Data modyfikacji:

Ucisk na cewkę moczową w ciąży: jak go leczyć?

Zwiększona potrzeba oddawania moczu to jedna z najczęstszych ciążowych dolegliwości, jak również wczesny objaw ciąży. Przyszłe mamy nierzadko skarżą się na ten krępujący problem nawet przez całe 9 miesięcy. Warto wiedzieć, że choć częstomocz w ciąży zwykle jest naturalnym zjawiskiem, w niektórych sytuacjach może zwiastować problemy zdrowotne, które należy jak najszybciej rozwiązać.
Ucisk na cewkę moczową w ciąży

Ucisk na cewkę moczową w ciąży – przyczyny

Musisz odwiedzać toaletę częściej niż zwykle? Budzisz się w nocy, choć wcześniej cię to nie spotykało? Częstomocz to jeden z wczesnych objawów ciąży, który może wystąpić nawet w krótkim czasie po zapłodnieniu. Jego powodem jest wzrost poziomu progesteronu, który powoduje rozszerzenie kanału moczowodów i spowolnienie ich pracy. Przyszła mama może skarżyć się nawet na problem nietrzymania moczu podczas kaszlu, kichania czy śmiechu.
W późniejszych etapach ciąży ucisk na cewkę moczową powodowany jest dodatkowo przez powiększającą się macicę. Rosnący płód naciska na okoliczne organy wewnętrzne, w tym również na pęcherz, co przykłada się na zmniejszenie jego pojemności. Efekt? Częsta potrzeba wizyt w toalecie.
Kobieta spodziewająca się dziecka powinna pamiętać, że częste oddawanie moczu może utrzymywać się nawet przez całą ciążę. Bywa, że problem ten okresowo ustępuje.

Problemy z oddawaniem moczu w ciąży – jak je łagodzić?

Trudności z oddawaniem moczu w ciąży to zdecydowanie jedna z najbardziej krępujących ciążowych dolegliwości. Dodatkowym problemem jest fakt, iż w ciąży należy szczególnie dbać o nawodnienie organizmu, spożywając duże ilości wody mineralnej. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków podłoża problemów z oddawaniem moczu w błogosławionym stanie są zupełnie naturalne, a po porodzie sytuacja powraca do normy.
W takim razie, jak przyszła mama może zwiększyć swój komfort?
  • Stosuj wkładki higieniczne przeznaczone dla osób z problemami z nietrzymaniem moczu. Zabezpieczą one bieliznę przed ewentualnym zmoczeniem w niespodziewanych sytuacjach.
  • Jeśli to możliwe, zadbaj o to, by przez większość dnia mieć łatwy dostęp do toalety.
  • Wykonuj trening mięśni Kegla – dzięki nim zmniejszysz kłopot z nietrzymaniem moczu, ułatwisz sobie poród, a także zniwelujesz ryzyko nietrzymania moczu po narodzinach dziecka.
  • Trudności z oddawaniem moczu w ciąży – kiedy do lekarza?

    Kobiety w ciąży są bardziej narażone na infekcje układu rozrodczego oraz dróg moczowych. Jeśli więc, oprócz zwiększonego oddawania moczu, zauważasz u siebie dodatkowe dolegliwości, nie bagatelizuj ich – jak najszybciej porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym. Niepokojące sygnały to m.in.:
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • obecność krwi w moczu,
  • bóle w podbrzuszu.
  • Infekcja dróg moczowych w ciąży – nie lekceważ jej!

    Wyżej wspomniane objawy kwalifikują kobietę ciężarną do wykonania badania moczu, które pozwoli ustalić ich przyczynę. Obecność bakterii w moczu w ciąży to znak, że należy podjąć właściwe leczenie. Pamiętaj, że infekcja dróg moczowych może być groźna nie tylko dla ciebie, ale i prawidłowego przebiegu ciąży. Może przyczynić się do tak poważnych sytuacji jak przedwczesny poród czy niska masa urodzeniowa dziecka.
    Najczęściej infekcje dróg moczowych w ciąży leczy się za pomocą preparatów zawierających cefalosporyny lub aminopenicyliny. Pamiętaj również, że popularny środek dostępny bez recepty, czyli furagina, w ciąży jest bezwzględnie zakazany – składniki furaginy mogą przenikać do łożyska i powodować niedokrwistość u płodu. Infekcji pęcherza w ciąży nigdy nie należy leczyć samodzielnie, bez konsultacji ze specjalistą!
    Jeśli wraz z częstomoczem zauważasz u siebie napady głodu, dużą senność i zmęczenie oraz wahania masy ciała, warto jak najszybciej zbadać poziom glukozy we krwi. Wspomniane dolegliwości są objawem cukrzycy ciążowej. Jeśli zostanie zdiagnozowana, lekarz zaleci odpowiednią dietę oraz leczenie, które zapobiegnie powikłaniom ciąży.

    Jak dbać o drogi moczowe w ciąży?

    Na koniec sprawdź kilka naszych porad, które ułatwią ci dbanie o zdrowie dróg moczowych w ciąży.
  • Spożywaj duże ilości płynów – minimum 3 litry dziennie. To najlepszy sposób na udrożnianie dróg moczowych i zapobieganie osiedlania się w nich groźnych drobnoustrojów.
  • Przyszłe mamy w trosce o swoje drogi moczowe mogą spożywać żurawinę – to naturalny sposób na wsparcie układu wydalniczego. Żurawina zawiera składniki wpływające korzystnie na pH moczu.
  • Jeśli chodzisz na basen, po zakończeniu pływania jak najszybciej osusz ciało i włóż ubrania, by zapobiec wychłodzeniu pęcherza.
  • Stosuj ubiór odpowiedni do pogody. O ochronę okolic podbrzusza i lędźwi dbaj zwłaszcza w zimnych porach roku.
  • Trenuj mięśnie Kegla – to właśnie one są odpowiedzialne za trzymanie moczu. Ich dobra kondycja pozwoli ci także na łatwiejsze przetrwanie porodu oraz zapobieganie nietrzymaniu moczu po narodzinach malucha.
  • Zachowaj ostrożność podczas korzystania z toalet publicznych.
  • Ucisk na cewkę moczową w ciąży – podsumowanie

    Ucisk na cewkę moczową w ciąży jest całkowicie naturalny – powoduje go rosnący płód oraz zmiany poziomu hormonów, wpływające na elastyczność moczowodów. Należy pamiętać, że jeśli częstomocz występuje wraz z bólem i krwiomoczem, ciężarna musi jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem. Infekcje dróg moczowych w ciąży są groźne dla zdrowia rozwijającego się płodu – nie lekceważ ich!
    Zdjęcie: Envato Elements