Data publikacji:

Jak oduczyć dziecko zasypiania na rękach?

Rodzice często tak pieczołowicie dbają o swoje pociechy, że nie zauważają, kiedy dziecko przyzwyczaja się do usypiania na rękach. Nawet jeśli starają się, żeby dziecko uczyło się zasypiać samodzielnie w łóżeczku, czasami zdarzy się choroba lub złe samopoczucie niemowlaka i ciężko jest powstrzymać się przed braniem dziecka na ręce podczas usypiania. Z czasem jednak dziecko staje się coraz cięższe, a usypianie go na stojąco bywa trudne. Dowiedz się, jak oduczyć dziecko zasypiania na rękach.
Jak oduczyć dziecko zasypiania na rękach?

Dlaczego dziecko nie powinno usypiać na rękach?

Dziecko, nawet niemowlę, z czasem należy wdrażać w naukę samodzielności – dotyczy to również zasypiania. Usypianie na rękach u rodzica jest dla malucha komfortowe, ale nie może stać się standardem na stałe. Zasypianie na rękach sprawia, że kręgosłup dziecka jest ułożony w niewłaściwy sposób, co może zaowocować wadami postawy w przyszłości. Do tego często dochodzi ryzyko powstawania wad kręgosłupa lub pogarszanie się wad już obecnych u matki. Kiedy dziecko staje się coraz cięższe, rodzice zaczynają się zastanawiać, jak oduczyć niemowlę zasypiania na rękach.

Jak oduczyć niemowlę zasypiania na rękach bez szkody dla dziecka?

Przede wszystkim nie można zostawiać malucha do wypłakania się. To stara i nieskuteczna metoda, które może pociągnąć za sobą bardzo negatywne skutki dla rozwoju dziecka. Według teorii przywiązania, w dzieciństwie tworzy się wzorzec przywiązania do osoby znaczącej w życiu dziecka. Rodzic staje się dla niego osobą gwarantującą bezpieczeństwo, a dziecko wysyła do niego sygnały mające na celu między innymi wywołanie bliskości lub zakomunikowanie określonej potrzeby. Pozostawiając dziecko do wypłakania się, można sprawić, że niemowlę poczuje się porzucone. Ponieważ maluchy w tym wieku pozostają całkowicie niesamodzielne, nieobecność rodzica w momencie sygnalizowania potrzeby może zostać potraktowana jako całkowite pozostawienie bez opieki, czyli w warunkach naturalnych – na śmierć.

Jakie warunki snu są dla dziecka naturalne?

Naturalne jest, że dzieci usypiają podczas kołysania. Wynika to między innymi z tego, że jeszcze w okresie życia płodowego są nieustannie huśtane, kiedy matka się przemieszcza. W późniejszym czasie kołysane na rękach dzieci zasypiają bardzo szybko i spokojnie. Kiedy jednak próbujemy je odłożyć do łóżeczka, zaczynają płakać. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ dziecko zostaje nagle odsunięte od opiekuna (jego ciepła, zapachu, głosu) i położone w zimnym łóżeczku. Dodatkowo kołysanie ustaje. Wtedy dziecko zauważa, że jego sytuacja się zmieniła i zaczyna czuwać, by wykryć każde potencjalne zagrożenie. Niemowlakowi jest dobrze przy rodzicu i nie ma świadomości, że może czuć się bezpiecznie również w swoim łóżeczku.

Jak oduczyć dziecko zasypiania na rękach?

Jak oduczyć dziecko zasypiania na rękach? Metodą małych kroków! Dziecko należy stopniowo przyzwyczajać do samodzielnego zasypiania. Żeby było to łatwiejsze, należy zadbać o:
  • dobre, bezpieczne i zacienione miejsce do spania, obecność przytulanki i ewentualnie białego szumu,
  • wcześniejsze ogrzanie łóżeczka termoforem, by odkładane do niego dziecko nie czuło chłodu oraz by warunki panujące w łóżeczku przypominały te, które niemowlę otrzymuje u opiekuna na rękach,
  • obecność rodzica tuż przy łóżeczku – by dziecko miało pewność, że nie zostało opuszczone, a rodzic jest wciąż dostępny.
Podczas oduczania dziecka zasypiania na rękach, warto wkładać je do łóżeczka i kołysać, a w późniejszym czasie również stopniowo ograniczać kołysanie. Płaczące dziecko można brać na ręce po to, by je uspokoić, ale w dalszej kolejności, trzeba odłożyć je do łóżeczka i towarzyszyć mu podczas zasypiania.
Zdjęcie: westend61/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!