Data modyfikacji:

Fotelik RWF czy FWF? Czym się różnią i który wybrać?

Zadaniem fotelika samochodowego jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa twojemu dziecku. Rynek fotelików rozwija się dynamicznie, a producenci prześcigają się w proponowaniu coraz to nowszych rozwiązań. Możesz zdecydować się na fotelik RWF lub FWF – tylko co to właściwie oznacza? Dowiedz się, jaki fotelik kupić, aby nie martwić się o bezpieczeństwo swojego malucha.

Różnica między nimi jest oczywista: fotelik RWF (Reaward Facing) montujesz tyłem do kierunku jazdy, zaś FWF (Forward Facing) – przodem. W każdej ofercie producentów fotelików zazwyczaj znajdziesz co najmniej kilka modeli z tych właśnie rodzajów. Uwagę niedoświadczonego rodzica przykuje na pewno FWF – jest to bowiem najtańsze rozwiązanie.

Jak działa fotelik FWF?

Foteliki Foward Facing, czyli te, w których dziecko skierowane jest przodem do kierunku jazdy pojawiły się najpierw, niegdyś będąc uważanymi za bardzo bezpieczne rozwiązanie. Niedługo jednak trzeba było czekać na informacje, że stosowanie fotelika FWF znacząco obciąża kręgi szyjne, co może być niebezpieczne.

Oglądając poniższy filmik można zobaczyć, co dzieje się z małym ciałkiem w foteliku FWF w trakcie wypadku. Gdy do kolizji dojdzie przy prędkości 50 kilometrów na godzinę, nacisk na szyję dziecka wyniesie około 200 kg. To  zagrożenie dla delikatnych kręgów szyjnych dziecka – nawet podczas stosunkowo niegroźnej stłuczki może dojść do ich naruszenia. W przypadku wypadków przy większej prędkości, ciało dziecka w foteliku FWF musi przyjąć obciążenie na poziomie nawet 500 kg.Szwedzki Instytut VTI specjalizujący się w testowaniu fotelików samochodowych w 2008 roku przeprowadził test zwany „Złotym Standardem” lub „Testem Plus”. Badanie pomyślnie przeszły te foteliki, w których przeciążenie w trakcie wypadku nie groziło złamaniem szyi dziecka. Żaden z testowanych z fotelików FWF nie przeszedł tego badania pozytywnie.

Wybierz fotelik RWF

Fotelikiem RWF jest każdy w kategorii wagowej od 0 do 13 kg, jak też część fotelików dla większych dzieci – od 9 do 18, a nawet 25 kg. Nad fotelikiem FWF góruje przede wszystkim tym, że w trakcie wypadku wszelkie siły absorbowane są przez fotelik – nie przez ciało dziecka. Ta funkcjonalność fotelika RWF powinna przekonać każdego rodzica – i na niej moglibyśmy poprzestać. Niestety – foteliki Reward Facing w Polsce wciąż nie są tak popularne, jak na Zachodzie.


Momentem, w którym wielu rodziców zastanawia się nad zastąpieniem fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy fotelikiem FWF jest chwila, w której maluch po prostu wyrasta z tego pierwszego. Warto zdecydować się na kolejny fotelik montowany tyłem. Pamiętaj, że nawet starsze maluchy są narażone na poważne urazy kręgosłupa w trakcie wypadków drogowych.

Mity o fotelikach RWF

Wokół fotelików, w których dziecko skierowane jest tyłem do kierunku jazdy, krąży sporo mitów. To właśnie one zniechęcają rodziców do kupna modeli, które w istocie są o wiele bezpieczniejsze niż zwykłe foteliki FWF. Które twierdzenia o fotelikach RWF warto zdementować?

Mit 1: Fotelik RWF zmieści się tylko do dużego samochodu

Faktem jest, że foteliki RWF są większe od FWF. To zniechęca rodziców posiadających niewielkie samochody. Nie jest jednak prawdą, że RWF zmieści się tylko do większych pojazdów – sporo modeli możesz zamontować w nawet niewielkim aucie. Zanim zaniechasz jego kupna - po prostu sprawdź!

Mit 2: Dziecko musi mieć kontakt wzrokowy z rodzicem

„Przecież w tym foteliku dziecko nic nie widzi!” – mówią rodzice, którzy nie są przekonani do RWF. Jeśli bardzo zależy ci na kontakcie wzrokowym, po prostu kup specjalne lusterko, dzięki któremu będziesz mógł sprawdzić, jak miewa się twój brzdąc.

Mit 3: Foteliki RWF są niewygodne

„Mało miejsca na nogi” – to częsty argument przeciwników foteli RWF. Istotnie – ustawienie fotelika uniemożliwia tak wygodne ułożenie nóg, jak ma to miejsce w przypadku foteli FWF. Nie oznacza to jednak, że po godzinie jazdy dziecko zaniesie się od płaczu, bo zdrętwiały mu nóżki. A w trakcie dłuższych podroży i tak powinieneś robić przerwy na „rozprostowanie kości” – niezależnie od rodzaju fotelika.

Jak wybrać idealny fotelik samochodowy?

Dziecko w wieku 8-9 miesięcy, samodzielnie siedzące, może korzystać z fotelika ustawionego tyłem do kierunku jazdy z kategorii wagowej 9-18 kg lub 9-25 kg. Wybierając fotelik zwracaj uwagę, czy fotelik pomyślnie zdał „Test Plus”. Decydując się na niego możesz mieć pewność, że twoje dziecko będzie zabezpieczone w najlepszy, możliwy sposób.

Gdy twoje dziecko wyrośnie z pierwszego fotelika, zamień go na większy model RWF – podróż tyłem do kierunku jazdy zwiększy bezpieczeństwo starszaka.

Drugim atestem, jaki powinien wyróżniać dobry fotelik jest ADAC – bierze on pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo, ale też wygodę, łatwość obsługi i czyszczenia.

Foteliki RWF są bezpieczniejsze niż foteliki FWF – wystarczy zapoznać się z wynikami ich testów, aby zrozumieć różnicę. Choć te pierwsze są droższe, dobry fotelik RWF posłuży wam przez dłuższy czas.
Polecamy:
Autorka: Joanna Stanuch