Data modyfikacji:

Jak reagować na ugryzienie szerszenia?

Gdy latem twoja pociecha spędza sporo czasu na świeżym powietrzu, z pewnością dbasz o uchronienie jej przed nieprzyjemnymi ukąszeniami komarów. Istnieją jednak owady, które w rodzicach budzą o wiele większy postrach: jednym z nich jest szerszeń. Daleki krewny osy może przyczynić się nie tylko do sporego bólu, ale także wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci. Dowiedz się, jak reagować na ugryzienie szerszenia u dziecka, a także jak mu zapobiegać.
ugryzienie szerszenia
Lato to czas wypadów za miasto, wakacyjnych wyjazdów na łono natury, relaksu w ogrodzie oraz… rozmaitych ukąszeń. Jedne z nich, jak ugryzienia komarów, wzbudzają jedynie irytację i chwilowy dyskomfort. Inne wiążą się z poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi. Hasające wśród zieleni maluchy są z oczywistych względów narażone na kontakt z groźnymi owadami. Jednym z nich jest szerszeń europejski. Dowiedz się, czym może grozić jego ugryzienie i jak skutecznie uchronić przed nim malca!

Szerszeń – groźny krewny osy

Szerszeń to owad przynależący do rodziny osowatych, od osy różniący się przede wszystkim rozmiarem. Niektóre osobniki mogą osiągać nawet 3,5 cm długości. W Polsce najczęściej spotykanym gatunkiem jest szerszeń europejski, zasiedlający zalesione okolice – parki, ogrody, skwery i lasy. Zdarza się, że owady te zakładają gniazda również w bardziej zaskakujących miejscach, takich jak poddasza domów.

Z pewnością każdy choć raz słyszał o okropnych skutkach użądlenia szerszenia – owad ten budzi lęk znacznie większy niż pszczoła lub osa. Trzeba dodać, że ukąszenie tego owada częściej kończy się śmiercią. Na użądlenie szerszenia narażone są wszystkie osoby często spędzające czas na łonie natury w okresie letnim, a szczególnie nieświadome niebezpieczeństwa dzieci.

Czy ugryzienie przez szerszenia jest groźne?

Warto wspomnieć, że demonizowany szerszeń tak naprawdę nie należy do owadów szczególnie agresywnych. Choć jego rozmiar i wydawane odgłosy wzniecają niepokój, ignorowany z reguły nie atakuje. Owad może okazać się agresywny wówczas, gdy ma poczucie zagrożenia lub wtedy, gdy ktoś zbliży się do jego gniazda.

Jad szerszenia jest wyjątkowo drażniący, dlatego wywołuje szereg bardzo przykrych skutków ubocznych. Ugryzienie jest ogromnym zagrożeniem dla osób, które są na niego uczulone – wówczas zachodzi ryzyko śmiertelnie niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach szerszeń może być groźny nawet dla osób, które nie mają alergii na jego jad.

Ugryzienie szerzenia – objawy

Symptomy ugryzienia szerszenia mogą przypominać ukąszenie osy, jednak są o wiele bardziej nasilone. Niepokoić powinny przede wszystkim:
  • Nagły i ostry ból,
  • Opuchlizna,
  • Zaczerwienienie,
  • Mocny świąd skóry.

Po ugryzieniu szerszeń nie pozostawia w skórze żądła – to pozwala odróżnić jego atak od kontaktu z pszczołą.

Ugryzienie szerszenia, a wstrząs anafilaktyczny

Gdy szerszeń ukąsi osobę uczuloną na jego jad, pojawia się ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Prócz wyżej wspomnianych objawów, mogą pojawić się:
  • Duszności,
  • Gorączka,
  • Wymioty,
  • Zawroty głowy,
  • Zaburzenia mowy,
  • Osłabienie.

Co robić po ugryzieniu szerszenia?

Jeśli podejrzewasz, że dziecko zostało ugryzione przez szerszenia, jak najszybciej udziel mu pierwszej pomocy. Miejsce ukąszenia należy przemyć wodą lub środkiem odkażającym, a następnie obłożyć lodem lub zimnym kompresem. Miejscowo można zastosować również środek przeciwobrzękowy. W łagodzeniu objawów mogą pomóc również środki antyhistaminowe dostępne bez recepty.
Niezależnie od tego, czy u malca występują objawy wstrząsu anafilaktycznego czy nie, po ugryzieniu szerszenia należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie. Pamiętaj, że objawy wstrząsu mogą pojawić się z opóźnieniem, a tylko szybka pomoc medyczna może zapobiec jego tragicznym konsekwencjom.
Bardzo groźne jest ugryzienie szerszenia w głowę lub okolice jamy ustnej. Atak owada w tych okolicach zagraża nawet osobom nieuczulonym, ponieważ może wywołać obrzęk prowadzący do uduszenia.

Ukąszenie szerszenia – domowe sposoby na zapobieganie

Kontakt z szerszeniem jest bardzo groźny, dlatego należy bezwzględnie go unikać. Co zrobić, aby uchronić dziecko przed ukąszeniem?
  • Najprostszym sposobem na odstraszenie szerszeni jest stosowanie ogólnodostępnych środków odstraszających owady. Na szerszenie działają te same preparaty, które stosuje się przeciw ukąszeniom komarów i kleszczy.
  • Podczas wycieczek do lasu, zadbaj o to, by twoje dziecko było odpowiednio ubrane. Najlepszym strojem okażą się spodnie z długimi rękawami, zabudowane buty, kurtka i czapka. Taki ubiór uchroni je również przed ukąszeniem kleszcza.
  • Gdy podczas pobytu poza domem zauważysz szerszenia, nie panikuj i nie staraj się go przegonić, a spokojnie się oddal. Pamiętaj, że szerszeń z natury jest mniej agresywny od osy – niesprowokowany nie zaatakuje.
  • Nie pozwól dziecku przebywać w okolicach gniazda szerszeni. Gdy zauważysz je w nietypowym miejscu, warto wezwać odpowiednie służby, które zajmą się jego neutralizacją.
  • Opowiedz dziecku o zagrożeniach wynikających z kontaktu z szerszeniem i naucz je, jak zachowywać się, gdy pojawi się w pobliżu.

Ugryzienie szerszenia – z tym nie ma żartów

Kontakt z szerszeniem może zakończyć się tragicznie, dlatego tak ważne jest jego unikanie. Gdy dziecko zostanie ukąszone, nie zwlekaj z prędką reakcją: jak najszybciej opatrz miejsce ugryzienia i wezwij pogotowie.
Autorka: Joanna Stanuch