Data publikacji:

Nadwaga u dziecka – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Statystyki są przerażające – z raportu WHO wynika, że już co drugie dziecko w Polsce boryka się z nadwagą. Choć widok pulchnego niemowlaka cieszy oko niejednego z rodziców, warto mieć się na baczności już od wczesnych dni życia dziecka. Bagatelizowana nadwaga u dziecka może przerodzić się w otyłość niosącą ze sobą groźne powikłania zdrowotne!
nadwaga u dziecka
Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży tylko w około 5% spowodowane są problemami hormonalnymi. Pozostałe 95% przyczyn nadmiernej tkanki tłuszczowej to konsekwencje niezdrowego trybu życia, który współczesne dzieci coraz częściej stosują.

Czytaj również: Jak obliczyć BMI dzieci?

Mowa przede wszystkim o diecie w której dominuje cukier, żywność przetworzona, produkty zbożowe z białej mąki. Niestety, polskie dzieci coraz rzadziej uprawiają regularny sport, co także przyczynia się do powstawania nadwagi.

Przeczytaj także: Mleka roślinne - czy mogą zastąpić w diecie dziecka mleko krowie?

Wiele osób tłumaczy nadwagę swojego dziecka genetyką. Fakty są takie, że człowiek dziedziczy nie nadwagę, a jedynie skłonność do niej – przy stosowaniu zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, dziecko otyłych rodziców nie musi powielać tego problemu.

Warto pamiętać, że maluch czerpie wzorce z góry, także w zakresie stylu życia; gdy w domu dominują słodycze i przetworzone posiłki, a sport widnieje jedynie na ekranie telewizora, dziecko najpewniej będzie naśladowało przyzwyczajenia swoich bliskich.
Z badań opublikowanych w "American Journal od Clinical Nutrition" wynika, że pierwsze symptomy dziecięcej nadwagi pojawiają się najczęściej do 2 roku życia. Zamiast zachwycać się fałdkami swojego brzdąca, warto zastanowić się, czy maluch aby na pewno odżywia się odpowiednio.

Udowodniono, że dzieci, które były karmione piersią krótko lub wcale są bardziej podatne na nadmierne kilogramy. Coraz częstszym problemem jest również karmienie niemowlaków słodyczami. Jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko cierpiało na nadwagę w wieku szkolnym, lepiej zawczasu zadbać o jego zdrowie i prawidłowe nawyki żywieniowe.
Warto pamiętać, że nadwaga u dziecka to nie to samo, co otyłość. Druga z przypadłości jest oceniana jako stan chorobowy, który może pociągać za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Nieleczona nadwaga u dzieci po przekształceniu się w stan otyłości może powodować problemy kardiologiczne i hormonalne. Otyłe dzieci częściej cierpią na choroby kręgosłupa i stawów, jak również na szereg chorób układu pokarmowego.
Kiedy można mówić o nadwadze lub otyłości dziecka? Wciąż najczęściej stosowanym sposobem jest wykorzystanie tzw. siatki centylowej, którą bez problemu znajdziesz w sieci.

Dziecko należy zmierzyć i zważyć, a następnie zaznaczyć wynik w siatce, która sugeruje właściwe wartości dla chłopców i dziewczynek w różnym wieku. Na osi poziomej zaznacza się wiek dziecka, na pionowej – wynik otrzymany z pomiaru. Otrzymany wynik nazywany jest percentylem wagi dziecka. Wartość percentyla masy ciała powinna być zgodna z percentylem wzrostu – wówczas można mówić o prawidłowym rozwoju malucha. Różnica między tymi wartościami nie może wynosić więcej niż 50 percentyli.

Przeczytaj także: Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Jeśli masz problem z samodzielnym ustaleniem, czy twój maluch boryka się z nadwagą, warto skonsultować się z dietetykiem, który rozwieje twoje wątpliwości.
Gdy padnie diagnoza „nadwaga”, najlepiej zacząć działać jak najszybciej. Im prędzej dziecko upora się z nadmiernymi kilogramami, tym łatwiej będzie mu utrzymać zdrową sylwetkę w przyszłości.

1. Nie reaguj złością

Gdy dziecko domaga się słodyczy, nie reaguj agresywnie. Sukcesywnie tłumacz maluchowi, jakie konsekwencje ma spożywanie niezdrowej żywności. Pamiętaj, że nagła zmiana nawyków może być dla dziecka trudna, więc uzbrój się w cierpliwość.

2. Nie zmuszaj do jedzenia

Dziecko mówi, że już się najadło? Nie przekonuj, żeby sięgnęło po dodatkową porcję. Organizm, nawet ten najmłodszy, doskonale wie czego potrzebuje. Jeśli nie masz w domu permanentnego niejadka, wszystko jest w najlepszym porządku.

3. Zmień jadłospis całej rodziny

Jeśli twoje dziecko ma schudnąć, kulinarne nawyki muszą objąć całą rodzinę. Pamiętaj, że przykład idzie z góry, dlatego nie możesz przekonywać pociechy do spożywania owoców wówczas, gdy pozostali domownicy będą zajadać się pizzą. Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych na zdrowsze dobrze zrobi wam wszystkim.

4. Zaproponuj aktywność fizyczną

Wspólnie na pewno znajdziecie sport, który zainteresuje twoje dziecko. Rower, judo, koszykówka, a może pływanie? Gdy dziecko złapie sportowego „bakcyla”, zrzucanie wagi pójdzie już z górki!

Serwis Dbam o siebie poleca: Dieta zupowa. Jakie efekty?

5. Nie nagradzaj słodyczami

Nie wręczaj batonika za zjedzony obiad czy dobrą ocenę. Jeśli chcesz, aby dziecko pozbyło się otyłości, słodkości, chipsy czy fast-foody nie powinny pojawiać się w waszym domu.

Nie oznacza to, że twoje dziecko musi przejść na restrykcyjną dietę – sklepowe słodycze zamień na zdrowe odpowiedniki, które możesz przygotować samodzielnie. Domowej roboty ciasteczka owsiane, chipsy z marchewki czy dietetyczne ciasta - wybór jest wręcz nieograniczony.
Z nadwagą u dzieci można skutecznie walczyć – wystarczy zaopatrzyć się w cierpliwość i być gotowym do zmiany nawyków całej rodziny. Pamiętaj, że ucząc dziecko dobrych przyzwyczajeń żywieniowych oraz zainteresowania sportem od małego sprawisz, że będzie mniej narażone na nadwagę i wynikającą z niej otyłość w przyszłości.