Data publikacji:

Jak rozpoznać uzależnienie od komputera u dziecka?

Dzisiejsze dzieci sięgają po urządzenia elektroniczne coraz wcześniej, wzorując się na swoich rodzicach. Nie ma nic złego w korzystaniu z komputera przez dziecko pod warunkiem, że poza nim brzdąc ma również inne zainteresowania. Obawiasz się, że twoje dziecko dotknęło uzależnienie od komputera? Dowiedz się jak je rozpoznać i co robić, gdy masz w domu małego maniaka technologii.

uzależnienie od komputera

Uzależnienie od komputera – choroba cywilizacyjna?

Dziś widok kilkulatka ze smartfonem w ręku nikogo nie dziwi. Nie jest tajemnicą również i to, że współczesne dzieci i nastolatki w zdecydowanej większości nie wyobrażają sobie życia bez dostępu do internetu. Mają z nim kontakt w domu, w szkole i różnych miejscach publicznych. Komputery oraz internet to nieodłączny element ludzkiego życia.

Czy należy demonizować wpływ komputerów na dzieci? Niekonieczne – trzeba pamiętać o tym, że maluchy biorą przykład przede wszystkim ze swoich rodziców. Zauważając, że korzystają oni z laptopów na co dzień, dziecko prędko samo zainteresuje się tą formą spędzania wolnego czasu. Dlatego też nie ma niczego złego w okazjonalnym i kontrolowanym korzystaniu z komputera przez dziecko.
Niestety, coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których zamiłowanie do elektronicznego przyjaciela staje się zbyt silne. Z ostatnio przeprowadzonego badania EU Kids Online wynikają zatrważające wnioski: wśród przebadanych dzieci z 25 europejskich krajów, aż 20% przyznaje, że zdarza im się niedosypiać lub niedojadać z powodu korzystania z komputera. Ponad 30% badanych przyznało, że czuje się źle, gdy z jakiegoś powodu nie może połączyć się z internetem.

Objawy uzależnienia od komputera i internetu

Jeśli twoja pociecha nie zaniedbuje relacji z rodziną i rówieśnikami, a ponadto ma własne zainteresowania i dobrze radzi sobie w szkole, nie musisz zaprzątać sobie głowy ryzykiem uzależnienia od komputera. Technologa i łączność internetowa jest elementem stylu życia dzieci i młodzieży – po prostu trzeba się z tym pogodzić. Istnieje jednak szereg objawów uzależnienia od komputera u dzieci, których nie można bagatelizować. Co powinno cię zaniepokoić?
  • Przesiadywanie przed komputerem to dla dziecka ulubiona forma spędzania czasu. Maluch nie ma innych zainteresowań.
  • Dziecko zaniedbuje kontakty z rówieśnikami; jego dobrych przyjaciół nie widziałeś od tygodni.
  • Komputer i internet są ważniejsze od wszystkich obowiązków. Stale dowiadujesz się, że kosztem surfowania po sieci dziecko zaniedbało odrabianie lekcji czy naukę.
  • Gdy dostęp do komputera jest niemożliwy, dziecko jest agresywne lub płaczliwe.
  • Dziecko zaniedbuje podstawowe czynności, takie jak jedzenie czy kąpiel.
Jeśli od dłuższego czasu zauważasz u swojego dziecka takie właśnie objawy, to znak, że czas zacząć działać. Skutki uzależnienia od komputera mogą być naprawdę poważne.

Uzależnienie od komputera - skutki

Gry komputerowe oraz surfowanie po sieci mogą być świetnymi rozrywkami. Niestety, nadużywane mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Młoda psychika dziecka potrzebuje o wiele więcej zróżnicowanych bodźców do tego, aby odpowiednio się rozwijać.
  • Dziecko uzależnione od internetu prędzej czy później będzie cierpiało na niedostatek koncentracji. Mogą pojawić się problemy z pamięcią oraz panowaniem nad własnymi emocjami.
  • Przez uzależnienie od internetu dziecko rujnuje relacje z rodziną i przyjaciółmi. Ci pierwsi biorą udział w częstych kłótniach, z kolei z tymi drugimi uzależniony młody człowiek po prostu zrywa kontakt. Skutki takiej długotrwałej sytuacji mogą być opłakane, ponieważ dziecko w okresie nastoletnim buduje poczucie własnej wartości w grupie. Potrzebuje akceptacji i nawiązywania więzi do tego, by w przyszłości stać się pewnym siebie i kontaktowym człowiekiem.
  • Uzależnienie od komputera nie pozostaje bez wpływu na sylwetkę dziecka. Długotrwałe siedzenie przed monitorem, nawet na najwygodniejszym krześle, może powodować przykurcze mięśni i skrzywienia kręgosłupa. Młody organizm potrzebuje aktywności fizycznej, aby rozwijać się odpowiednio!

Jakie dzieci są narażone na uzależnienie od komputera?

Badania dowodzą, że niektóre dzieci są bardziej podatne na nałóg komputerowy od innych. Uzależnienie od komputera częściej dotyka dzieci nieśmiałe i zakompleksione, mające problemy z nawiązywaniem relacji społecznych. Komputer, a już zwłaszcza internet, umożliwia im wykreowanie własnego wizerunku. Tarcza w postaci szklanego ekranu chroni je przed krytyką i wstydem. Nie muszą mierzyć się ze stresowymi sytuacjami, które tak często spotykają je w gronie znajomych czy w szkole. W internetowy świat mogą uciekać również dzieci, które mają bardzo złe relacje ze swoimi rodzicami.

Uzależnienie od komputera – jak z tym walczyć?

Pierwszy krok w leczeniu uzależnienia od komputera powinien postawić rodzic. Kiedy zauważasz niepokojące sygnały, porozmawiaj z dzieckiem i powiedz mu wprost, że ma poważny problem, który trzeba rozwiązać.

Powinieneś ograniczyć dziecku dostęp do komputera oraz internetu. Umów się z nim np. na dwie godziny takiej rozrywki tygodniowo. Jeśli negatywne reakcje ze strony dziecka narastają, a utrudniony dostęp do komputera jest dla niego nie do zniesienia, ostatecznym wyjściem może okazać się usunięcie komputera z zasięgu dziecka.

Jednocześnie obserwuj swoją pociechę, by dowiedzieć się, w jakich sytuacjach ma ochotę uciec w komputerowy świat. Powodem jest kłótnia z przyjacielem, a może niepowodzenie w szkole? To może pomóc ci ustalić, gdzie szukać przyczyn uzależnienia od internetu u dziecka.

Jak walczyć z uzależnieniem od komputera? Poświęć dziecku uwagę

Bardzo często dzieci uciekają w internet, gdy nie otrzymują odpowiedniej dawki uwagi od swoich rodziców. Postaraj się znaleźć dla dziecka więcej czasu i spędzajcie go w atrakcyjny sposób. Wybierzcie się wspólnie do kina lub zaplanujcie rodzinną wycieczkę.

Pasja w walce z uzależnieniem

Dobrym sposobem na leczenie uzależnienia od internetu może być zamiana tej niezdrowej pasji na inną, która wpłynie na dziecko pozytywnie. Spróbuj zachęcić dziecko do zapisania się na ciekawy kurs lub rozpoczęcia treningu nowej dyscypliny sportowej. Czasem tyle wystarczy, aby odciągnąć dziecko od monitora.

Uzależnienie od komputera – leczenie psychologiczne

Gdy poczujesz, że wszystkie sposoby zawiodły, ostatnią deską ratunku może okazać się terapia u psychologa dziecięcego. Do takich specjalistów obecnie zgłasza się coraz więcej rodzin, w których wystąpiło dziecięce uzależnienie od komputera. Celem terapii psychologicznej jest uświadomienie dziecku, że ma poważny problem, a także przedstawienie mu ciekawszych form na spędzanie wolnego czasu.

Uzależnienie od komputera u dzieci to kłopot poważny i powszechny. Pamiętaj, że zauważając go u swojej pociechy, nie musisz od razu zapisywać jej do psychologa – spróbuj poszukać przyczyn w waszych relacjach i pomóc dziecku samodzielnie. Wizyta u specjalisty powinna być ostatecznością.