Data publikacji:

Wysypka na stopach u dziecka: jakie mogą być przyczyny? Jak leczyć?

Nieprzyjemny objaw, jakim jest wysypka na stopach u dziecka, może mieć rozmaite podłoże. Czerwone swędzące krostki, drobne plamki lub większe bolesne zmiany – wysypka wygląda bardzo różnie. Jej powodem najczęściej jest reakcja alergiczna lub infekcja wirusowa czy grzybicza. Po zauważeniu zmian warto skonsultować się z pediatrą, nawet jeśli nie występują żadne dodatkowe objawy. Czasami wystarczy zmienić kosmetyk lub proszek do prania, a niekiedy konieczne jest leczenie. Jak postępować po zauważeniu wysypki?
wysypka na stopach u dziecka

Wysypka na stopach u dziecka – czy trzeba iść do lekarza?

Zazwyczaj, kiedy zauważymy wysypkę na stopach u dziecka, zastanawiamy się, co mogło je uczulić. Czy chodziło boso po podłodze, zanurzyło stopy w morzu lub jeziorze, a może to reakcja na jakiś nowy kosmetyk czy proszek?
Kiedy iść do lekarza z wysypką na stopach u dziecka? Żebyś miał pewność, że to nic poważnego, najlepiej zawsze konsultuj się w tej sprawie z pediatrą, chyba że dziecko jest starsze, z dużym prawdopodobieństwem możesz wytypować przyczynę i nie występują dodatkowe objawy. Nawet jeśli przyczyną jest alergia, można przynieść dziecku ulgę, stosując odpowiednie preparaty.
Co powinno cię szczególnie zaniepokoić? Wszystkie dodatkowe dolegliwości towarzyszące wysypce świadczą z dużym prawdopodobieństwem o infekcji, która może być zaraźliwa, a często wymaga też leczenia. Dotyczy to zwłaszcza gorączki. Koniecznie zwróć uwagę, czy wypryski pojawiły się również na innych miejscach na ciele.

Uczulenie na stopach u dziecka – jakie może mieć przyczyny?

Jeśli dziecko nie jest osłabione, nie ma gorączki i innych dolegliwości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastąpiła u niego reakcja alergiczna. Szukanie jej przyczyny wymaga często sporo wysiłku, chociaż zdarza się również, że winowajcę łatwo wytypować – jest to nowy proszek do prania lub mydło. W takim przypadku krostki będą jednak występowały również na innych częściach ciała.
Zdarza się, że bose nogi mają kontakt z detergentami do podłogi, które powodują wysypkę. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy podczas urlopu stopy zostaną zamoczone w morskiej wodzie. Swędząca wysypka na stopach u dziecka nie jest w takich okolicznościach niczym dziwnym, powinna jednak szybko samoistnie zniknąć, kiedy nie będzie już kontaktu z alergenem.
Krostkami objawia się często alergia pokarmowa, na przykład na mleko krowie, jednak dotyka ona zwykle również inne części ciała, charakterystyczne miejsca to policzki i ręce, czasami pojawia się także na klatce piersiowej.
Jeśli sprawcą pokrzywki na stopach u dziecka jest alergia, powinno wystarczyć ustalenie i wyeliminowanie alergenu. Lekarz może zastosować także doraźnie leki antyhistaminowe, by złagodzić dolegliwości takie jak swędzenie.

Grudki, pęcherze i czerwone plamki na stopach u dziecka – infekcje wirusowe

Infekcje wirusowe bardzo często objawiają się wysypką, chociaż najczęściej dotyczy ona różnych części ciała, nie tylko stóp. Krostki, plamki lub grudki w tym jednym miejscu mogą jednak być zwiastunem rozwijającej się dopiero choroby.
Przy jakich infekcjach występuje wysypka na stopach u dziecka i gorączka? Jest to charakterystyczne dla bostonki, może się również zdarzyć przy szkarlatynie. Wysypka o podłożu wirusowym występuje również między innymi przy odrze, rumieniu zakaźnym, ospie i „trzydniówce”, jednak rzadko obejmuje wtedy stopy.

Bostonka – wysypka na dłoniach i stopach u dziecka

Początkiem choroby bostońskiej jest zwykle wysoka gorączka i złe samopoczucie, dopiero po 2-3 dniach pojawiają się zmiany, najczęściej w buzi, na stopach i dłoniach. Wypełnione płynem grudki i czerwone plamy na stopach u dziecka pokrywają również często podeszwy, utrudniając chodzenie. Dolegliwości są bardzo nieprzyjemne, a najgorsze są pierwsze dni, gdy wciąż pojawiają się nowe wypryski.
Jak leczyć bostonkę? Pierwszy etap choroby to gorączka, którą należy w razie konieczności zbijać bezpiecznymi dla dzieci środkami. Po zauważeniu zmian wewnątrz jamy ustnej warto jak najszybciej zacząć stosować aerozole o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, dzięki temu można szybciej opanować sytuację oraz zwiększyć komfort dziecka – maluchy odmawiają często w tej sytuacji jedzenia.
Z wysypką na dłoniach i stopach u dziecka podczas bostonki nie trzeba nic robić aż do chwili pękania większych krostek. Dopiero wtedy warto je dezynfekować środkami w sprayu, podobnie jak w przypadku zmian charakterystycznych dla ospy. Chodzi o to, by nie dopuścić do ich nadkażenia bakteryjnego i przyspieszyć gojenie.

Wysypka na stopach u dziecka – grzybica potnicowa

Grzybica potnicowa nie zdarza się u dzieci często, ale jest możliwa. Ma postać swędzących drobnych pęcherzyków umiejscowionych na podeszwach, piętach, śródstopiu i między palcami. Chorobą można zarazić się na przykład na basenie lub przymierzając buty na gołą stopę, sprzyja jej też noszenie ciasnego obuwia, w którym stopa się poci.
Leczeniem grzybicy zajmuje się dermatolog i do niego należy zgłosić się jak najszybciej w celu podjęcia kuracji. Szybka reakcja skróci czas potrzebny na poradzenie sobie z problemem.
Żeby w przyszłości uniknąć zarażenia, należy zawsze dbać o suche, dostosowane do pogody obuwie zapewniające cyrkulację powietrza oraz unikanie dotykania gołymi stopami podłogi w miejscach publicznych.
Zauważenie wysypki u dziecka powinno zawsze wzbudzić czujność rodzica, szczególnie gdy wiąże się to również z gorączką lub dotyczy niemowlaka. Przyczyna pojawienia się zmian na skórze może okazać się banalna, ale czasami jest dużo poważniejsza i wymaga dalszej diagnostyki. 
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym