Data modyfikacji:

Gry dla małych dzieci - polecane gry dla najmłodszych

Myślisz, że gry dla najmłodszych to tylko kolejny sposób na popołudniową rozrywkę? Oprócz porcji wspaniałej zabawy, gry oferują o wiele więcej. Nie tylko przekazują wiedzę w przyjemnej formie i ćwiczą zręczność, logiczne myślenie oraz spryt. Wspólnie spęczony czas zbliża graczy, wzmacnia więzi, a także… uczy ciężkiej sztuki wygrywania i przegrywania! Zobacz, jakie gry będą miały pozytywny wpływ na twojego maluszka.

Gry edukacyjne dla małych dzieci

Edukacyjne - nie znaczy nudne! Na rynku dostępna jest cała paleta gier edukacyjnych dla dzieci, które w przyjemnej formie przekazują wiedzę. Czasem sama fabuła bezpośrednio uczy o otaczającym nas świecie -  na przykład przekazuje wiedzę o kosmosie, ciele człowieka czy o przyrodzie. Zazwyczaj dziecko samo nie wie, że grając przyswaja nowe fakty i ćwiczy umiejętności.

Wartościowe są gry dla najmłodszych, które trenują pamięć i koncentrację, budują potrzebę logicznego albo abstrakcyjnego myślenia. Świetnie sprawdza się w tym zakresie gra 5 Sekund, która zmusza graczy do podawania odpowiedzi pod presją czasu.

Tematykę gier dopasuj do potrzeb i preferencji swojego dziecka. Potrzebuje ono dodatkowych ćwiczeń logopedycznych? A może chcecie przyswoić nazwy kolorów, liczenie, refleks czy kojarzenie faktów? Dzięki bogatej ofercie gier dobierzesz tytuł idealny dla swojego malucha.

Sprawdź również gry dla dzieci w wieku 5 lat

Jakie gry zręcznościowe?

Nie samą edukacją człowiek żyje. Oprócz dobrze działającej głowy przydadzą się również… sprawne ręce i gibkie ciało! Gry zręcznościowe dla dzieci pozwolą wyćwiczyć refleks, szybkie działanie oraz pewność co do podejmowanych przez siebie decyzji. Polepszają one motorykę dłoni, a gry które angażują całe ciało – także gibkość i zwinność.

Dobrze dobrane gry dla małych dzieci stanowią świetny sposób na rozwój malucha, a zręcznościowe wyzwania ćwiczą mózg. W ofercie sklepów znajdziesz gry, które angażują do rozgrywki zwinne dłonie – np. lubiane przez dzieci Spadające małpki, klasyczna już Operacja lub Jenga. Wśród gier, w których rusza się całe dziecko polecamy zwłaszcza Twistera, który nie wychodzi z mody od dekad.

Gry karciane dla dzieci

Jedziesz na wakacje, a w plecaku mało miejsca? Postaw na gry karciane dla dzieci. Zazwyczaj karcianki zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu są idealnym sposobem na rodzinną rozrywkę na wyjeździe.

Podobnie jak gry planszowe dla dzieci, także i karciane dostępne są w całym bogactwie tytułów. Popularne są te opierające się na refleksie i szybkości działania, np. Dobble. Chętnie grają w nie wszyscy członkowie rodziny, bez względu na wiek.

Jeśli zależy ci na wątku edukacyjnym – wybierz karty, które ćwiczą umiejętności językowe, liczenie czy kojarzenie faktów.

Świetnie sprawdzają się także gry logiczne dla dzieci, w których na poszczególnych kartach znajdują się zadania.

Karcianki z quizami dotyczą różnych obszarów tematycznych – np. wiedzy dotyczącej kraju, czy przyrody. Lubisz klasyczne rozrywki? Z mody nie wychodzą karty memo ćwiczące pamięć oraz stary, dobry „Piotruś” - z ulubionymi postaciami z bajek na kartach.

Gry wideo dla dzieci

Z myślą o dzieciach powstają nie tylko planszówki i karcianki. Także producenci gier wideo dedykują dla nich kolejne tytuły. Gry dla dzieci ps4 stanowią obecnie najpopularniejszy wybór. Tytuły dedykowane na konsolę Playstation wykorzystują znane i lubiane przez dzieci motywy, np. bohaterów Psiego Patrolu czy LEGO.

Dostępne obecnie tytuły wywołają nutkę nostalgii także u grających za młodu rodziców. W ofercie znajdują się także odświeżone po latach tytuły z postaciami smoka Spyro czy Crasha, dzięki czemu chętniej cała rodzina zgromadzi się podczas wspólnej rozgrywki.

Kupując gry dla dzieci na ps4 pamiętaj, aby zawsze wybierać jedynie te tytuły, które odpowiadają kategorii wiekowej młodego gracza. Przed rozpoczęciem gry ustal z dzieckiem zasady, aby nie spędzało ono przed wirtualną rozgrywką zbyt dużo czasu.

Gry familijne dla małych dzieci

Jeśli chcesz, aby dziecko grało nie tylko w gronie rówieśników, ale także całą rodziną – wybieraj  gry i zabawy dla dzieci familijne. Gwarantuje to, że dorośli oraz starszaki nie zanudzą się podczas rozgrywki i cała rodzina będzie miło spędzać czas.

W kategorii gier familijnych, znajdziesz całą bogatą listę fajnych gier dla dzieci. W zależności od preferencji możesz postawić na szybkie rozgrywki z grami zręcznościowymi lub elementy strategii.

Czas spędzony wspólnie, całą rodziną, możesz wykorzystać jednak także, aby się po prostu lepiej poznać, wzmocnić więzi rodzinnie i poznać opinię innych członków rodziny. Idealnie sprawdza się w tej roli gra Pytaki, w  trakcie której gracze aktywnie słuchają i rozmawiają. W ofercie gier znajdziesz również wiele innych tytułów, które pomogą się odnaleźć w trudnym świecie emocji.

Zagraj w parku i ogrodzie!

Grać można nie tylko siedząc przy wspólnymi stole. Jeśli wybierasz się w podróż, szukaj podróżnych wersji gier, w której elementy zostały pomniejszone i zabezpieczone przed zgubieniem.

Wiele tytułów planszówek oraz wszystkie karcianki doskonale nadają się do gry w parku, na kocu czy podczas relaksu na plaży. Z rozgrywki odpadają jedynie gry o dużej ilości elementów, które mogą się zapodziać. Producenci gier oferują także specjalne tytuły gier, w które możesz zagrać na zewnątrz, a nawet w wodzie. 

W ruch idą obręcze, kule, młotki, kubki i piłki. Jedną z najpopularniejszych gier plenerowych jest Mölkky. Gra porównywana jest do kręgli lub do buli. Dzieci mają za zadanie zbijanie drewnianych klocków zbijakiem. Pomimo prostych zasad i surowej estetyki gry, jest to bardzo wciągająca rozgrywka. Zabawa na długie godziny gwarantowana.