Data publikacji:

Jaki będzie dobry chodzik dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy zakup chodzika dla malucha jest konieczny oraz na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobry chodzik dla dziecka. Na rynku znajdują się liczne modele, zarówno chodzika dla dziewczynki, jak i chodzika dla chłopca. Jakościowo dobry chodzik dla dziecka zapewni bezpieczne użytkowanie, ale też wspomoże opanowywanie umiejętności. Dla maluchów pojazdy tego typu są atrakcyjne i zachęcają do eksplorowania otoczenia.
dobry chodzik dla dziecka

Chodzik dla dziecka od kiedy?

Chodzik dla niemowlaka można zakupić wtedy, gdy dziecko posiądzie umiejętność sprawnego raczkowania. Tym samym, do chodzika nie wolno wkładać malucha, który jeszcze nie raczkuje. Przedwcześnie podejmowane działania mogą bowiem wpłynąć negatywnie na jego rozwój. Chodzik jest interesującym gadżetem szczególnie dla malca, który uczy się chodzić. Jeśli maluch opanuje umiejętność stania, może pomyśleć o zakupie chodzika. Dobry chodzik dla dziecka będzie świetnym gadżetem, jednak pod warunkiem rozsądnego korzystania z niego. Spędzanie w nim większości dnia z pewnością nie wpłynie pozytywnie na małego użytkownika.
Chodzik powinien jedynie uatrakcyjniać naukę chodzenia. Dzieci mają świetną zabawę i ciekawie spędzają czas, docierając w różne zakątki domu. Opiekunowie natomiast mogą być spokojni, gdyż chodzik skutecznie chroni malucha przed bolesnym upadkiem. Pierwsze próby stawiania kroków są dość nieporadne, a pojazd jest uruchamiany nieznacznie. Z czasem dziecko porusza się szybciej i odważniej, a tym samym wzrasta ryzyko urazów. W momencie, gdy maluch porusza się już sprawnie i samodzielnie, chodzik dla dziecka przestaje być tak potrzebny, choć nadal można się nim bawić na różne sposoby.

Zakup dobrego chodzika dla dziecka

Tak jak każdy produkt przeznaczony dla maluchów, chodzik powinien być bezpieczny. Ważne jest, aby spełniał wszystkie wymogi i atesty. Warto zwrócić uwagę na wagę dziecka dopuszczalną dla danego chodzika. Decydując się na model z regulowaną wysokością, można mieć pewność, że produkt wystarczy na dłużej. Ponadto możliwość zmiany ustawień pozwala na maksymalne dopasowanie do potrzeb małego użytkownika. Przy zakupie trzeba też sprawdzić jakość kółek w chodziku dla niemowlaka. Kółka gumowe nie rysują powierzchni i zapobiegają ślizganiu się pojazdu.
Oferta sklepowa chodzików jest bardzo zróżnicowana, pod względem między innymi formy, wielkości oraz dodatkowych funkcji i akcesoriów.

Chodzik jeździk

Jeździk można nazwać odmianą chodzika, na którym dziecko siedzi i jeździ, odpychając się nóżkami. Jest to świetne rozwiązanie w nauce chodzenia. Mały użytkownik sam decyduje, kiedy wejdzie na pojazd i z niego zejdzie, wybiera drogę, mając swobodę, a jednocześnie kontrolując ruchy. Dziecko musi tak manewrować sprzętem, aby uniknąć zderzeń. Wybierając model chodzika jeździka, warto kierować się wiekiem, wagą i wzrostem dziecka. Dobrze jest, jeśli waga dziecka i ciężar pojazdu są porównywalne.
Ponadto chodzik jeździk powinien być stabilny, co zapewnią odpowiednio szeroko rozstawione koła. Rodzajów tego typu jeździków jest bardzo dużo. Dostępne są samochody, inne środki transportu, na przykład wozy strażackie, zwierzęta. W trosce o bezpieczeństwo powinny mieć wygodne oparcie, kierownicę i skrętne koła. Ważne jest, aby pojawiło się w nich również zabezpieczenie przed wywrotką do przodu i do tyłu.

Chodzik pchacz

Chodzik pchacz jest odmianą chodzika, który służy do pchania. Jest więc sprzętem przeznaczonym dla dzieci, które już w miarę opanowały naukę chodzenia. Maluch, opierając się i przesuwając chodzik do przodu, wspomaga się przy chodzeniu, a co najważniejsze – ćwiczy utrzymywanie równowagi i wzmacnia mięśnie tułowia.

Chodzik dla dziecka 3 w 1

Chodzik dla dziecka 3 w 1 łączy w sobie 3 funkcje: chodzika, jeździka i pchacza. Zwykle posiada długą rączkę, z której korzystają przede wszystkim opiekunowie. W chodziku dla dziecka 3 w 1 maluch siedzi wygodnie oparty o wysokie siedzisko, zabezpieczony barierką, najczęściej odchylaną do góry. Tego typu modele chodzików mają podnóżki, otwierany schowek i klakson lub przycisk służący do włączania melodii. Możliwość demontażu dodatkowych udogodnień, między innymi podnóżka czy barierki, z pewnością pozwoli na dłuższe korzystanie ze sprzętu.

Chodzik interaktywny

Chodzik interaktywny ma zdecydowanie więcej funkcji niż zwykły chodzik. W tym przypadku dziecko może dodatkowo rozwijać koordynację ruchowo-wzrokowo-słuchową oraz sprawność motoryczną. W zależności od modelu maluch uczy się rozpoznawania kształtów i kolorów, przesuwa elementy, między innymi korale, a nawet zapoznaje się z zegarem.
Chodziki mają za zadanie nie tylko wspomagać malucha w nauce chodzenia i uatrakcyjniać ten proces, ale również wspomagać rozwój. Wiele modeli pełni funkcję zarówno pojazdu, jak i zabawki edukacyjnej.
Zdjęcie: Prostock-studio/Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska