Data modyfikacji:

Kim tak naprawdę jest położna?

Autor: Bogumiła Kurzeja

Towarzyszy kobiecie na każdym etapie jej życia. Jest dobrym duchem, który służy radą i pomocą nie tylko w okresie ciąży. Ile wiemy o roli położnej i z jakimi problemami możemy się do niej zwrócić?

Spotkamy je w szpitalu, szkole rodzenia, przychodni czy gabinecie. Z roku na rok coraz bardziej zauważamy i doceniamy ich pracę. W końcu zawód położnej został stworzony z myślą o kobiecie i jej potrzebach.

Ekspert od babskich spraw

W powszechnej opinii utarło się przekonanie, że położna jest kimś w rodzaju pielęgniarki wyłącznie od „spraw ciążowych” i macierzyństwa. Tymczasem spora część z nich prowadzi samodzielną praktykę. Nastolatki mogą zasięgnąć u położnej wiadomości związanych z okresem dojrzewania, przedyskutować sposoby higieny czy porozmawiać na temat tzw. przygotowania do życia w rodzinie. Rola położnej sprowadza się tutaj przede wszystkim do edukacji i promocji zdrowia.

Na grafice: 1. Położna, 22,75 zł

Ten szczególny czas

Położna jest swego rodzaju aniołem stróżem zarówno przed zajściem w ciążę, w trakcie oczekiwania na dziecko, jak i podczas macierzyństwa. Planując potomstwo lub już oczekując na dziecko, możemy śmiało udać się do gabinetu położnej. Decydując się na jej opiekę, odczuwamy komfort indywidualnego podejścia. Położne przygotowują kobiety na moment rozwiązania, asystują przy porodach domowych, w razie potrzeby kierują do specjalistów, zdradzają tajniki pielęgnacji noworodka. Polecają wartościową lekturę fachową i ćwiczenia rozluźniające. Między przyszłą mamą a położną często nawiązuje się specyficzna więź zaufania czy nawet przyjaźni. Odczuwamy też z reguły mniejszy dystans do położnej niż do lekarza prowadzącego ciążę.

Przyjaciółka twojej pociechy

Macierzyństwo zazwyczaj wiąże się z obawą, czy na pewno dobrze poradzimy sobie z wypełnianiem nowych dla nas obowiązków. Szczególnie ważnych jest pierwszych 6 tygodni od chwili przyjścia dziecka na świat. Położna, sama będąc najczęściej matką, podpowie, jak dbać o noworodka. Jej szczególną rolą w tym okresie jest też wsparcie emocjonalne dla całej rodziny.

Opieka kobiet dojrzałych

Kobiety, które przeszły już okres koncepcyjny, również mogą korzystać z wiedzy i doświadczenia położnej. Doradztwo w okresie menopauzalnym może dotyczyć profilaktyki kobiecych chorób, dopasowaniem zdrowego menu lub aktywności fizycznej. Pod skrzydłami położnej często znajdują się też kobiety przewlekle chore.

Kim więc jest ta cudowna kobieta, której tyle zawdzięczamy? Ginekologiem, pielęgniarką, psychologiem, dietetykiem? Wydaje się, że wszystkim po trochu, a jej zawód na pewno jest jedną z wszechstronniejszych profesji.

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Przeziębienie w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

2020-07-03
Przeziębienie w trakcie ciąży zdarza się, wbrew pozorom, często. Jest to temat poważny, który oczywiście wymaga indywidualnego podejścia do pacjentki, ale nie musisz martwić się na zapas - przeziębienie niezwykle rzadko jest zagrożeniem dla zdrowia płodu. Sprawdź, jakie są sposoby na przeziębienie w ciąży, co można brać na przeziębienie w ciąży i jakie domowe sposoby mogą ci pomóc w walce z infekcją.
plan porodu

Plan porodu – co to jest i jak go napisać?

2019-08-20
Jesteś w ciąży i już za kilka chwil na świecie pojawi się twój maluszek. Chcesz jak najlepiej przygotować się na ten ważny dzień. Być może chodzisz razem z partnerem do szkoły rodzenia, czytasz, oglądasz filmiki instruktażowe. Chcesz poznać dokładny przebieg porodu naturalnego i cesarskiego cięcia. W twojej głowie pojawiają się już pewne oczekiwania i wyobrażenia. Możesz o nich porozmawiać z położną i spisać je, przygotowując plan porodu.
ciaza

Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

2019-08-12
Pojawia się pytanie – zrezygnować z kawy czy nie? Czy kawa w ciąży szkodzi dziecku? Na ten temat powstało bardzo wiele mitów. Dowiedz się więcej!
Jak zorganizować Baby Shower?

Jak zorganizować Baby Shower?

2019-07-30
Baby shower to coraz bardziej popularny zwyczaj w Polsce. Na czym polega impreza tego typu i jak ją zorganizować? Poznaj nasze rady!
czego nie jeść w ciąży

Czego nie można jeść w ciąży? Uważaj na te 10 produktów!

2019-07-23
Niemal każdy wie, że przyszła mama powinna wyeliminować z diety szkodliwe używki. Jak się okazuje – to jednak nie wystarczy. Lista produktów zakazanych jest o wiele dłuższa! Dowiedz się, czego nie można jeść w ciąży, aby móc zapewnić bezpieczeństwo nienarodzonemu maluszkowi i sobie.
Szkola rodzenia

Szkoła rodzenia z perspektywy faceta

2019-06-17
Ciąża to odpowiedzialność, dziecko to odpowiedzialność i przede wszystkim życie to odpowiedzialność. Decydując się na pewne kroki musimy uświadomić sobie, jakie idą z tym korzyści oraz konsekwencje. W moim przypadku było łatwiej, ponieważ wspólnie z żoną bardzo chcieliśmy mieć potomka, więc byliśmy świadomi wyzwań czekających na nas tuż za rogiem. Mimo to nie obyło się bez wątpliwości i głębokich rozmyślań. Wtedy pojawiła się opcja uczestniczenia w szkole rodzenia, na którą się zdecydowaliśmy. Wiecie co? Dawno tak dobrze się nie bawiłem.