Data modyfikacji:

Jak wspomóc naukę mówienia? Skuteczne sposoby

Z niecierpliwością czekasz, aż twoja pociecha zacznie się z tobą komunikować? Martwi cię, że nie zawsze możesz porozumieć się ze swoim dzieckiem? Spokojnie, to tylko kwestia czasu - dziecko prędzej czy później nauczy się mówić. Tymczasem poznaj 10 sposobów na to, by zachęcać maluszka do nauki mówienia.

Nauka mówienia dla dzieci – kiedy wreszcie coś powie?

W rodzicielstwie przychodzi taki moment, gdy niecierpliwie czekasz na to, by porozumieć się ze swoim dzieckiem za pomocą słów. Kiedy gaworzenie wreszcie zamieni się w coś bardziej zrozumiałego?

Uzbrój się w cierpliwość – każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego nie można go popędzać. Nieraz świetne efekty przynosi nauka mówienia rocznego dziecka, w innym przypadku – dopiero 3-latka.

Etapy rozwoju mowy dziecka

  • W pierwszym miesiącu życia, dziecko zaczyna głużyć, czyli wydawać z siebie dźwięki takie jak „grr” czy „hrr”. Po kilku następnych tygodniach robi to świadomie.
  • W okresie od 4 do 9 miesiąca życia następuje gaworzenie – powtarzanie gardłowych dźwięków, ciągu samogłosek i sylab. Wówczas dziecko nie rozumie jeszcze tego, co mówi, dlatego nie traktuj „ma-ma” lub „ba-ba” zbyt entuzjastycznie. Po 6 miesiącu maluch może już reagować na swoje imię.
  • Okres 10-18 miesiąca to rozwój mowy świadomej i pierwsze słowa. Dziecko rozumie już proste zwroty (np. „zrób papa”) i wie, jak określani są członkowie jego rodziny. Roczny maluch mówi 2-3 proste słowa jak „mama”, „tata” czy „daj”.
  • Od 18 do 24 miesiąca życia mowa rozwija się szybko, dziecko potrafi określić siebie imieniem i złożyć proste zdania (np. „mama, daj”).

Nauka mówienia dla dzieci – ważne rady

Mowa to naturalna zdolność człowieka – u twojego dziecka rozwinie się niezależnie od tego, czy wprowadzisz w życie plan jej nauki, czy nie. Stosując się jednak do kilku reguł, znacznie ułatwisz maluszkowi przyswajanie nowych zwrotów. Najprostsze rozwiązania okazują się najlepszymi, dlatego zapamiętaj 10 sposobów na to, jak zachęcić dziecko do mówienia.

Opowiadaj i mów

Im więcej będziesz mówić, tym więcej słów zapamięta twoja pociecha. Nazywaj czynności, które wykonujesz, kolory, przedmioty itp. Jeśli regularnie będziesz rozmawiać ze swoim dzieckiem, nauka mówienia nabierze rozpędu.

Mów poprawnie!

Może cię to zdziwić, jednak wszelkie zdrobnienia czy seplenienia, które wydają się urocze, nie wpływają dobrze na rozwój mowy twojego dziecka. Nie zapominaj, że maluch najwięcej uczy się właśnie od rodziców; jeśli będziesz zwracać się do niego niepoprawnie, najpewniej powieli błędy. Rozmawiaj z dzieckiem serdecznie, ale prawidłowo – bez dziwacznych form.

Odpowiadaj na pytania dziecka

Istnieje pewien moment, w którym nauka mówienia 2 latka lub 3 latka znacznie przyspiesza – to moment deszczu pytań. „Co to?”, „dlaczego?”, „czemu?” powtarzane setki razy dziennie potraktuj jako okazję do tego, by wzbogacać słownictwo malucha. Nawet, jeśli dziecko zalewa cię pytaniami, nie rezygnuj – cierpliwie tłumacz mu wszystko, a przyspieszysz naukę nowych słów.

Poprawiaj, ale mądrze

Małe dzieci nazywają świat tak, jak potrafią. Nic więc dziwnego, że pies zyskuje miano „hau hau”, a jedzenie „am am”. Nie zmuszaj dziecka, aby nazywało otoczenie poprawnie. Zamiast tego, po prostu je do tego zachęcaj. Gdy maluch określa coś „po swojemu”, spokojnie wytłumacz, jak właściwie nazywa się dana rzecz.

Czytaj książki – jak najwięcej!

Regularne czytanie to znakomity sposób na rozbudowę dziecięcego słownictwa. Poświęcaj choć kilka minut dziennie na czytanki przed snem, a szybko zauważysz, że twoje dziecko komunikuje się sprawniej. Poza tym – pomożesz mu w rozwijaniu wyobraźni.

Przeczytaj także: Gry wspomagające naukę czytania

Ćwiczenia logopedyczne

W internecie znajdziesz sporo ćwiczeń, które pomagają trenować aparat mowy dziecka. Jego ćwiczenia mogą iść w parze z robieniem zabawnych min i wydawaniem różnych dźwięków, dlatego dziecko bez wątpienia chętnie weźmie w nich udział.

Śpiewajcie wspólnie

Wybierz piosenki dla dzieci, które umilą wam wspólnie spędzony czas i po prostu śpiewaj. Słowa, którym towarzyszy przyjemna melodia zostaną przez maluszka przyswojone szybciej.

Spędzaj czas z dzieckiem aktywnie

Mogłoby się wydawać, że bajki rozwijają słownictwo dzieci. Badania wskazują jednak, że maluch do 18 miesiąca życia w ogóle nie powinien oglądać telewizji, która serwuje mu zbyt wiele bodźców na raz. Zamiast tego, wybierz się z dzieckiem do parku, zoo czy na plac zabaw. Aktywnie spędzony czas da maluszkowi więcej możliwości poznawania nowych słów niż kreskówka.

Nie zmuszaj do powtarzania

Martwi cię, że dziecko nie reaguje na usilne „powiedz mama!”? Uzbrój się w cierpliwość i po prostu… nie naciskaj. Dziecko ma prawo nie chcieć powtarzać po rodzicach.

Korzystaj z zabawek edukacyjnych

Zabawek, które wspomagają naukę mowy jest całe mnóstwo – mówiące maskotki czy interaktywne książeczki przyspieszą trening nowych słów. Możesz zorganizować również własne zabawy, które zachęcą maluszka do mówienia, np. pokazywać mu obrazki ze zwierzątkami i objaśniać, jak się nazywają.
Nauka mówienia u każdego z dzieci przebiega inaczej, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Pamiętaj, że maluch najlepiej uczy się poprzez zabawę, dlatego przyswajanie nowych słów powinno przyjąć atrakcyjną formę. Wkrótce twoje dziecko zacznie zalewać cię pytaniami i opowieściami.

Przeczytaj także:

Autorka: Joanna Stanuch