Data publikacji:

Jak nosić noworodka? Poradnik dla świeżych rodziców

Wielu rodziców czuje obawy w związku z podnoszeniem i noszeniem delikatnego noworodka. Wystarczy jednak znajomość kilku prostych zasad, aby niepewność została zastąpiona przez pewne, a co ważne – bezpieczne dla dziecka ruchy. Jak nosić noworodka, jak go trzymać do odbicia i podnosić z łóżeczka? Oto poradnik dla świeżo upieczonych rodziców.
jak nosić noworodka

Prawidłowe noszenie noworodka – dlaczego jest tak ważne?

Doświadczeni rodzice nierzadko pouczają tych świeżo upieczonych, mówiąc, że dziecko nie jest z porcelany i nie należy bać się jego podnoszenia. To prawda. Z drugiej jednak strony wiedza, jak nosić noworodka, jest bardzo ważna. 
Nieprawidłowa technika noszenia dziecka może prowadzić do nieprawidłowości w jego rozwoju. Przykładem jest zwiększenie lub zmniejszenie napięcia mięśniowego – nie zawsze dziecko rodzi się z takim zaburzeniem, czasem jest to właśnie efekt niewłaściwej pielęgnacji. Inną, poważną konsekwencją nieprawidłowego noszenia albo podnoszenia noworodka jest naciągnięcie mięśni jego karku, uraz główki albo uraz kręgosłupa. 

A zatem – jak podnosić i jak nosić noworodka, żeby był bezpieczny w naszych rękach?

Jak podnosić noworodka – instrukcja krok po kroku

Pierwsza ważna informacja – nigdy nie podnosimy noworodka pionowo, nawet gdy wydaje nam się, że robimy to w bezpieczny sposób. Dziecko prawdopodobnie nam się nie wyślizgnie, ale taka pozycja to zbyt duże obciążenie dla jego kręgosłupa i mięśni. Jak podnosić noworodka w odpowiedni sposób?
  1. Ułóż dziecko na boczku.
  2.  Dziecko ułóż na jednej ręce. Wsuń ją pod tułów i nóżki dziecka, a potem przesuwaj ku górze  tak, by ostatecznie główka dziecka leżała na twojej dłoni, a jego ciało znajdowało się na przedramieniu. Brzuszek maleństwa powinien opierać się o przedramię, a nóżki – o zgięcie łokcia. 
  3. Cały czas asekuruj dziecko drugą ręką – podtrzymuj jego bark.
  4. Spokojnie podnieś noworodka i przytul go do swojego ciała. 


Przeczytaj także: Chusta do noszenia dziecka - jak wiązać?


Przy podnoszeniu tak małego dziecka niezwykle ważne jest to, aby rodzic był opanowany. Wszelkie nerwowe ruchy mogą poskutkować rozdrażnieniem malca i pojawieniem się u niego odruchu Moro, co może wystraszyć niektórych opiekunów. Odruch Moro jest reakcją na gwałtowną zmianę pozycji. W czasie jego trwania dziecko nagle prostuje rączki i nóżki, po czym przykłada je do klatki piersiowej, jakby chciało ją objąć. 

Jak trzymać noworodka w bezpieczny sposób?

Podnoszenie noworodka nie powinno sprawić ci już problemów. Jak jednak go ułożyć w ramionach? Oto kilka zalecanych przez specjalistów sposobów.

  • Noszenie noworodka w pozycja „na fasolkę”
To najbardziej bezpieczna i zalecana przez fizjoterapeutów pozycja. Przytul dziecko do swojego boku. Powinno leżeć na jednej ręce, podczas gdy druga powinna być wsunięta pod nóżki i obejmować pupę malca. Głowa noworodka musi leżeć w zgięciu łokcia, tułów natomiast powinien być lekko zaokrąglony. Bardzo istotne jest to, aby maluszek miał stabilnie podpartą główkę. 

  • Noszenie noworodka w pozycji „na tacy”
Drugi bezpieczny sposób na noszenie noworodka to ten nazywany „na tacy”. Dziecko układa się na przedramieniu, pleckami do swojego brzucha albo przodem do siebie. Druga ręka spoczywa między nóżkami noworodka. 
Uwaga!

Nie należy nosić dziecka w pozycji pionowej, ponieważ skutkuje to za dużym obciążeniem jego mięśni. Pionizowanie noworodka jest wskazane tylko i wyłącznie w celu ułatwienia mu odbicia połkniętego podczas jedzenia powietrza.

Jak trzymać noworodka do odbicia?

Pozostając w temacie odbijania – jak trzymać noworodka do odbicia, aby ułatwić mu to zadanie?

Pierwsza metoda to klasyczne trzymanie dziecka w pozycji pionowej. Zabezpiecz swoje ubranie pieluszką, następnie przyłóż malca do swojej klatki piersiowej. Jedna twoja ręka powinna podtrzymywać głowę dziecka, druga – jego pupę. Pamiętaj, aby po odbiciu zmienić pozycję. 

Drugi sposób jest praktykowany równie często, jak pierwszy – i także jest bezpieczny. Ułóż dziecko w pozycji pionowej, a następnie przesuń je w górę tak, aby jego rączki znalazły się na twoim ramieniu. Jedna twoja ręka powinna podtrzymywać pupę noworodka, druga zaś – jego główkę. Warto pamiętać, aby zabezpieczyć ramię oraz plecy tetrową pieluszką. 
W końcu jest i trzecia pozycja – jeśli nie wiesz, jak trzymać noworodka do odbicia, aby go nie rozbudzić (czyli na przykład w nocy), to właśnie ona sprawdzi się najlepiej. Po nakarmieniu dziecka ułóż je w pozycji fasolki, a następnie przesuń je w górę – tak aby jego główka znajdowała się nieco powyżej zgięcia łokcia. Drugą ręką podtrzymuj pupę maluszka. Pamiętaj przy tym, aby nie przygniatać brzuszka – będzie to dla dziecka bardzo nieprzyjemne i skończy się ulaniem sporej porcji pokarmu.

Jak trzymać noworodka do odbicia – ważne zasady

1. Mogłoby się wydawać, że pomaganie dziecku w odbiciu powietrza po jedzeniu jest proste, w istocie jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach.Jeśli dziecku się nie odbije, ponoś je jeszcze przez chwilę. Czasem malec potrzebuje na to tylko kilkunastu sekund, a czasem kilku minut. Jeżeli jednak ciągle nic się nie dzieje, połóż dziecko na boczku, a nie na wznak – w przeciwnym razie może się zakrztusić. 
2. Wielu rodziców zauważa, że dziecko ma trudności z odbiciem w nocy. To naturalne – zaspany malec nie je łapczywie, więc nie połyka tyle powietrza. Jeśli nic nie dzieje się przez pięć minut, odłóż dziecko z powrotem do łóżeczka, pamiętając o pozycji „na boczku”. 

3. Jeśli mimo wszystko masz trudności i nie wiesz, jak trzymać noworodka do odbicia, poproś o ocenę i pomoc położną, która będzie was odwiedzać przez pierwsze kilka tygodni po przyjściu dziecka na świat.



Przeczytaj także:

  1. Ubranka dla noworodka, które warto kupić
  2. Kąpiel noworodka - największe problemy
  3. Pieluchy jednorazowe dla noworodka. Z wycięciem na pępek?



Autor: R. Wojtaś