Kiedy mamy chore zatoki, to nierzadko boli nas cała twarz, skronie i czoło. Ulgę w takich dolegliwościach przyniosą okłady. Okłady możesz wykonywać z leczniczej soli jodowo-bromowej. Wystarczy, że odpowiednią ilość takiej soli podgrzejesz nieco na patelni. Pamiętaj, aby jej nie spalić, więc najlepiej rób to na małym palniku i regularnie mieszaj. Gorącą sól wysyp na ręcznik i dokładnie go zawiń. Teraz możesz wykonać ciepły okład. Tak przygotowany okład nie powinien być zbyt gorący. Co możesz wykorzystać zamiast soli? Sprawdzi się groch czy gorczyca. Jeśli nie masz w domu żadnego z tych produktów, to postaw na klasyczny, ciepły ręcznik.
Nie od dziś wiadomo, że leczenie zatok wspomaga wypijanie dużej ilości płynów. Do tego idealnie sprawdzi się woda, ale kilka razy dziennie możesz postawić na coś cieplejszego, np. ziołową herbatkę. Jakie zioła wspomogą leczenie zatok? Lipa, rumianek oraz szałwia.
Charakterystyczny zapach cebuli, czosnku czy chrzanu pomoże ci uporać się z uciążliwym katarem. Wystarczy, że rozkroisz cebulę i będziesz wąchać ją przez kilka minut. To samo z przetartym czosnkiem czy łyżeczką startego chrzanu. Ponadto każde z tych warzyw działa antybakteryjnie.
Chore zatoki u dziecka – jak przynieść ulgę maluchowi?
Dziecku ulgę w chorych zatokach przyniosą przede wszystkim inhalacje, okłady, picie ziołowych herbatek, a także płukanie zatok. Pamiętaj, że to ostatnie wykonujemy u nieco starszych dzieci (od 4. roku życia). Choremu na zatoki maluchowi ulgę przyniesie także odpowiednie ułożenie poduszki do snu – w trakcie choroby zadbaj o to, aby głowa malca była nieco wyżej. Sięgnij po prostu po wyższą poduszkę. Świetnie sprawdzą się także maści rozgrzewające, np. popularny ostatnio Vicks VapoRub. Taką maść najlepiej stosuj na noc. Posmaruj nią klatkę piersiową malucha, czoło oraz skronie.