Data modyfikacji:

Jak zrobić latawiec?

Latawiec zapewnia przyjemną zabawę w wietrzną pogodę, łączy dużych i małych wspólnym celem i spoglądaniem w niebo. Czy można wykonać go samodzielnie? Tak – to łatwe!  Sprawdźmy, jak zrobić latawiec.
jak zrobić latawiec
Kiedyś latawce powstawały z bambusa i jedwabnej tkaniny – dziś produkuje się je z nowoczesnych, materiałów i ultralekkich rurek szklanych lub węglowych. Ale można je zrobić też ze zwykłej bibuły szkolnej i cienkich listewek. To doskonały pomysł na popołudnie z dzieckiem. Podpowiadamy więc, jak zrobić latawiec i wspólnie z pociechą pobawić się tą historyczną, ale ciągle lubianą zabawką.

Latawiec dla dzieci? Nie tylko!

Historia latawca sięga starożytnych Chin – właśnie stąd wywodzi się ta powietrzna i chyba najstarsza zabawka na świecie. Władcy chińscy traktowali puszczanie latawców jako rozrywkę, ale też używano ich jako straszaków podczas wojen – nadawano im wówczas kształty ogromnych smoków o przerażającym wyglądzie.

W późniejszych czasach latawiec przyczynił się do zdobywania wiedzy o świecie – wysyłano go w górę, by zmierzyć temperaturę, jego linki używano jako anteny, a także wypuszczano go z aparatem, by zrobić zdjęcia na różnych wysokościach.

Polscy harcerze zorganizowali nawet korespondencyjne, ogólnopolskie zawody latawców, a na hiszpańskiej wyspie Fuerteventura, słynącej z wietrznej pogody, co roku w listopadzie w mieście Corralejo odbywa się Festiwal Latawców.

Drewno + papier i klej, czyli: jak zrobić latawiec

Wykonanie latawca to prosta sprawa, wystarczy mniej niż godzina, by powstała zabawka, która potem sprawi radość całej rodzinie.

Potrzebne będą:

  • drewniane, lekkie listewki – dostaniesz je np. w dziale stolarskim marketów budowlanych,
  • papierowa bibuła lub kolorowa folia,
  • sznurek lub żyłka,
  • klej do papieru lub klej w sprayu albo pistolet do kleju na gorąco.

Latawiec dla dzieci – to łatwe, czyli: zabieramy się do pracy!

Jeśli będziesz pracować wspólnie z dzieckiem, pamiętaj, by zadbać o bezpieczeństwo przy używaniu klejów w sprayu i na gorąco.

Zacznij od listew, z których stworzysz konstrukcję latawca. Mogą mieć równą długość – powstanie wtedy kwadrat, lub jedna może być dłuższa o 20 cm – twój latawiec będzie wówczas miał kształt figury o nazwie deltoid.

W pierwszym przypadku połącz sznurkiem listewki na środku, w drugim – krótsza listewka powinna być zamocowana mniej więcej na 1/3 długości tej większej.

Na każdym końcu listew wytnij nożem małe wgłębienie, które utrzyma na miejscu sznurek – połącz nim wszystkie końce listewek tak, by stworzyć zamkniętą figurę. Ważne jest, by konstrukcja miała na środku kąty proste, w przeciwnym wypadku latawiec nie będzie chciał pofrunąć.


Przeczytaj także: Zabawki na biegunach. Koniki to nie wszystko

Jak zrobić latawiec – wybierz swój wzór

Gdy konstrukcja jest gotowa, przyłóż ją do bibuły – wytnij jeden fragment papieru lub zrób różnokolorowe trójkąty na każdą część latawca. Do formy trzeba dodać 2 cm na każdym boku, ponieważ trzeba ją zagiąć i przykleić wokół sznurka. Bibułkę można też oczywiście ozdobić – np. rysunkiem lub podpisać imieniem dziecka. Unikaj malowania farbami lub doklejania ozdób – będą one dodatkowym obciążeniem latawca, a woda może zniszczyć bibułę.

Budowa latawca – uprząż: ważna sprawa

Czas na uprząż – to niezwykle istotna część konstrukcji latawca, bez niej latawiec nie wzniesie się. W trzech rogach, na listewkach, zrób dziurki, przez które przewlecz sznurek. Podnieś do góry latawiec, wierzchem do góry tak, by sznurki zwisały ku dołowi. Zwiąż je tak, by wszystkie były tej samej długości, a supełek znajdował się dokładnie pod skrzyżowaniem listewek konstrukcji. Zwiąż je razem. Nawiń kilkunastometrowy sznurek na rolkę, która będzie rączką – może to być tekturowa rolka po papierze toaletowym, a drugi koniec nawiniętego sznurka dowiąż do uprzęży latawca.

Ogon – potrzebny, czy nie?

Pozostaje jeszcze ogon latawca, który ma przede wszystkim funkcję stabilizującą lot latawca, ale też spowalniającą jego lot. Zdobi go też. Powinien być jak najlżejszy. Ogon może mieć nawet do 3 metrów długości. Może ale nie musi – możesz z ogona zrezygnować. Ale jeśli zależy ci na wyglądzie latawca, to wytnij kwadraty z bibuły i poskładaj je w harmonijkę i zamocuj lekkim klejem do sznurka lub żyłki. Możesz też wyciąć prostokąty i zawiązać je na żyłce – potrzebne będzie jednak zamocowanie ich gorącym klejem, by utrzymywały się stabilnie na swoich miejscach.

Możesz też właśnie za pomocą ogona nadać swojemu latawcowi oryginalny kształt – ogon lwa zakończony pędzelkiem, zielony ogon krokodyla, a może macki ośmiornicy lub odnóża meduzy? Wszystko zależy od waszej fantazji – warto tylko pamiętać, by doczepiane elementy były z jak najcieńszej bibuły. Można też wykorzystać kolorową folię, np. z worków na śmieci. Latawiec gotowy – wystarczy wietrzna, słoneczna pogoda, by się nim cieszyć – dobrej zabawy!