Data publikacji:

Zabawki sensoryczne dla 3-latka

 Zabawki sensoryczne dla 3-latka mogą zastąpić pluszowego misia lub inny przedmiot dawany dziecku na urodziny albo święta jako prezent. Warto podarować maluchowi coś, co zatrzyma jego uwagę na dłużej niż tylko na chwilę, wesprze jego rozwój oraz zainspiruje do odkrywania świata. W tym artykule pokazujemy, jak prawidłowo stymulować rozwój swojej pociechy poprzez zabawki sensoryczne.
zabawki sensoryczne

Czym są zabawki sensoryczne dla 3-latka i jakie zmysły aktywują?

Dobre zabawki sensoryczne dla 3-latka to takie, które aktywizują każdy zmysł, a więc nie tylko wzrok i słuch (co oferują standardowe rozwiązania), ale także: dotyk, smak, powonienie i zmysł równowagi. W zakres pojęcia zabawek sensorycznych wchodzą więc wszystkie takie, które bezpośrednio oddziałują na malucha, angażują go w zajęcie i przez to wspomagają rozwój.

Zabawki sensoryczne dla dzieci - zalety

Do profitów, jakie dzieci czerpią z używania zabawek sensorycznych, zalicza się:
  • wspieranie ogólnego rozwoju dziecka,
  • poszerzanie wiedzy o świecie i horyzontów myślenia,
  • pokazywanie wielorakości zainteresowań, pasji i aktywności możliwych do realizacji w życiu,
  • łagodzenie nadwrażliwości lub podwrażliwości,
  • wspieranie motoryki małej i dużej oraz rozwoju mowy,
  • ćwiczenie koncentracji uwagi,
  • rozwój zdolności do uczenia się: pisania, czytania, liczenia, rozumienia poleceń,
  • zapobieganie powstawaniu zaburzeń integracji sensorycznej,
  • kontrola emocji oraz budowanie relacji społecznych,
  • budowanie poczucia własnej wartości.

Jakie są najlepsze zabawki sensoryczne dla 3-latka?

Wybieraj zawsze zabawki sensoryczne wykonane z bezpiecznych materiałów, z odpowiednimi atestami i certyfikatami. Najlepiej kupuj produkty uszyte z tkanin naturalnych oraz zrobione z drewna (proekologiczne).

Zabawki sensoryczne dla 3-latka angażujące słuch

Trzyletniemu dziecku podaruj proste instrumenty dźwiękowe: bębenek, organki, gitarę, perkusję, tamburyno czy cymbałki.
Dziecko w tym wieku chętnie śpiewa do świecącego mikrofonu, wzmacniającego wydawany głos. Wyobraź sobie, jak ogromne będzie zaskoczenie twojego malucha, kiedy usłyszy wykonywaną przez niego piosenkę w głośniku (bo podłączysz mikrofon przez Bluetooth do telewizora lub zestawu kina domowego). Efekt WOW murowany!

Zabawki sensoryczne dla 3-latka angażujące dotyk

Kiedy dziecko używa zabawek sensorycznych oddziałujących na zmysł dotyku, ćwiczy ruchy rąk, dłoni i palców - czyli aktywnie rozwija motorykę małą. Jest to nieocenionym wstępem do nauki pisania. Poniżej przedstawiamy listę zabawek dostosowanych do możliwości rozwojowych trzylatków, które angażują dotyk (a także wzrok).
  • Klocki sensoryczne - układanie wież, mostów i zamków ćwiczy zręczność oraz pomysłowość. Zagwarantujesz dziecku niezapomniane odczucia, gdy podarujesz mu szeroką gamę materiałów, z których są wykonane klocki sensoryczne (metal, guma, drewno). Materiały te mają różne temperatury, co twój maluch z pewnością wyczuje palcami.
  • Piasek kinetyczny - tworzenie z piasku kinetycznego usprawnia małą motorykę oraz wpływa na umiejętności ekspresyjne. Dla ciebie, jako rodzica, dodatkową korzyścią jest to, że maluch nie pobrudzi rąk ani ubrań podczas zabawy! Uciecha dla dziecka gwarantowana, a ty nie nasprzątasz się nadmiernie po niej.
  • Piłeczki sensoryczne - posiadające odmienne rozmiary, fakturę i kolory. Pobudzają receptory czuciowe. Poprawiają umiejętność chwytu, rzutu i łapania.
  • Kredki, flamastry i malowanki - każdego rodzaju. Niech dziecko używa ich w domu, ale zabierzcie je ze sobą także w kolejkę do lekarza, w podróż pociągiem oraz na uroczystość rodzinną. To najlepsze narzędzia, które sprawiają, że trzylatek unika nudy! Absolutnym hitem będą Kredki Crayon Rocks Valentine Bag - świetne dla rozwoju ręki, pobudzania półkul mózgowych i dla doznań sensorycznych. Ich owalny kształt stymuluje dziecko do odpowiedniego trzymania kredek, polecanego przez nauczycieli i terapeutów. A jeśli chcesz ćwiczyć u trzylatka cierpliwość oraz stymulować jego wyobraźnię, wybierz Kolorowanie brokatem od Auzou.
  • Farby i modelina (również zapachowa) - polecamy szczególnie farby do malowania palcami. Dzięki nim nawet dziecko, które niezbyt pewnie radzi sobie z trzymaniem pędzla, może zobrazować na papierze wytwory swojej wyobraźni. Lepienie kształtów z modeliny rozwija umiejętności motoryczne, kreatywność i myślenie.
  • Puzzle sensoryczne - oddziałują na wszystkie zmysły trzylatka. Uczą kolorów, nazw zwierząt, cyfr i kształtów. Pobudzają wyobraźnię, sprzyjają snuciu historii o losach bohaterów umieszczonych na puzzlach. Nasze ulubione puzzle sensoryczne tworzy firma Mudpuppy. Spójrz poniżej, a tak zachwycisz się bogactwem form, kolorów i wzorów, że chętnie będziesz układać je ze swoim dzieckiem.
  • Duże korale do nawlekania - zdziwisz się, jak ogromną wytrwałością wykaże się twoje dziecko przy nawlekaniu kolorowych elementów na sznurek.
  • Gniotki - działają antystresowo i pobudzają receptory czucia. 
  • Tablica sensoryczna - są tablice z literami - dobre narzędzie do nauki liter oraz poprawiania precyzji i zręczności. Są tablice do przeciągania sznurówek przez dziurki - ćwiczą dokładność, konsekwencję i spryt. Są także tablice do malowania światłem, które nie brudzą i nie zajmują dużo miejsca, a rozpalają zmysły tworzenia trzylatków.
  • Zestaw do wkręcania - to obowiązkowa zabawka dla małych mechaników, dłubaczy i skręcaczy. Pochłonie trzylatka na wiele godzin. Na policzkach pojawią się wypieki, a ręce pracować będą do upadłego!

Zabawki sensoryczne dla 3-latka angażujące równowagę

Rozwój zmysłu równowagi odpowiada za utrzymanie organizmu w ruchu, co zmniejsza ryzyko otyłości, chorób serca oraz kręgosłupa, a także zapobiega tworzeniu się płaskostopia. Równowagę i rozwój ruchowy 3-latka wesprze świetnie zwykła huśtawka oraz trampolina. Jeśli chcesz podarować dziecku coś wyjątkowego, wybierz deskę do bujania się i ćwiczenia równowagi (inaczej: deska do balansowania), dysk z kolcami do balansowania (inaczej: dysk balansowy) oraz matę do chodzenia boso po różnych powierzchniach.

Czy zabawki sensoryczne muszą być drogie?

I tak, i nie. Ceny zabawek sensorycznych wahają się w granicach od kilku, kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Są uzależnione od poziomu skomplikowania atrakcji dla trzylatka oraz materiału, z jakiego zabawka sensoryczna jest wykonana. Plastik zawsze będzie najtańszy i najmniej trwały. Drewno i tkaniny naturalne to najdroższe surowce, ale zgodne z duchem eko, dbałością o środowisko i - niejednokrotnie - z ideą Zero Waste.

Tania i atrakcyjna zabawka sensoryczna dla 3-latka powstanie z tego, co masz w domu, na podwórku, w garażu. Dziecko będzie szczęśliwe, bawiąc się bańkami mydlanymi, domową ciastoliną czy zafarbowanym barwnikami spożywczymi makaronem spaghetti.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.