Badania dowodzą, że niektóre dzieci są bardziej podatne na nałóg komputerowy od innych. Uzależnienie od komputera częściej dotyka dzieci nieśmiałe i zakompleksione, mające problemy z nawiązywaniem relacji społecznych. Komputer, a już zwłaszcza internet, umożliwia im wykreowanie własnego wizerunku. Tarcza w postaci szklanego ekranu chroni je przed krytyką i wstydem. Nie muszą mierzyć się ze stresowymi sytuacjami, które tak często spotykają je w gronie znajomych czy w szkole. W internetowy świat mogą uciekać również dzieci, które mają bardzo złe relacje ze swoimi rodzicami.
Pierwszy krok w leczeniu uzależnienia od komputera powinien postawić rodzic. Kiedy zauważasz niepokojące sygnały, porozmawiaj z dzieckiem i powiedz mu wprost, że ma poważny problem, który trzeba rozwiązać.
Powinieneś ograniczyć dziecku dostęp do komputera oraz internetu. Umów się z nim np. na dwie godziny takiej rozrywki tygodniowo. Jeśli negatywne reakcje ze strony dziecka narastają, a utrudniony dostęp do komputera jest dla niego nie do zniesienia, ostatecznym wyjściem może okazać się usunięcie komputera z zasięgu dziecka.
Jednocześnie obserwuj swoją pociechę, by dowiedzieć się, w jakich sytuacjach ma ochotę uciec w komputerowy świat. Powodem jest kłótnia z przyjacielem, a może niepowodzenie w szkole? To może pomóc ci ustalić, gdzie szukać przyczyn uzależnienia od internetu u dziecka.