Data modyfikacji:

Szorstkie łokcie u dziecka: co stosować

Każdy rodzic ze szczególną uwagą podchodzi do codziennej pielęgnacji wrażliwej skóry maluszka. Delikatne, dziecięce ciało jest bowiem narażone na częste zaczerwienienia, podrażnienia czy przesuszenie. Co zrobić, gdy u naszej pociechy zaobserwujemy szorstkie łokcie czy zrogowacenia na kolanach? Czasami wystarczy zmiana kosmetyków - długotrwale utrzymujących się zmian skórnych nie należy jednak bagatelizować. W poniższym artykule podpowiadamy nie tylko, co kryje się za szorstką skórą maluszka. Przedstawiamy także propozycje kosmetyków oraz domowych specyfików, dzięki którym przywrócimy komfort poszczególnym partiom ciała u dziecka.
szorskie łokcie u dziecka

Przesuszone łokcie i kolana - czego mogą być objawem?

Wrażliwa skóra maluszków bardzo często narażona jest na uszkodzenia. Szorstkie łokcie czy zrogowacenia na kolanach są nierzadkim problemem u dzieci. Co zatem zrobić, jeśli zaobserwujemy u swojej pociechy tego typu zmiany skórne? Zastanówmy się na początku, jakie mogą być przyczyny przesuszenia oraz nadmiernej szorstkości. Nie zawsze musimy od razu popadać w panikę. Warto jednak przyglądać się uważnie dziecku - chropowate łokcie mogą (ale nie muszą!) zwiastować poważniejsze problemy, wymagające konsultacji dermatologicznej.
• Szorstkie łokcie u dziecka są częstym objawem przesuszenia skóry czy nawet odwodnienia organizmu.
• Powstają na skutek stosowania niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych lub kontaktu skóry z drażniącymi detergentami.
• Kolana oraz przesuszone łokcie maluszka mogą stanowić problem także w przypadku ich nieprawidłowego zabezpieczenia podczas bardzo mroźnych lub szczególnie upalnych dni.

Nadmiernie zrogowaciała oraz przesuszona skóra konkretnych partii ciała jest czasami objawem konkretnych chorób dermatologicznych. Szorstkie łokcie i kolana u dziecka mogą być manifestacją:
• atopowego zapalenia skóry (AZS);
• łuszczycy;
• grzybicy łokci.
Jeśli zmieniliśmy więc rytuały pielęgnacyjne u maluszka, a kondycja skóry nie ulega poprawie, to nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Nie należy bagatelizować pozornie błahych zmian, takich jak przesuszone łokcie. Przyczyna ich powstawania może mieć bowiem podłoże chorobowe. Specjalista zleci konkretne badania, a także przepisze leki oraz maści adekwatne do diagnozy. Warto wspomnieć również, że suche łokcie mogą być też zwiastunem problemów hormonalnych (głównie niedoczynności tarczycy), ale dotyczy to najczęściej osób starszych.

Szorstkie łokcie u dziecka - czy to AZS?

Atopowe zapalenie skóry najczęściej dotyka maluszki, które ukończyły 2. rok życia. Szorstkie łokcie u dziecka są wtedy jednym z objawów. Do symptomów towarzyszących zmianom skórnym zaliczymy też zaczerwienienie czy uporczywy świąd. Pociecha dotknięta AZS odczuwa bardzo silną chęć rozdrapywania ran. Kolana oraz łokcie mogą również bardzo wyraźnie się łuszczyć. Niezbędne jest wtedy wdrożenie odpowiedniej terapii oraz stosowanie emolientów natłuszczających. Dzieci ze zdiagnozowanym AZS mają szansę na całkowite wyleczenie choroby, trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to jedno z tych schorzeń, które często ulega nawrotom - również w życiu dorosłym.
Objawy AZS mogą pojawić się również u kilkumiesięcznych maluszków. Wtedy jednak zmiany skórne najczęściej obejmują okolice policzków. Szorstkie łokcie u niemowlaka są więc najczęściej związane z niewłaściwą pielęgnacją. Co zmienić więc w codziennej rutynie, by skóra naszej pociechy była zawsze miękka, gładka i odpowiednio nawilżona? 

Przesuszone łokcie - jak przywrócić komfort skórze maluszka?

Szorstkie łokcie u niemowląt, które powstały na skutek przesuszenia, bardzo łatwo można zregenerować. Co powinna obejmować świadoma pielęgnacja? Oto wskazówki - warto je wdrożyć w życie tak, aby jak najszybciej zapomnieć o zrogowaciałej skórze.
• Dbajmy o prawidłowe nawodnienie maluszka - odpowiednia podaż płynów, zup, owoców czy warzyw bogatych w wodę zadba o wystarczające nawilżenie organizmu od środka.
• Wybierajmy łagodne kosmetyki wolne od silikonu, parabenów czy przesuszającego alkoholu.
• Zadbajmy, by kremy aplikowane na skórę pociechy charakteryzowały się krótkimi, acz treściwymi składami. Czego nie powinno w nich zabraknąć? Na zrogowaciałe łokcie warto aplikować preparaty wzbogacone pantenolem, mocznikiem, alantoiną, proteinami mlecznymi, naturalnymi olejami czy masłami.
• Sięgnijmy po emolienty dla dzieci. To dermokosmetyki szczególnego rodzaju, które zawierają składniki chroniące naskórek przed przesuszeniem. Bogate emulsje tworzą na ciele ochronny film, uniemożliwiający odparowywanie wody z naskórka. Pamiętajmy jednak, by emolienty aplikować rozważnie - jeśli skóra naszego maluszka jest w dobrej kondycji, poprzestańmy na używaniu klasycznych kremów lub mleczek dla niemowląt o działaniu nawilżającym.
• Bądźmy systematyczni. Kosmetyki pielęgnacyjne stosujmy co najmniej dwa razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie zapominajmy o aplikowaniu dodatkowych warstw kremów wtedy, gdy wybieramy się z dzieckiem na spacer w mroźniejszy dzień. Używajmy także regularnie kremów z filtrem.

Szorstkie łokcie - domowe sposoby nawilżenia skóry

Co jeszcze sprawdzi się na szorstkie łokcie? Domowe sposoby mają sporo do zaoferowania, warto jednak do tych zabiegów podchodzić rozsądnie i stosować je pod czujnym okiem specjalistów. Ukojenie podrażnionej skórze przyniesie:
• maska na bazie jogurtu naturalnego i miodu;
• pasta z zaparzonego i ostudzonego siemienia lnianego (2 łyżki siemienia na ¼ szklanki wrzącej wody) z dodatkiem miodu, soku z cytryny oraz oliwy;
• stosowanie naturalnych olejów (przykładowo oleju ze słodkich migdałów, pestek winogron, konopnego itd.).

Warto pamiętać jednak, jak ważna jest holistyczna, codzienna pielęgnacja. Problem bardzo suchych łokci może zniknąć, jeśli sięgniemy po hipoalergiczne proszki do prania i zadbamy, by nasz maluszek miał kontakt z bezpiecznymi dermokosmetykami o łagodnych składach. 
Autorka: Anna Mlonka