Data publikacji:

Puzzle dla 8-latka: najlepsze propozycje

Puzzle to forma zabawy, którą zna chyba każdy i choć wydawać by się mogło, że najlepsze czasy ma już za sobą, nie jest to prawda. Od czasu pandemii układanie puzzli stało się na nową formą rozrywki po którą sięgają zarówno najmłodsi, jak i starsi. Obecnie więc puzzle wróciły do łask i nic nie wskazuje na to, aby coś miało je zdetronizować.
puzzle dla 8-latka

Puzzle dla 8 latka - dlaczego warto je układać? 

Jakie zalety ma układanie puzzli? Zdecydowanie wiele, a pośród nich wymienić można poniższe. Otóż puzzle:
 • uczą koncentracji oraz skupienia się na jednej rzeczy,
 • ćwiczą naszą spostrzegawczość,
 • uczą logicznego myślenia,
 • ćwiczą pamięć wzrokową,
 • pozwalają zapomnieć o otaczających problemach,
 • wyciszają i odstresowują,
 • poprawiają sprawność motoryki małej , co jest bardzo istotne w rozwoju, szczególnie małych dzieci,
 • zwiększają pewność siebie,
 • są zabawą zespołową, więc pozwalają na integrację,
 • uczą pracy zespołowej.
 • Puzzle dla 8 latka - ile elementów powinien mieć zestaw puzzli?

  Jak widzisz, układanie puzzli ma wiele nieocenionych zalet, które będą profitować w przyszłości. W jakim jednak wieku warto rozpocząć układanie puzzli? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż dzieci rozwijają się w różnym tempie. Co ciekawe, już nawet dwuletnie dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z puzzlami, jednak dla nich polecane są puzzle dwuelementowe. Im starsze dziecko, tym większą liczbę elementów można wprowadzić do zabawy z puzzlami. Należy jednak pamiętać, że najmłodszych fanów układanek należy dobrze pilnować, aby nie zrobili sobie krzywdy małymi elementami. 
  W ofercie wielu producentów znaleźć można puzzle, które różnią się zarówno liczbą elementów, ich rozmiarem, jak i wielkością ostatecznego obrazu. Aby ułatwić dobór typu puzzli, producenci określają na opakowaniach dla kogo standardowo jest polecany dany zestaw puzzli. Jest to istotne z wielu względów, między innymi dla mniejszych dzieci przeznaczone są większe puzzle, które będą łatwe do ułożenia oraz nie będą stanowić zagrożenia jeśli chodzi o niespodziewane połknięcie przez pociechę jednego z elementów.
  Z ilu więc elementów powinny się składać puzzle dla 8 latka? Jeśli maluch miał do tej pory doświadczenia z układaniem obrazków może sobie on poradzić nawet z 300 lub 500 elementami. Jeśli dziecko nie miało do tej pory doświadczenia  w układaniu puzzli, warto sprawić mu zestaw składający się z 200 - 260 elementów. 
  Interesują cię ciekawe puzzle dla 8 latka? Jeśli tak, koniecznie sprawdź nasze propozycje puzzli dla dzieci.

  Dla 8 latka puzzle - galaktyka

  Jeśli zastanawiasz się jaki typ puzzli wybrać, zdecydowanie sprawdź puzzlei, na których widoczna jest galaktyka. Dlaczego? Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki w młodym wieku mocno interesują się kosmosem. Jak wygląda z bliska księżyc? Jaki kształt ma Droga Mleczna? Jak z kosmosu wygląda Ziemia? Na te oraz wiele więcej pytań dziecko może odpowiedzieć sobie podczas układania puzzli inspirowanych galaktyką. W ofercie wielu producentów puzzli można znaleźć piękne obrazy przedstawiające kosmos.

  Puzzle edukacyjne dla 8 latka

  Co powiesz na to, aby połączyć przyjemne z pożytecznym, a więc postawić na puzzle edukacyjne? Naszym zdaniem to doskonały pomysł, gdyż pozwoli w formie zabawy na dowiedzenie się nowych rzeczy o otaczającym dziecko świecie. Dzięki puzzlom twoje dziecko może na przykład poznać nowe słówka z języka angielskiego, na przykład dzięki ułożeniu grafiki farmy, na której znajdują się nazwy każdego elementu zobrazowanego w zestawie puzzli. Możesz także postawić na puzzle dzięki którym dziecko nauczy się podstaw anatomii, w tym nie tylko zewnętrznych części ciała, ale także organów i kości. Na innych puzzlach edukacyjnych znajdziesz także mapę Europy, bądź całego świata

  Puzzle dla 8 latka - historyczne

  Innym, nieco trudniejszym typem puzzli będą puzzle historyczne, które mogą, choć nie muszą, stać się interesujące dla 8 latka. Puzzle historyczne warto nabyć, jeśli wiemy, że nasza pociecha interesuje się historią. W innym przypadku, tego typu puzzle mogą się nie sprawdzić, a więc będą rzucone na samo dno szafy z zabawkami. My z zakresu puzzli historycznych polecamy na przykład puzzle z Mona Lisą, czy też te przedstawiające zabytki z całego świata, na przykład wieżę Eiffla, Zamek Wawel, różne zakątki Włoch, Austrii czy Niemiec.

  Puzzle piłkarskie dla 8 latka

  Jeśli twoja pociecha jest fanem Roberta Lewandowskiego, Lionela Messiego czy Cristiano Ronaldo, warto abyś zaopatrzył swoje dziecko w piłkarskie puzzle, na których znajdzie podobizny swoich ulubionych piłkarzy. Alternatywą dla tego typu puzzli będą te posiadające grafiki/zdjęcia samochodów. Tego typu puzzle będą idealne dla fanów gier komputerowych.

  Puzzle 3D dla 8 latka

  Alternatywną dla typowych puzzli są puzzle w 3D dla 8 latka, które, jak sama nazwa wskazuje są przestrzenne. W pierwszej kolejności składa się je jak typowe puzzle, aby w ostatnim etapie połączyć wszystkie elementy tak, aby stworzyć przestrzenną całość. Puzzle 3 D dla 8 latka mogą utworzyć Krzywą Wieżę w Pizie, Układ Planetarny, a nawet Notre Dame w Paryżu czy operę w Sydney.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Honorata Pitura