Hemoroidy po porodzie nie należą do dolegliwości, o których w kontekście młodych mam mówi się najczęściej. To wstydliwy problem, który wiele kobiet pozostawia tylko dla siebie. To duży błąd, ponieważ nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do przykrych powikłań. Dowiedz się, co powoduje hemoroidy po porodzie i jak je leczyć.
Ciąża to czas szczęśliwego oczekiwania, ale także intensywnych zmian zachodzących w kobiecym organizmie. O niektórych wiedzą niemal wszyscy, inne stanowią temat tabu. Do drugiej grupy zaliczamy hemoroidy po porodzie – dolegliwość, która dotyczy bardzo wielu młodych mam.
Należy wiedzieć, że hemoroidy to bardzo popularne schorzenie i nie należy się ich wstydzić. Gdy się pojawią, ważna jest odpowiednio prędka reakcja. Co zrobić, gdy w ciąży lub tuż po porodzie pojawią się żylaki odbytu?
Aby zrozumieć, co jest powodem hemoroidów po porodzie, należy dowiedzieć się, czym właściwie są. Hemoroidy to guzki krwawnicze, które stanowią naturalną część odbytu zdrowego człowieka. Dopiero wówczas, gdy odpływ krwi z guzków zostaje zaburzony, mówimy o chorobie hemoroidalnej. Hemoroidy nazywane są również żylakami odbytu.
Dlaczego ciężarne są narażone na hemoroidy? Odpowiedzi należy szukać w zmianach zachodzących w obrębie jamy brzusznej.Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, odwiedź proktologa. Szybkie zdiagnozowanie hemoroidów pozwoli na ich wyleczenie. Lekarz na podstawie wywiadu i badania per-rectum już podczas pierwszej wizyty oceni, czy doszło do zaburzenia funkcji guzków krwawniczych.
Po zdiagnozowaniu hemoroidów, lekarz przepisuje leki przeciwzapalne i wzmacniające naczynia krwionośne. Zwykle są to czopki zawierające hesperdynę lub diosminę. W leczeniu hemoroidów pomocne są również maści i kremy łagodzące świąd odbytu.
Prędko zauważone, niewielkie hemoroidy można całkowicie wyleczyć za pomocą leków doodbytniczych. Jednak zaniedbana dolegliwość może wiązać się z koniecznością zabiegu chirurgicznego.
Starym sposobem na hemoroidy są nasiadówki z kory dębu. Jest ona znana z właściwości uszczelniających naczynia krwionośne.
Pamiętaj, że jeśli jesteś w ciąży, leków na żylaki odbytu nie powinnaś zażywać bez konsultacji z lekarzem. Niektóre z nich zawierają składniki, które mogą zaszkodzić dziecku (np. lignocainę). Sięgaj wyłącznie po preparaty, które lekarz oceni jako bezpieczne dla ciebie i maleństwa. W stanie błogosławionym nie stosuj leków i herbat przeczyszczających.
Zdiagnozowano u ciebie hemoroidy przed porodem? Bez obaw, nie stanowią one przeciwwskazania do porodu naturalnego. Pamiętaj jednak, że może on przyczynić się do powiększenia guzków krwawniczych. Po narodzinach dziecka, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i rozpocząć leczenie hemoroidów.
Jeśli w pierwszej ciąży wystąpiły u ciebie hemoroidy, musisz być przygotowana na ich powrót po kolejnych porodach – nawet jeśli całkowicie je wyleczyłaś. Każda ciąża sprawia, że naczynia krwionośne w okolicach jelit stają się słabsze. Z tego powodu już na etapie planowania kolejnego dziecka warto zadbać o trawienie i zdrowie jelit.
Hemoroidy w ciąży to problem, którego możesz uniknąć, stosując zdrową dietę i pozostając aktywna fizycznie. Jeśli już się pojawią, jak najszybciej zasięgnij porady lekarza i zacznij je leczyć. Szybko zauważonych hemoroidów można się pozbyć!