Data publikacji:

Pomysły na zabawy dla dzieci na dworze

Zabawy na świeżym powietrzu to nie tylko doskonały sposób na spędzanie czasu, ale również szansa na rozwój najmłodszych, budowanie odporności i poznawanie rówieśników. W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy mamy tendencję do zbyt długiego przesiadywania przed ekranami różnych urządzeń, warto od najmłodszych lat zachęcać pociechy do aktywności poza domem. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na zabawy dla dzieci na dworze, które pomogą im się zrelaksować, bawić się oraz rozwijać. Pokażemy, jakie zabawy można organizować w różnych warunkach pogodowych, a także jakie akcesoria i sprzęty mogą pomóc w organizacji ciekawych i atrakcyjnych zabaw na świeżym powietrzu.
zabawy o ogrodzie

Gry i zabawy na dworze dla dzieci – dlaczego warto?

Zabawy z dziećmi na dworze to świetny sposób na pokazanie dzieciom, że aktywność na świeżym powietrzu jest nie tylko ważna, ale może być również atrakcyjna. Wspólne zabawy na dworze, podczas których wspólnie bawią się rodzicie i dzieci, to także budowanie i wzmacnianie rodzinnych więzi. Jeśli od najmłodszych lat pokażesz pociesze, że przebywanie na świeżym powietrzu może być frajdą, w przyszłości również będzie chętnie spędzać czas na zewnątrz.

Zabawy na powietrzu dla dzieci – nasze propozycje

Zabawy grupowe dla dzieci na dworze

Podwórkowe igrzyska

Zastanawiasz się, jakie zabawy na dworze dla co najmniej 3 osób można zorganizować dzieciom? Pokaż pociechom, że sport to zdrowie i zorganizuj im podwórkowe igrzyska! Konkurencjami mogą być na przykład: skakanie na skakance, rzut piłką do celu, bieg z przeszkodami, wyścigi, przeciąganie liny. Dziecko, które zwycięży w danej rozgrywce, powinno dostać punkty. Zwycięzcą zostanie ta osoba, która zbierze ich najwięcej. Warto, aby po rozegranej olimpiadzie najlepsi zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami.

Zabawa w kuchnię

Chyba nie ma osoby, która w dzieciństwie nie próbowała przygotowywać „posiłku” z piasku, wody, gałązek i liści. Niech także teraz pociechy pobawią się w kuchnię! Takie odgrywanie scenek to świetna propozycja zabawy dla dzieci na dworze dla 1, 2, 3, a nawet kilku osób. Do zabawy w kuchnię świetnie sprawdzą się stare i nieużywane naczynia, sztućce, pojemniki i pudełka. Do kompletowania wyposażenia takiej kuchni możesz też wykorzystać foremki z piaskownicy lub kupić zabawkową zastawę stołową.

Piknik

Razem z dziećmi spakujcie do torby lub specjalnego kosza piknikowego kanapki, owoce, przekąski, napoje, a także talerzyki, sztućce, kubeczki i serwetki. Zaangażuj najmłodszych w proces przygotowywania posiłków i pakowania niezbędnych akcesoriów. Następnie wybierzcie się do pobliskiego parku, łąkę lub w inne podobne miejsce, gdzie możecie rozłożyć koc i wspólnie zjeść na nim posiłek.

Gra w przeciąganie liny

Gra w przeciąganie liny jest zabawą na dworze dobrą zarówno dla dwóch osób jak i kilku – ważne jednak, aby była parzysta liczba osób. Zebrane osoby dzielą się na dwie drużyny i starają się przeciągnąć linę na swoją stronę. Wygrywa ten zespół, któremu to się uda.

Zabawy z piłkami

Piłka nożna, siatkowa, koszykowa to przykłady zabawy dla dzieci na dworze z wykorzystaniem piłek, podczas której najmłodsi współrywalizują o tytuł zwycięskiej drużyny. Zabawy z wykorzystaniem piłek nie tylko pozwolą porządnie zmęczyć się dzieciom, ale również zaczną w nich kształtować umiejętność pracy zespołowej.

Fajne zabawy na dwór – dziecięcy faworyci

Frisbee

Zabawa w rzucanie dyskiem Frisbee to świetna propozycja na rozrywkę na dworze dla całej rodziny. Podczas niej dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności trafiania do celu oraz rzucania. Możesz kupić gotowy dysk, ale warto, żebyś wspólnie z pociechą spróbował go złożyć samemu, np. z plastikowych talerzyków.

Gra w badmintona

Gra w badmintona (potocznie zwana też grą w lotki) jest bardzo dobrą propozycją na zabawę dla dzieci na dworze zawsze wtedy, kiedy nie wieje zbyt silny wiatr. Dzięki temu, że rakietki są lekkie, a zasady proste, łatwo jest się nauczyć w nią grać. Wystarczy odbijać tzw. lotkę, a punkt przegrywa ten, kto ją upuści. Badminton może być sposobem na spędzanie czasu całą rodziną, ponieważ lubią w niego grać również dorośli.

Fajne i letnie zabawy dla małych dzieci na dworze

Rysowanie kredą

Rysowanie kredą to doskonały sposób na wyciszającą i kreatywną zabawę dla dzieci w każdym wieku. Wystarczy trochę kostki brukowej, betonu lub innej podobnej nawierzchni, aby pociechy mogły na niej zacząć tworzyć. Kreda jest tania i łatwo się ją usuwa zarówno z powierzchni, jak i ubrań, dlatego warto ją kupić.
Jeśli nie macie w pobliżu kostki brukowej, możecie spróbować alternatywnego rozwiązania, czyli patyków. Co prawda nie są tak kolorowe, jednak nic nie kosztują, są wszędzie i można nimi rysować po piasku.

Zabawa w piaskownicy

Zabawa w piasku to jedna z ulubionych rozrywek młodszych pociech. W piaskownicy mogą one budować babki, zamki, a także wykorzystać różne foremki do przygotowywania z nich różnych kształtów. Koparki, łopatki, sitka i grabki to tylko niektóre z propozycji, w które również warto zaopatrzyć dziecięcą piaskownicę.

Puszczanie baniek mydlanych

Duże i mieniące się w świetle bańki mydlane zahipnotyzują dzieci w różnym wieku i mogą być ciekawym urozmaiceniem przyjęć i spotkań w ogrodzie. Chociaż bańki można puszczać nawet przy wykorzystaniu zwykłej słomki do napojów, warto wydać kilka złotych na odpowiedni sprzęt. Jeśli jednak zależy ci na bańkach o sporych rozmiarach, kup nieco droższe urządzenie. Dalej nie są to duże pieniądze, a jednak satysfakcja z zabawy będzie znacznie większa!
Zdjęcie: Envato elements
Autor: Agnieszka Ragus