Data modyfikacji:

Gdy dziecko wymiotuje: co zrobić?

Nieżyt żołądkowo-jelitowy, którego objawem są wymioty, jest jednym z najbardziej popularnych schorzeń wieku dziecięcego. Przyczyną są najczęściej wirusy, na które nie ma skutecznych leków. Chcesz wiedzieć co robić, gdy dziecko wymiotuje, jak ułożyć dziecko, gdy wymiotuje i jak mu pomóc? Przeczytaj.
co zrobić gdy dziecko wymiotuje

Co zrobić, gdy dziecko wymiotuje?

Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka to zadbać o jego komfort i nawodnienie. Podawaj mu jednorazowo 1-2 łyki przegotowanej wody lub elektrolitów. Jeśli organizm będzie tolerował płyny podawane doustne, zwiększ dawkę płynów do 3-4, a później nawet do 5-6 łyków jednorazowo. 

Dzieci często nie chcą pić. Są zmęczone nieżytem żołądkowo-jelitowym i nie chcą współpracować. Starszemu dziecku należy wytłumaczyć, że to dla jego dobra i poczuje się potem lepiej. Młodsze dzieci często trzeba brać sposobem. Możesz pomalować butelkę kolorowymi farbkami i opowiedzieć historię o magicznym lekarstwie (czyli płynach) lub podać elektrolity w ulubionym kubku. Ostatecznie możesz podać dziecku płyny za pomocą strzykawki (bez igły). Wystarczy odchylić policzek i wlać jej zawartość do kieszonki policzkowej. 
Według najnowszych wytycznych, dziecko powinno zacząć jeść jak najszybciej. Dlatego, jeśli ostatnie 3-4 godziny czuje się lepiej i nie wymiotuje, możesz podać mu lekki posiłek. 


Przeczytaj także: Jak zbić gorączkę? Sposoby na gorączkę u dzieci


Co podać, gdy dziecko wymiotuje?

  • Płyny

Najlepsze płyny w przypadku nieżytu żołądkowo-jelitowego to elektrolity. Radzą sobie o wiele lepiej niż zwykła woda, doskonale nawadniają organizm chorego i dodatkowo rekompensują straty jonowe, które są związane z nieżytem. Jeśli nie masz elektrolitów w domu, podaj dziecku zwykłą wodę.

  • Probiotyki

Podawaj je w trakcie trwania choroby, ale też przez kilka dni po ustąpieniu objawów. Preparat pomoże odbudować naturalną florę jelitową, co na pewno ułatwi złożony proces trawienia w przewodzie pokarmowym. Zaleca się je podawać dzieciom, które oprócz wymiotów, miały też biegunkę.

  • Pokarm

Wybierz banana, chrupki kukurydziane, kleik ryżowy lub po prostu kawałek bułki. Unikaj produktów, które działają przeczyszczająco, np. surowych jabłek. Możesz podawać dziecku mleko, ale musisz pamiętać, że u niektórych dzieci może się pojawić przejściowa nietolerancja pokarmowa, która wywoła lub nasili biegunkę. W takich sytuacjach należy odstawić na jakiś czas mleko i zastąpić je preparatem mlekozastępczym. Nie dotyczy to jednak dzieci karmionych piersią. 

  • Leki

W aptekach są dostępne leki przeciwko nieżytowi żołądkowo-jelitowemu, które łagodzą objawy, ale nie są najważniejsze w leczeniu. Podstawą jest zawsze dobre nawodnienie organizmu. Jeśli dziecko gorączkuje, możesz podać mu odpowiedni lek przeciwgorączkowy, przedyskutuj to jednak z lekarzem rodzinnym.

Jak ułożyć dziecko, gdy wymiotuje?

Niezależnie od tego, czy wymiotuje kilkulatek, czy niemowlę, dziecko musi mieć głowę skierowaną ku dołowi. Trzymanie jej pionowo lub w pozycji leżącej może spowodować zachłyśnięcie się treścią pokarmową, co jest groźne dla zdrowia i życia malucha. 

Bądź z dzieckiem cały czas, gdy wymiotuje. Stań lub usiądź za nim i przytrzymuj mu głowę, trzymając rękę na wysokości jego czoła. Podobną zasadę stosuj u niemowląt. Ich głowa powinna być nachylona ku dołowi i przytrzymywana.

Dziecko wymiotuje – kiedy do lekarza?

  • Gdy dziecko jest w złym stanie ogólnym: przelewa się przez ręce, ma wysoką gorączkę, odwodnioną skórę (która po naciągnięciu powoli wraca na swoje miejsce), suche śluzówki, zapadnięte gałki oczne, nie oddaje moczu.
  • Gdy dziecko nie pozwala sobie podać płynów doustnie przez dłuższy czas.
  • Gdy dziecko wydala więcej płynów niż przyjmuje.

Co robić, gdy dziecko wymiotuje flegmą?

Dzieci często wymiotują flegmą, gdy mają zainfekowane drogi oddechowe. Przewlekły, silny kaszel oraz obecność gęstego, pienistego śluzu w układzie oddechowym (niekiedy podbarwionym ropą i krwią), stymulują organizm do odruchu wymiotnego. 

Należy leczyć przyczynę, czyli podać dziecku preparat, który przerwie atak kaszlu. Pamiętaj, by podać go ostrożnie, w przerwie między kolejnymi kaszlnięciami, aby zapobiec zadławieniu się dziecka. Dla małych dzieci najlepszy będzie syrop przeciwkaszlowy.



Przeczytaj także:

  1. Dziecko ciągle choruje? Wzmocnij jego odporność na 4 sposoby
  2. Domowe sposoby na zrosty po zastrzykach u dziecka
  3. Jak zwalczać zaparcia u dzieci?


Autor: Natalia Ciszewska