Data modyfikacji:

Zabawki dla dzieci, które mają 5 lat. Polecane produkty


Starsze przedszkolaki są ludźmi ciekawymi świata. Lubią odkrywać nowe rzeczy, robić eksperymenty, realizować swoje artystyczne pasje, układać klocki i uprawiać sport. Dlatego zabawki dla dzieci 5 lat mogą być bardzo różne, a wybór tych najbardziej upragnionych zależy od konkretnych zainteresowań oraz od tego, o jakie sfery rozwoju chcieliby się zatroszczyć rodzice. Być może dziecko trzeba zachęcić do aktywności fizycznej lub pracować nad możliwością skupienia uwagi? Odpowiednie zabawki to nie tylko możliwość rozrywki, ale także rozwoju.
zabawka

Kreatywne i plastyczne zabawki dla 5-latka


Pięciolatki kochają różnego rodzaju zabawy plastyczne. Zarówno te skomplikowane, jak i zupełnie podstawowe. W domowych warunkach możemy zapewnić im dostęp do bardzo różnych materiałów, a jeśli dobrze znosimy bałagan, zorganizować małe zajęcia sensoplastyczne. W tym wieku można zaopatrzyć dziecko nie tylko w tradycyjne kredki i farby, ale również w:

  • nożyczki kreatywne, tnące w ciekawe wzory,
  • dziurkacze o różnych kształtach,
  • pastele olejne,
  • kolorowe flamastry,
  • kleje brokatowe,
  • stemple i tusze.

Godne uwagi są również zestawy kreatywne, które pozwolą dziecku tworzyć ciekawe przedmioty, na przykład bransoletki z koralików, witraże, magnesy lub mozaiki.

Konstrukcyjne zabawki od 5 lat


Wśród propozycji zabawek dla dzieci 5 lat nie mogłoby zabraknąć kultowych klocków LEGO. Starsze przedszkolaki mogą wybierać wśród nieco bardziej skomplikowanych zestawów, które z łatwością można dopasować do zainteresowań. Producent tworzy bardzo ciekawe zestawy, jednak wiele osób zgadza się co do tego, że nic nie przebije klocków z linii Classic. To one najbardziej rozwijają kreatywność i pozwalają dać się ponieść wyobraźni.
Dzieci bardzo lubią również różnego typu klocki magnetyczne, takie jak Magformers lub Geomag. Pozwalają one spojrzeć na tworzenie konstrukcji zupełnie inaczej. Ta wciągająca zabawa gwarantuje wiele godzin niekończącej się rozrywki. W czasie budowania można kierować się zaproponowanymi wzorami lub własną wyobraźnią.

Gry planszowe dla dzieci 5 lat


Jeśli brakuje pomysłów, jakie zabawki dla 5-latka kupić, gry planszowe sprawdzą się niemal zawsze. Mogą to być typowo dziecięce gry, takie jak Kociaki Łobuziaki, Tempo Junior lub Lisek Urwisek. W tej kategorii wiekowej propozycji zdecydowanie nie brakuje. W wielu sytuacjach egzamin mogą zdać również znane i lubiane od pokoleń gry, takie jak szachy, chińczyk, bierki czy różnego rodzaju kry karciane.

Zabawki dla dzieci od 5 lat – puzzle i układanki


Choć nie wszystkie przedszkolaki lubią układanki, poszukując zabawek dla dzieci 5 lat, zdecydowanie warto zwrócić swoją uwagę w tym kierunku. To bardzo rozwijające zabawki, które pozwalają na pracę nad umiejętnością skupiania uwagi przez dłuższy czas, a także mobilizują do nauki doprowadzania do końca rozpoczętych czynności. Są to kompetencje, które z pewnością zaowocują w przyszłości mniejszymi problemami w szkole.

Zabawki dla dzieci 5 lat – chłopca i dziewczynki


Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy istnieje uzasadnienie podziału ze względu na płeć, jeśli chodzi o zabawki dla dzieci 5 lat. Dziewczynka może lubić samochody, a chłopiec lalki. Nie jest to już tak kontrowersyjne, jak jeszcze kilkanaście lat temu, jednak wciąż w wielu domach te ramy istnieją. Bez względu na wszystko, zarówno lalki, jak i samochody są zabawkami wartymi zakupu, jeśli tylko dziecko je lubi.

Niektórzy dorośli uważają, że dzieci powinny otrzymywać wyłącznie zabawki edukacyjne. Jednak możliwość zrelaksowania się po przedszkolu lub szkole, a także oddania się swobodnej, beztroskiej zabawie są niezwykle ważne. Ponadto lalki, wózki, łóżeczka i wszystkie inne akcesoria rozwijają w dzieciach instynkt opiekuńczy, co w przyszłości może sprawić, że będą one lepszymi rodzicami. Zabawa samochodami może natomiast uczyć praw fizyki i rozwijać wyobraźnię przestrzenną, jeśli łączy się z budowaniem torów przeszkód lub zjazdów.

Zachęcające do aktywności zabawki na 5 lat


Dzieci w wieku przedszkolnym powinny spędzać dużo czasu na aktywności fizycznej o średnim i intensywnym natężeniu. Ważne są codzienne spacery, bez względu na pogodę, ale również sport, nawet w domu. Dlatego warto inwestować we wszelkie sprzęty, które dzieci do niego zachęcą. Jeśli w domu są warunki, mogą to być skomplikowane drabinki, idealna dla dzieci jest także deska balansująca, która doskonale rozwija zmysł równowagi.
Żeby urozmaicić pobyt na świeżym powietrzu, warto zaopatrzyć dziecko w hulajnogę. W zależności od tego, jak bardzo maluch jest zaawansowany w jeździe, może ona być trójkołowa lub dwukołowa. Niezastąpiony jest również oczywiście rower. W tym wieku dziecko może uczyć się jazdy na dwóch kołach, co jest niezwykle ekscytującym krokiem w rozwoju. Jeśli rodzice mają możliwość, warto zainwestować w któryś z lekkich rowerów, takich jak Woom, Kubikes lub Bungi Bungi.

Ciekawym pomysłem są również drobniejsze zabawki dla dzieci 5 lat, zachęcające do aktywności na świeżym powietrzu, takie jak różnego typu latawce, frisbee, paletki do nauki gry w badmintona, a w okresie letnim zabawki związane z zabawą w jeziorze lub morzu.

Zabawki do wanny dla 5-latka


Nie jest tajemnicą, że dzieci kochają wodę, dlatego warto urozmaicić im pobyt w wannie, żeby ułatwić im relaks przed snem. Można zdecydować się na zabawki pływające po powierzchni, puzzle piankowe czy też system rur, które trzeba ze sobą odpowiednio połączyć.
Genialne w swej prostocie są również zabawki firmy Moluk. Ich kultowy Oogi wyposażony w przyssawki oraz jego rodzina i przyjaciele dostarczą wiele godzin doskonałej rozrywki, która nigdy się nie kończy. Ich potencjał jest ogromny, mogą być bowiem używane nie tylko w wannie, ale również na szkle. Można je również ze sobą łączyć w różnych konfiguracjach i rozciągać na wszystkie strony. Tego typu zabawki nigdy się nie nudzą.
Autorka: Nina Nadybska