Data modyfikacji:

Zabawki motoryczne – czym są, jakie kupić?

Zabawki motoryczne to wszystkie te, które wspierają motorykę małą i dużą u dzieci. Dzięki nim maluszek ma szansę poćwiczyć precyzję ruchów i nabyć wiele nowych umiejętności w trakcie świetnej zabawy. Które zabawki motoryczne są najbardziej godne polecenia? Oto kilka ważnych wskazówek i ciekawych propozycji.
zabawki motoryczne

Zabawki motoryczne – dla kogo?

Zabawki motoryczne dedykowane są przede wszystkim najmłodszym dzieciom, w grupie wiekowej 0-3 lat. To właśnie takie maluszki fascynują się przesuwaniem przedmiotów i manipulacją nimi. Jednocześnie to właśnie u takich dzieci najbardziej widoczne są efekty ćwiczeń – poprawia się skupienie uwagi, dziecko trenuje też cierpliwość i dokładność.

Warto dodać, że to nie wszystkie korzyści płynące z zabawy. Jeśli kupimy różnorodne zabawki motoryczne dla dzieci i włączymy się w aktywność razem z pociechą, możemy wprowadzić ją w świat kształtów, kolorów i nazw. 
Warto jednocześnie pamiętać, że na uwagę zasługują również zabawki sensoryczno-motoryczne. To te, które nie tylko pobudzają dziecko ruchowo, ale też mają istotny wpływ na jego zmysły.

Jeśli zachęcimy pociechę do aktywności, rozbudzając przy tym zmysł wzroku, słuchu, dotyku oraz wpływając na trening logicznego myślenia, to możemy sobie tylko pogratulować świetnego zakupu.

Przeczytaj także: Puzzle dla dziecka - jake wybrać?

Zabawki motoryczne dla dzieci – jakie wybrać?

Na rynku istnieje całe mnóstwo zabawek, jednak nie wszystkie będą w równym stopniu wspierać rozwój malca. Dlatego, jeśli zależy ci, aby wybrać dobre zabawki sensoryczne i motoryczne, skorzystaj z poniższej ściągi.

1. Memo dotykowe

Jeśli interesują cię zabawki motoryczne dla 3-latka, to możesz wybrać na przykład memo dotykowe. Gra polega na łączeniu walcowatych kształtów w pary, ale tylko za pomocą dotyku – elementy znajdują się bowiem w ciemnym woreczku. Dziecko musi nie tylko trenować ruchy dłoni, ale też ćwiczyć pamięć i koncentrację uwagi.

2. Motoryczny stolik z cymbałkami

Zabawki motoryczne mogą być bardzo proste, jak i zróżnicowane, dające możliwość różnorodnej zabawy. Do tej drugiej kategorii należy motoryczny stolik z cymbałkami. Dziecko może grać na prostym instrumencie (trening słuchu i ćwiczenie palców), przesuwać koraliki (ćwiczenie motoryki małej) oraz dopasowywać kształty (praca nad logicznym myśleniem). Fantastyczna zabawka, która posłuży maluchowi nawet przez dwa lata.

3. Pętla motoryczna

Jeśli szukasz idealnego prezentu dla małego dziecka, to rozważ drewniane zabawki motoryczne. Są bardzo trwałe, niedrogie, a przy okazji zapewniają maluszkowi całe godziny świetnej zabawy w przesuwanie poszczególnych elementów.

Zabawka uczy odróżniania kształtów, sprzyja rozwijaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej u malucha oraz pobudza wyobraźnię. Niektóre modele umożliwiają nawet naukę liczenia! 

4. Gra „Uratuj Boba”

Choć to zabawka motoryczna dla dziecka, w grę wciągnie się cała rodzina. Wyzwanie polega na tym, by w taki sposób przesuwać poszczególne klocki, aby nie dopuścić do upadku zwierzaka. Wysokiej jakości wykonanie gwarantuje trwałość zabawki, a proste zasady umożliwiają grę najmłodszym dzieciom. 

5. Fat Brain Toys Sensoryczna Pracownia Klickity

Interesują cię głównie zabawki motoryczne dla niemowląt? Rozważ zatem zakup Fat Brain – zabawki sensorycznej z Pracowni Klickity. Świetna zabawka, która rozbudza wyobraźnię dziecka i stymuluje zmysły. Wychodzące z dużej podstawy kulki można dowolnie ściskać i klikać, a jeśli się je mocno wciśnie, spowoduje to wysunięcie się innych. Świetna zabawka dla każdego roczniaka, wspierająca jego rozwój i zachęcająca do aktywności.