Data publikacji:

Jakie wybrać gry logiczne dla dzieci 10 lat?

Gdy logiczne są niezwykle wartościowe. Dostarczają nie tylko rozrywki, ale również świetnie trenują myślenie. Przyjemne z pożytecznym. Gry logiczne dla dzieci 10 lat mogą przysporzyć trudności w wyborze. Dziecko w tym wieku ma już sprecyzowany gust i zwykle orientuje się w tym, co jest na czasie i co posiadają rówieśnicy. Rynek gier logicznych jest jednak tak bogaty, że uda się zaskoczyć każdego 10-latka.
gry logiczne dla dzieci 10 lat

Gry logiczne dla dzieci w wieku 10 lat

Gry logiczne zapewnią nie tylko świetną zabawę, ale dzięki nim 10-latek może ćwiczyć rozwiązywanie problemów. Co więcej, również rodzic może mieć pewność, że ciekawie spędzi czas. Mnóstwo gier jest przeznaczonych dla całych rodzin, więc ich zakup będzie strzałem w dziesiątkę. Samych rodzajów gier planszowych jest wiele, między innymi gry planszowe, karciane, a nawet elektroniczne. Właśnie te gry najbardziej pobudzają mózg do pracy, poszerzają horyzonty i rozwijają zdolności umysłowe.

Gry logiczne dla dzieci 10 lat

Przedstawiamy jedynie część dostępnych gier logicznych dla dzieci w wieku 10 lat. Warto dopasować tematykę do zainteresowań dziecka, jednak większość gier jest tak uniwersalna, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Memory

Bardzo popularna gra, która powinna być tematycznie i pod względem trudności dopasowana dla 10-latka, dotycząca na przykład ras psów, gatunków ptaków, odkryć geograficznych czy flag państwowych. Prawdziwa gratka szczególnie dla pasjonata wybranej dziedziny wiedzy, ale nie tylko. Gra bazuje nie na wiedzy, ale na zapamiętywaniu, spostrzegawczości wzrokowej i logicznym myśleniu. Każdy gracz odkrywa po dwie karty, jeśli są identyczne, może je zabrać. Zwycięża osoba, która odnajdzie najwięcej par.

Scrabble

Wspaniała propozycja dla 10-latka i całej rodziny. Zdecydowanie, jest to gra logiczna, w której włada się literami. Z płytek z literami trzeba układać słowa na kształt krzyżówki. Co więcej, warto ułożyć wyrazy, w których litery są najbardziej „opłacalne” i zdobędą dla gracza najwięcej punktów. Dziecko nie tylko rozwija logiczne myślenie i koncentrację uwagi, ale również ćwiczy pisownię i ortografię oraz wzbogaca słownictwo. Liczy się pomysłowość i trochę sprytu. Dużo emocji i pozytywnej rywalizacji. Gra logiczna, która sprawdzi się w deszczowe popołudnia, rodzinne weekendy i na wakacjach.

Sudoku

Świetny przykład gier logicznych dla 10-latków. Na początek przyda się wersja łatwiejsza, jednak dzieci szybko opanowują zasady gry. Można rozpocząć układanie od wersji obrazkowej, by stopniowo przechodzić do układów z cyframi. Wraz z kolejnymi ćwiczeniami warto sięgać po trudniejsze zadania, ponieważ sudoku genialnie rozwija dziecięcy umysł i sprawności. Gimnastykuje mózg, ćwiczy pamięć i myślenie, rozwija zdolności analityczne i matematyczne, a wszystko to w atmosferze rozrywki i przyjemnych ćwiczeń. Jest to gra logiczna absolutnie dla każdego, tym bardziej dla 10-latka.

Pasjans

Choć jest to zaskakujące, 10-latki lubią układać pasjansa, zwłaszcza w formie elektronicznej. Gra karciana, w którą można zagrać dosłownie wszędzie – w samochodzie, na wyjeździe,  kolejce do lekarza. Pasjans ćwiczy zarówno logiczne myślenie, jak również spostrzegawczość wzrokową. Zasady gry są naprawdę proste: należy ułożyć cztery stosy kart od najmocniejszej do najsłabszej. Potrzeba przy tym sprytu i umiejętności przewidywania.

Kostka logiczna

Układanki, które w maksymalnym stopniu ćwiczą logiczne myślenie, koncentrację uwagi i pamięć, a nade wszystko rozwijają sprawność manualną. Wszystko to przekłada się na opanowywanie umiejętności typowo szkolnych. Ponadto, układanie kostki logicznej staje się dla wielu wyjątkowym hobby. Niewątpliwą zaletą kostek jest ich niewielki rozmiar.

„Statki”

Już dawno minęły czasy, gdy w „Statki” grało się na kartkach. Teraz wykonanie gry zachwyca. Statki są dostępne na przykład w formie magnesów, które umieszcza się na magnetycznych planszach. Zestawy wykonane z największą starannością mogą być dobrym pomysłem na prezent. Gra nie tylko dla chłopców! „Statki” rozwijają logiczne myślenie i uczą strategicznego działania.

„Cluedo”

Gra detektywistyczna, w której logiczne myślenie jest podstawą. Kto jest podejrzany, a kto popełnił zbrodnię? Gra wymagająca korzystania ze wskazówek, wyeliminowania podejrzanych i finalnego rozwiązania zagadki. Ważne jest, aby wybrać grę, która będzie dostosowana do wieku gracza.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Chmielewska