Data modyfikacji:

Erekcja u dzieci: czy to normalne?

erekcja u dzieci
Kiedy pierwszy wzwód u chłopca? Czy zaskoczy cię, jeśli odpowiemy, że wzwody występują już w życiu płodowym? A to oznacza, że erekcja towarzyszy chłopcom niemal od pierwszych dni życia! Erekcja u dzieci: czy to normalne? Tak. Zupełnie normalne i fizjologicznie potrzebne. Jest to zjawisko, które umożliwia kontrolowanie przez mózg sprawności układu płciowego. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego siusiak staje u dziecka, zostań z nami.

Dlaczego siusiak staje u dziecka? Czyli co powinnaś wiedzieć o penisie swojego synka

To, co powinnaś wiedzieć o siusiaku swojego małego synka, być może będzie dla ciebie zaskoczeniem, nawet jeśli miałaś młodszego lub starszego brata.
  1. Kiedy pierwszy wzwód u chłopca? Chłopiec ma erekcję od początku… Nawet już w życiu płodowym. Niech więc nie zdziwi cię, że tygodniowemu maluchowi napręża się siusiak. To reakcja fizjologicznie normalna i zdrowa. Na tak wczesnym etapie rozwoju to objaw czysto fizjologiczny, który nie ma wiele wspólnego z erotyką. 
  2. Penis dla dziecka to bardzo ciekawy temat i interesująca sprawa. Nie ma więc nic złego w tym, że mały chłopiec dotyka swojego penisa. Poznaje swoje ciało. Jeśli chłopiec ma rodzeństwo, to dla siostry czy brata penis będzie zawsze ciekawiącą zagadką do poznania. Spokojnie tłumacz dzieciom, że penis jest delikatny i trzeba się z nim obchodzić ostrożnie. Nie reaguj nerwowo, gdy siostrzyczka chce dotknąć penisa swojego braciszka.
  3. Penis to ważny temat dla małego dziecka, bo to ważny organ jego ciała. Niech nie zdziwią cię też liczne pytania o to, dlaczego siusiak staje u dziecka. Tłumacz na spokojnie i dawaj synowi możliwość poznawania swojego ciała. 

Wzwód u niemowlaka – nie bój się go!

Chłopiec ma erekcję już od pierwszego miesiąca życia. To może zaskoczyć niejedną mamę, ale jest całkowicie normalne i nie powinno stanowić powodów do obaw. Nie wpływa to negatywnie na późniejsze życie seksualne młodych oraz dorosłych mężczyzn. To reakcja, która jest normalna z fizjologicznego punktu widzenia. To rozwój seksualny małego dziecka. Dziecko dotyka penisa rękoma, poznając swoje ciało. Tak było w przypadku poznawania pozostałych części ciała: paluszków, rąk, stóp. Z czasem przychodzi pora, gdy mały chłopiec zaczyna interesować się swoim siusiakiem. Poznaje narządy płciowe. Robi to dotykiem. Obserwuje, jak penis zmienia kształt, grubość i długość. Jak się napręża, a potem wraca do stanu spoczynku, czyli jest mniejszy i miękki. 

Erekcja u dzieci – czy to normalne?

Wzwód u małego chłopca jest to odruch, którego dziecko nie kontroluje. Może do niego dojść, gdy chłopczyk napina się, aby oddać mocz. Co więcej – jest on pożyteczny, bo wówczas dochodzi do stopniowego odklejania się napletka, który jest w tym wieku fizjologicznie przyklejony. Jeśli przy okazji wzwodu zauważysz u swojego synka, że napletek jest zbyt wąski, by się odsunąć, zgłoś się do lekarza. Najprawdopodobniej jest to stulejka, którą leczy się przez ingerencję chirurgiczną.

Jeśli coś uwiera niemowlę w penis, może sprawiać mu to duży ból

Jeśli dziecko jest marudne i płacze z nieznanego ci powodu, sprawdź zawartość jego pieluszki lub majtek. Dokładnie zbadaj „teren” i obserwuj, czy na przykład twój włos przypadkiem nie owinął się wokół penisa, gdy zmieniłaś swojemu synkowi pampersa.

Erekcja u dzieci – kiedy dzieci chcą o tym mówić?

Czasem dzieci zaczynają z rodzicami temat penisa, erekcji i wzwodu, jak tylko zaczną mówić. Kiedy tylko chłopiec nauczy się mówić, może chcieć wręcz ciągle rozmawiać o swoim penisie. Wtedy zasygnalizuje ci z łatwością, że jego bielizna już jest za mała. Być może będzie chciał też zmierzyć centymetrem, jak długi jest dziecięcy siusiak. Spokojnie. Taka zabawa jest zupełnie nieszkodliwa, a może być całkiem ciekawa. 
Często pojawiają się także pytania, dlaczego siusiak taty jest większy i czy penis synka będzie tak samo duży (albo jeszcze dłuższy) niż przyrodzenie rodzica. Bądźcie cierpliwi i łagodnie odpowiadajcie na zagwozdki, które siedzą z głowie waszej pociechy. Co więcej – kiedy chłopiec zorientuje się, że penisy mogą różnić się od siebie, zacznie o to pytać. Bo gdy dziecko odkryje tę różnorodność, jest duża szansa, że będzie chciało zgłębiać temat. I nieważne, czy dyskusja rozpocznie się w waszej domowej toalecie, czy w autobusie. Dziecko chce poznać odpowiedź na swoje pytania „tu i teraz”, więc nasza rada w tym zakresie jest taka: zawczasu przygotuj sobie pulę odpowiedzi na tego typu pytania. 

Czy i jak odciągać napletek penisa u małych chłopców?

U małych chłopców (do 3. roku życia) sklejony napletek z prąciem jest zjawiskiem prawidłowym. Wzwody zaś są zjawiskiem prawidłowym (możemy je zaobserwować już w życiu płodowym) i w naturalny sposób przyczyniają się do odciągania napletka u chłopców. 
  • W okresie noworodkowym występuje brak możliwości odciągnięcia napletka. Mówi się wtedy o tak zwanej stulejce fizjologicznej.
  • Według niektórych urologów dziecięcych odklejanie się napletka to proces samoistny, który może przebiegać latami pod wpływem działających czynników hormonalnych i nie trzeba mu pomagać. 
  • Inni specjaliści z zakresu urologii dziecięcej oraz pediatrzy zalecają zaś delikatne odciąganie napletka penisa u małych chłopców już od pierwszych miesięcy życia. Najlepiej jest to robić podczas kąpieli w cieplej wodzie, kiedy to ciało jest rozluźnione. Specjaliści zalecają, aby u starszych dzieci podczas codziennej kąpieli delikatnie i z wyczuciem odsunąć napletek tak, aby było widoczne ujście cewki moczowej, a następnie umyć go wodą z mydłem.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.