Data modyfikacji:

Kiedy i jak noworodek widzi?

Czy noworodki rodzą się ślepe? Kiedy dziecko widzi? Co widzi noworodek? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i pozostałe pytania dotyczące zmysłu wzroku u noworodków i niemowląt, to koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu!
jak noworodek widzi

Kiedy noworodek widzi?

Nowo narodzone dziecko widzi od samego początku, czyli od urodzenia. Początkowo maluch dostrzega jedynie źródła świateł, nie widzi jeszcze ostro, ale w ciągu kolejnych kilku tygodni szybko się to zmieni.


Przeczytaj także: Kąpiel noworodka - największe problemy

Jak widzi noworodek miesiąc po miesiącu?

Naukowcy ustalili, że ostrość widzenia nowo narodzonego dziecka jest 30-krotnie słabsza niż u osoby dorosłej. Jednak z każdym tygodniem życia maluszka, jego wzrok staje się bardziej ostry. Sprawdź, jak zmienia się tydzień po tygodniu.

 • Jak widzi dziecko w pierwszych dniach życia?

Noworodek do 1. miesiąca życia lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach jego pola widzenia. Jest to tzw. widzenie peryferyjne, zupełnie przeciwne do widzenia osoby dorosłej, która o wiele lepiej dostrzega to, co znajduje się w centrum jej obrazu. Jednak w ciągu kilku następnych tygodni się to zmieni. Maluch zacznie koncentrować się na tym, co znajduje się w centrum.

 • Jak widzi dziecko w 2. miesiącu życia?

Już 6-cio tygodniowe maleństwo potrafi dostrzec przedmioty, które znajdują się na wprost niego, a w wieku 10-11 tygodni jest już zazwyczaj w stanie wodzić wzrokiem za poruszającymi się osobami lub przedmiotami. 

 • Jak widzi dziecko w 3. miesiącu życia?

Między 2. a 3. miesiącem życia noworodek zaczyna już też rozpoznawać swoich opiekunów. W 3. miesiącu życia potrafi już też wybiórczo obserwować to, co go interesuje. 

 • Jak widzi dziecko w 4. miesiącu życia?

Dziecko w tym wieku zaczyna już rozróżniać kolor niebieski.

 • Jak widzi dziecko w 6. miesiącu życia?

Półroczne dziecko jest już w stanie odróżniać bliskich na podstawie wyglądu, a w wieku 7-9. miesięcy potrafi odróżnić ich od obcych. To właśnie w tym wieku maluchy często zaczynają bać się obcych ludzi.

Jakie kolory rozpoznaje niemowlę?

Noworodek początkowo nie jest jeszcze w stanie rozróżniać wszystkich kolorów. Najlepiej widzi biały i czarny. Z czasem jest w stanie rozróżnić też czerwony, niebieski i później zaczyna rozróżniać pozostałe kolory. Najbardziej interesujące są dla niego zestawienia kolorów: czarny i biały oraz czerwony i niebieski.

Jak stymulować wzrok dziecka?

 • Zapewnij maluchowi spokojny sen w przyciemnionym pokoju. Wzrok maleństwa nie jest przyzwyczajony do tak licznych bodźców świetlnych, dlatego noworodek na pewno będzie spał spokojniej w lekko przygaszonym świetle.
 • Oddalaj i przybliżaj maluszkowi przedmioty na odległość około 30-120 cm, które znajdują się przed nim.
 • Pokazuj maluszkowi obrazki (na początku czarno-białe), które możesz wykonać samodzielnie.
 • Przywieś czarno-białe balony z helem do łóżeczka lub wózka (tak, by były w polu widzenia malca).
 • Pokazuj maluszkowi jego odbicie w lusterku.
 • Przywieś do łóżeczka karuzelę z kolorowymi zabawkami, które możesz dowolnie układać. Początkowo postaw na te czarno-białe. Z czasem, gdy malec zacznie rozróżniać pozostałe kolory, będziesz mógł je dowolnie zmieniać na kolorowe, bardziej stymulujące.
 • Kładź maluszka na macie sensorycznej w kolorach czarno-biało-czerwonych.
 • Patrz się na maluszka podczas karmienia piersią lub podczas karmienia butelką. Uśmiechaj się i strój różne miny. Niech fantazja cię poniesie!

Jak widzi roczne dziecko?

Około 80% dzieci po ukończeniu 11-12. miesiąca życia widzi tak, jak osoby dorosłe. Pociechy w tym wieku są w stanie zauważyć przelatujące wysoko na niebie samoloty, ptaki lecące kluczem czy nawet okruszki ciasteczek na dywanie. 


Przeczytaj także:
 1. Noworodek w domu. Rzeczy, które kupisz, a raczej z nich nie skorzystasz
 2. Ubranka dla noworodka, które warto kupić
 3. Niespokojny sen niemowlaka. Dlaczego one nie chcą spać?! [PYTAMY EKSPERTA]