Data modyfikacji:

Pomysły na zabawy z półtorarocznym dzieckiem

Zabawa z dzieckiem jest nie tylko czystą rozrywką. To ważna część życia małego człowieka, która pozwala mu rozwijać siebie i swoje umiejętności, uczyć się o świecie i budować więź z rodzicem. Poznaj najlepsze pomysły na zabawy z półtorarocznym dzieckiem, które możesz bez problemu wprowadzić w swoim domu.

Zabawy ruchowe dla dzieci

Dziecko w wieku półtora roku staje się coraz bardziej ruchliwe. To wtedy maluch rozwija umiejętność chodzenia, by już za chwilę biegać, skakać i dokazywać. To dobry moment na zabawy z pchaczami i zabawkami przeznaczonymi do ciągnięcia z tyłu. Solidny pchacz ułatwi utrzymanie równowagi i pomoże w pierwszych spacerach.
Gdy już dziecko samodzielnie stoi, możesz rozwijać jego umiejętność utrzymania balansu i zwinność. W tym celu możesz na przykład zagrać z dzieckiem w kosza. Ustaw wiadro niedaleko malucha i zgromadź dużo przedmiotów, które nadają się do rzucania. Dobrze sprawdzą się miękkie piłki, ale także mniejsze maskotki. Do nauki celności świetnie nadają się także kręgle.

Kreatywne zabawy z półtorarocznym dzieckiem

Gdy za oknem brzydka pogoda, a dziecko źle się czuje – postaw na domowe, atrakcyjne aktywności. Wybierz zabawy z półtorarocznym dzieckiem, które będą pobudzać w nim kreatywność i obudzą małego artystę!

Dziecko nie tylko będzie ćwiczyć umiejętność chwytania i manipulowania przedmiotami. Także coraz lepiej radzić sobie będzie z doborem barw i wyczuciem kształtów. Przy tworzeniu małych dzieł sztuki sprawdzą się nie tylko kredki. Spróbuj wykorzystać specjalne zestawy i zabawki, które zostały stworzone po to, by rozwijać w małym brzdącu artystę.

Wodne zabawy dla dzieci

Zabawy z półtorarocznym dzieckiem w domu nie muszą ograniczać się jedynie do „suchego lądu”. Dzieci uwielbiają kąpiele i niekończące się igraszki w wodzie. Chcesz urozmaicić dziecku zabawę? Kup pachnące płyny do kąpieli i masę zabawek do wody.

Pragniesz zadziwić malucha? Postaw na kredki, którymi możesz malować po wannie oraz… proszek, który zamieni wodę w kolorowy żel! Do wyboru masz całą masę zabawek pływających, fontanny i rurki, przez które przelewa się woda.

Dziecko chce się bawić, ale to nie czas na kąpiel? Jeśli tylko sytuacja temu sprzyja, pozwól maluchowi na zabawę z wiadrem lub miską wypełniona wodą oraz z zabawkami, które mogą być wrzucane do środka.

Jakie klocki dla malucha?

Klocki to jeden z lepszych zakupów, jakie możesz poczynić. Klocki stwarzają tysiące możliwości zabaw, dzięki czemu nigdy się nie nudzą! Postaw na jedną markę i dokupuj klocki, aby rozwijać kolekcje idealnie pasujących do siebie elementów.

Dla najmłodszych świetnie sprawdzają się klocki Duplo. Są one bezpiecznie, wytrzymałe, świetnie się ze sobą łączą, a do tego dostępne są w przeróżnych zestawach, wśród których można znaleźć coś dla każdego brzdąca. Dzięki nim możesz odgrywać scenki z dzieckiem, ale także wykorzystać je np. do nauki kolorów.

Nazywamy wszystko wkoło

Nauka mówienia nie przychodzi dziecku samoistnie. Jak każdą sprawność, także i tą musisz z maluchem ćwiczyć i doskonalić. Dlatego nie przestawaj mówić i opowiadać. Pamiętaj o łagodnym, spokojnym tonie głosu.

Wybieraj zabawy, które naturalnie wprowadzają nowe słowa. Mogą to był słówka znane ze żłobka i dnia codziennego, części garderoby, owoce, warzywa, a także ukochane przez dzieci zwierzęta. Do nauki mówienia wykorzystuj proste książeczki dla najmłodszych i zabawki edukacyjne. Opowiadaj dokładnie, co widzicie na obrazku.

Maluszki uwielbiają opowiadania aktywujące, podczas których rodzic na przykład dotyka części ciała dziecka czy wymaga określonej czynności, jak klaśnięcie w dłonie.