Data modyfikacji:

Ciąża, czyli fascynujący czas - ciekawostki i zaskakujące fakty

Ciąża to stan wyjątkowy, który badany jest przez naukowców z całego świata już od wielu dekad. Macierzyństwo jest fascynująca przygodą, a sam okres ciąży i rozwoju maluszka jest dla wielu kobiet czasem mistycznym i niesamowitym. W artykule prezentujemy ciekawe fakty, dotyczące ciąży, zmian w ciele oraz rozwoju dziecka.

ciąża

Ciekawe fakty, dotyczące zmian w ciele i psychice kobiet w ciąży

W ciąży zmienia się ciało, a także sfera poznawczo - emocjonalna kobiety. Cały okres ciąży oraz połogu jest wypełniony skrajnymi emocjami, ponieważ z jednej strony pojawia się radość i oczekiwanie aż maluszek przyjdzie na świat, a z drugiej strony charakterystyczne dla kobiet ciężarnych są różne dolegliwości bólowe i lęk oraz trudne emocje. Szczególnie silne emocje odczuwają młode dziewczęta, na przykład uczennice i studentki, które jeszcze niewiele wiedzą na temat swojego ciała, a także macierzyństwa. Warto jednak pamiętać o tym, że niepewność i wybuchowa mieszanka emocji są typowe także dla kobiet, które ciążę dokładnie zaplanowały. Można wymienić przynajmniej kilka interesujących faktów na temat zmian w ciele i psychice kobiety ciężarnej:

 • macica w trakcie ciąży rośnie z wielkości brzoskwini aż do rozmiarów arbuza,
 • w trakcie ciąży włosy rosną dużo szybciej,
 • stopy kobiety mogą powiększyć się aż o jeden rozmiar, ze względu na zatrzymanie płynów w organizmie, a większa stopa pozostaje taka już do końca życia kobiety,
 • środek ciąży, a więc drugi trymestr, jest zdecydowanie najspokojniejszym okresem, gdy kobieta nie odczuwa mdłości i ogromnego zmęczenia - właśnie dlatego w tym czasie mówi się często, że przyszła mama wygląda kwitnąco i szczęśliwie,
 • kobiety w ciąży mogą cierpieć na trudności w koncentracji i mieć zaburzoną pamięć, a za to wszystko odpowiadają hormony,
 • efektem psychicznym wiadomości o zajściu w ciążę jest zmiana priorytetów - kobieta bardziej zaczyna dbać o swoje zdrowie, ponieważ to ma także wpływ na dziecko,
 • w ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na substancje odżywcze, a jednocześnie przyspiesza metabolizm,
 • kobiety ciężarne mogą mieć problemy skórne, ponieważ hormony wpływają na pojawienie się zaczerwienień, wysypki i krostek. 

Kobieta, która planuje ciążę lub właśnie dowiedziała się o tym, że zostanie mamą, może korzystać z różnych ciekawych narzędzi internetowych.  Jednym z nich jest kalendarz ciąży, na podstawie którego można zobaczyć, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu. Dzięki temu przyszła mama jest w stanie sprawdzić, czy jej ciąża jest prawidłowa, a objawy, które się pojawiają są odpowiednie na danym etapie rozwoju dziecka. Przykładem mogą być mdłości w 1 trymestrze lub bóle pleców w 3 trymestrze. 

Ciekawe fakty na tamat rozwoju dziecka w życiu płodowym

W trakcie ciąży zachodzą zmiany nie tylko u kobiety, ale przede wszystkim u rozwijającego się w jej łonie dziecka. Do najciekawszych faktów na temat tego, co dzieje się w życiu płodowym z dzieckiem, można zakwalifikować następujące informacje:

 • pierwszym zmysłem, który pojawia się u dziecka jest dotyk,
 • już w trzecim miesiącu u dzieci rozwijają się zalążki paznokci oraz zębów mlecznych,
 • już w piątym miesiącu ciąży u dziecka zaczynają rosnąć włosy na głowie,
 • dzieci najlepiej reagują na słodki smak, a dużo gorzej na gorzki, dlatego są najszczęśliwsze, gdy mamy spożywają słodkie pokarmy,
 • dziecko może chwytać pępowinę, dotykać jej i w ten sposób ćwiczyć swoje dłonie,
 • od momentu zapłodnienia do chwili narodzin masa dziecka powiększa się aż 5 milionów razy,
 • dzieci w łonie matki płaczą, 
 • już w 10 tygodniu ciąży dzieci stają się praworęczne lub leworęczne. 

Ciekawostki o ciąży, czyli tego na pewno nie wiedziałaś!

Dotychczas przeprowadzono niezliczoną ilość badań, dotyczących zapłodnienia, ciąży i połogu. Niektóre ciekawostki są wyjątkowe, ponieważ wskazują na pewne prawidłowości, dotyczące ciąży. 

 1. Zdecydowanie najwięcej dzieci rodzi się w drugiej połowie września, ponieważ poczęcie następuje w okolicach Świąt Bożego Narodzenia. Co ciekawe, ogólnie więcej kobiet zachodzi w ciążę właśnie w miesiącach zimowych.
 2. Zdecydowana część dzieci rodzi się po terminie, a tylko 5% przychodzi na świat w momencie wyznaczonym przez lekarza.
 3. Na tokofobię, nazywaną także lękiem przed porodem, cierpi około 10% kobiet. Zwykle rodzą one przez cesarskie cięcie. 
 4. Aż 50% wszystkich dzieci rodzi się w poniedziałek.
 5. Z roku na rok rośnie liczba cesarskich cięć - w Polsce jest ich aż 32%, przy czym część z takich porodów to „cesarki na życzenie".
 6. Średnia długość ciąży to 280 dni, natomiast w 1945 roku miało miejsce niecodzienne wydarzenie - ciąża trwała aż 375 dni, a noworodek przeżył. 
 7. Najwięcej ciąż bliźniaczych dotyczy Nigerii. 
 8. Ojcowie, którzy mają bardziej stresującą pracę, częściej mają córki. 

Artykuł sponsorowany