaniu puzzli wpływ ma kilka elementów. Jakich dokładnie? Mowa zarówno o liczbie elementów, ich wielkości czy trudności obrazka oraz zróżnicowaniu kolorystycznym i kształcie samych puzzli. Te kwestie należy dobrać zarówno pod kątem wieku dziecka, ale także jego doświadczenia w układaniu puzzli.

Przygodę z pierwszymi puzzlami warto rozpocząć, gdy nasz smyk ma około trzech lat. Jest to odpowiedni moment, gdyż ich stopień trudności jest nieco większy niż w przypadku zabawek kształtowych czy klocków, którymi dziecko bawiło się do tej pory. Ponadto w tym wieku dziecko przestaje badać otaczający go świat ustami, a więc nie powinno umieszczać w swojej buzi małych przedmiotów, a więc także puzzli. Warto wziąć jednak pod uwagę, że zabawa z puzzlami powinna odbywać się pod okiem rodzica! I to nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także aby spędzić razem więcej czasu i zbudować trwałą relację.

Jednak jeśli zabawę z puzzlami zaczynamy, gdy dziecko ma cztery lata, warto na początek, aby pociecha układała puzzle posiadające 20 elementów, a gdy sprawdzimy, że nasze dziecko dobrze radzi sobie z tą liczbą i jest zainteresowana tego typu zabawą - należy przejść na większą liczbę elementów sięgających 40 - 50 części. Bez względu na to, czy dziecko rozpoczęło przygodę z układaniem puzzli w wieku trzech czy czterech lat, raczej nie powinniśmy proponować mu puzzli, które mają ponad 50 elementów. Trudność w ich układaniu może się okazać dla naszego dziecka zbyt frustrująca.

Puzzle 4 lata - na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać puzzle dla 4 latka? Przede wszystkim ich układanie powinno stać się dla dziecka prawdziwą przyjemnością i forma zabawy. Aby tak się stało, warto pamiętać o kilku kwestiach. Należy dziecku wytłumaczyć na czym polega czynność układania puzzli oraz co tak naprawdę jest jej celem. Nasza pociecha powinna o tym wiedzieć już przed rozpoczęciem zabawy!

W wieku 4 lat dziecko posiada już podstawy wyobraźni przestrzennej, a więc zaczyna radzić sobie z obracaniem i dopasowywaniem puzzli do siebie, choć z pewnością metodą prób i błędów. W takiej sytuacji pośród ofert producentów należy szukać zestawów dopasowanych do tego wieku, aby do zabawy nie wprowadzić ani zbyt łatwych, ani zbyt trudnych elementów.

Jeśli twoje dziecko nie miał do tej pory do czynienia z puzzlami, warto zdecydować się na puzzle piankowe. Są one znacznie większe od tradycyjnych form puzzli. Ponadto są miękkie oraz delikatne w dotyku, łatwo je ze sobą połączyć. Jeśli twoje dziecko ma już rozwinięte zdolności manualne, jest z pewnością bardziej wymagającym użytkownikiem zabawek. W takiej sytuacji warto odejść od puzzli piankowych na rzecz tych nieco bardziej skomplikowanych i stworzonych z tektury.

Puzzle dla 4 latka - propozycje

Co tak naprawdę może zainteresować dzieci w układaniu puzzli? Stworzenie obrazka na którym będą widoczni jego ukochani bohaterowie z bajek. Według nas to zdecydowanie motywujący element! Producenci zabawek zadbali o to, aby wybór motywów i bajek był naprawdę niewzykle duży. Dzięki temu znaleźć można puzzle z uwielbianą Świnką Peppą, przyjaciółmi z Psiego Patrolu, postaciami z Jak wytresować smoka czy siostrami z Krainy Lodu. Puzzle to także doskonały moment, aby wraz z dzieckiem wrócić do swojego dzieciństwa i pokazać smykowi, jakie bajki kiedyś były interesujące: Muminki, Myszka Mickey i Minnie, Toy Story czy księżniczki z bajek Disneya.

Puzzle mogą być także wspaniałą formą edukacji przyrodniczej! Możemy wraz z naszą pociechą ułożyć puzzle na których znajdują się choćby zwierzęta leśne, dinozaury, zwierzęta gospodarskie czy dzikia natura. Będzie to doskonały moment, aby opowiedzieć dziecku o otaczającym nas świecie i przeszłości Ziemi.

Chciałbyś poszukać mniej typowych form puzzli? Producenci zabawek zadbali także o twoje potrzeby. W ofercie znaleźć można puzzle 3D, a więc układankę przestrzenną, z której można stworzyć samochód, pojazd kosmiczny czy dzikie zwierzę. Ciekawą opcją są także puzzle drewniane, które występują w różnorodnych ciekawych formach. Ich zaletą jest z pewnością mniejsza tendencja do zamoknięcia przez wylany kubek z sokiem lub kaszkę. Jeśli twoje dziecko nie jest jednak przekonane do puzzli, możesz mu zaproponować puzzle w formie klocków.
Autorka: Katarzyna Pyrek