Data publikacji:

Gdzie na ferie zimowe? Jak spędzić ferie zimowe z dziećmi?

Ferie to wspólny, radosny odpoczynek od szkoły. Zastanawiasz się, jak spędzić ferie zimowe z dziećmi? Rodzinnie! Zebraliśmy kilka wyjazdowych inspiracji. Sprawdź, gdzie pojechać na ferie zimowe.

gdzie na ferie zimowe

Gdzie na ferie zimowe z dziećmi?

Zdaniem niektórych rodziców ferie zimowe są po to, by dziecko odpoczęło od szkoły, ale i od... rodziców. Czy to dobry pomysł, zwłaszcza w przypadku młodszych, wczesnoszkolnych dzieci?

Według psychologów rozłąka nie zawsze sprzyja rozwojowi, ponieważ małe dzieci bardzo potrzebują relacji i bycia z rodzicem, także w czasie wolnym od codziennych, szkolnych obowiązków. Starsze, 10-letnie pociechy powinny próbować zimą wyjeżdżać bez opiekunów, za to z rówieśnikami – znajomymi, jak i tymi całkiem nowymi – po to, by uczyć się nawiązywania relacji w okolicznościach innych niż szkoła.

Jeśli twoje dziecko jest w pierwszej, drugiej lub trzeciej klasie, jedź z nim na ferie zimowe, jeśli tylko masz taką możliwość. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że gdy będzie starsze, nie będzie chciało już z rodzicami nigdzie jechać. Gdzie zatem na ferie zimowe? Zebraliśmy najciekawsze propozycje.

Przeczytaj również: Wybieramy łyżwy dla dziecka

Jak spędzić ferie zimowe z dziećmi w górach?

Ferie zimowe z dziećmi w górach to chyba najpopularniejszy sposób spędzania czasu wolnego podczas przerwy między semestrami w szkole. Jest sporo ruchu, świeże powietrze i wspólna zabawa.

To także przygoda związana z przygotowaniami do wyjazdu – tym ciekawsza, jeśli jest to pierwszy kontakt dziecka z nartami lub snowboardem. Wspólne kompletowanie kombinezonów, butów, nart i kijków może być integrującym rodzinę zajęciem. Pamiętaj o tym, że ważne jest, aby wiedzieć, jak dobrać narty dla dziecka.

Jak spędzić ferie z dziećmi w górach? Możecie wybrać się na sanki czy spacer. To także dobry moment na naukę jazdy na nartach lub snowboardzie albo czas na doskonalenie umiejętności jazdy.

A gdzie pojechać na ferie zimowe z dziećmi w góry? W Polsce, Czechach czy Słowacji znajdziesz liczne stoki narciarskie dostosowane do początkujących i dzieci. Zobacz serię artykułów z portalu Poza domem:

Gdzie na ferie z dziećmi? Na polską wieś

Ostatnio popularny jest wypoczynek w stylu wiejskim. Właściciele gospodarstw agroturystycznych oferują wiele atrakcji, które mogą przypaść do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Jak możesz spędzić ferie z dziećmi na wsi? Lepienie z gliny, pieczenie chleba, budowanie igloo, ogniska i kuligi oraz podpatrywanie dzikiej przyrody to tylko niektóre z czekających atrakcji. W takich miejscach można dobrze zjeść, odpocząć, nauczyć się nowych umiejętności oraz poznać ciekawych ludzi, których później można odwiedzać.

Wiele takich miejsc prowadzonych jest przez świadomych i wykształconych ludzi, którzy z wielkich miast przenieśli się na bliską wieś i zarabiają w sposób, który nie kłóci się z ich przekonaniami, jest ekologiczny i przyjazny planecie. Pamiętaj, by zabrać ciepłe ubrania i co najmniej dwie pary wodoodpornych spodni i butów. Przydadzą się też łyżwy, kije do hokeja i sanki.

Jak spędzić ferie zimowe z dzieckiem? A może nad polskim morzem?

Ferie zimowe z dziećmi nad morzem to pomysł coraz bardziej popularny – liczne nadmorskie hotele proponują specjalne, zimowe, rodzinne pakiety wypoczynkowe z atrakcjami. A spacer po oblodzonej plaży będzie całkiem innym doświadczeniem dla dzieci, które morze znają tylko z letnich wakacji.

Co zabrać na zimowe wakacje nad morzem? Łopatkę i wiaderko zostaw na lato, zabierz za to ekwipunek na basen – hotelowe aquaparki gwarantują świetną, rodzinną rozrywkę, a kursy nurkowania i nauka pływania to już standard wielu miejsc wypoczynkowych.

Gdzie na ferie zimowe za granicę?

Popularnym kierunkiem wyjazdów zimowych są ciepłe kraje. To doskonały pomysł zwłaszcza dla tych, którzy nie przepadają za śniegiem i nie jeżdżą na nartach. Na przełomie stycznia i lutego można znaleźć doskonałe oferty pod względem cenowym.

Popularne są ciepłe wyspy, np. Malta, czy grecka część Cypru, gdzie zimą temperatura utrzymuje się na poziomie nie niższym niż 15 stopni Celsjusza. Dla aktywnych fanów sportów wodnych polecamy wyspy hiszpańskie Lanzzarotte, Gran Canaria i Fuertewenturę – ta ostatnia słynie z mocnego wiatru, dzięki czemu ma dobrze rozwiniętą bazę dla surferów i kitesurferów.

Wszystkie te miejsca są dość blisko – podróż samolotem trwa około 3 godzin, a pobyty rodzinne można wykupić już za mniej niż 1000 zł od osoby. Minusem wyjazdu do ciepłego kraju zimą jest brak hotelowych animacji dedykowanych dzieciom. Ale przyjemna temperatura, zachęcająca do zwiedzania, rekompensuje ewentualne braki.

A jeśli nie chcesz ryzykować w sprawie pogody, wybierz wyjazd do miejsca, gdzie wysoka temperatura jest gwarantowana, a animacje hotelowe dla dzieci trwają cały rok. Takim miejscem jest m.in. Egipt. Wiele hoteli ma czynne parki wodne i bogatą ofertę zajęć dla najmłodszych. Można też nurkować, by podpatrywać bajecznie kolorową rafę koralową.

Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.