Data modyfikacji:

Jakie książki do nauki czytania dla dzieci?

Twoje dziecko zaczęło przygodę ze szkołą? A może chcesz je przygotować do czytania, zanim będzie w pierwszej klasie? Warto sięgnąć po dobrą literaturę i mądre pomoce naukowe. Podpowiadamy, jakie książki do nauki czytania wybrać.
książki do nauki czytania
Jest wiele sposobów wspierających naukę czytania u dzieci. Pierwszy i najważniejszy to wspólne czytanie od małego po to, by dziecko nie tylko miało szansę osłuchać się z rytmem czytania i wzbogacić swoje słownictwo, ale przed wszystkim, żeby pokochało książki i zobaczyło, że czytanie to poznawanie ciekawych historii.

Niektórym rodzicom bardzo zależy na tym, by dziecko już w przedszkolu znało litery. Nie należy się jednak spieszyć, warto też obserwować dziecko i nie naciskać w razie problemów. Najważniejsze na początkowych etapach nauki jest zainteresowanie i chęć poznania, które rodzą się podczas wspólnej lektury.

Na rynku książek dziecięcych jest wiele ciekawych serii czytelniczych. Podpowiadamy, które będą wspierać naukę czytania w najbardziej efektywny i przyjazny sposób.

Przeczytaj także: Jak nauczyć dziecko czytać?

1. Książki do nauki czytania na różnych poziomach: „Czytam sobie”, wydawnictwo Egmont

To wyjątkowo dobrze skonstruowana seria książeczek do nauki samodzielnego czytania. Składa się z trzech poziomów – żółty, najprostszy, skierowany jest do dzieci, które dopiero poznają literki.

Na każdej stronie znajdziemy nie więcej niż jedno zdanie, a dodatkowo wybrane, mogące sprawiać trudności słowa, przeliterowane są z boku strony. Historie na pierwszym poziomie są proste, zabawne i łatwe do zapamiętania, dodatkowo mają przyjazne ilustracje. Polecamy historie o Trolu, lub o Mikołaju Koperniku.

Książeczki z zielonego, drugiego poziomu trudności zawierają już nieco więcej treści, a zdania są bardziej rozbudowane – na stronie jest ich co najmniej kilka.

Trzeci, czerwony poziom, to już rozbudowana literatura, w której tekst zajmuje co najmniej połowę każdej rozkładówki. We wszystkich książkach na końcu znaleźć można naklejki, które są uzupełnieniem treści i miłym dodatkiem, kojarzącym się z lekturą.

Warto dodać, że wydawnictwo Egmont zaprosiło do współpracy wielu lubianych, polskich autorów literatury dziecięcej. Znajdziemy tu więc tak znane nazwiska jak: Rafał Witek, Małgorzata Strzałkowska, Agnieszka Frączek czy Justyna Bednarek. Książeczki w serii „Czytam sobie” mają też zachęcające ilustracje polskich rysowników.

2. Seria „Przygoda z czytaniem”, wydawnictwo Ameet

To ciekawa seria niewielkich książeczek wydawanych na licencji marki Disney. Tu poziomów mamy aż pięć: pierwszy, „Będę czytać” – dla całkiem początkujących, kolejny to „Czytam z mamą i tatą”, trzeci nosi tytuł „Poznaję litery”, czwarty – „Czytam samodzielnie” oraz poziom piąty, dla najbardziej samodzielnych dzieci – „Czytam płynnie”.

Do książeczek można dokupić elementarz z ćwiczeniami z tej serii. W cyklu „Disney uczy” treści dla najmłodszych przygotowywała m.in. uznana autorka książek dla dzieci i młodzieży – Liliana Fabisińska.

3. Seria „Książkożercy”, wydawnictwo Wilga

Na uwagę zasługuje też ciesząca się popularnością wśród dzieci kolekcja „Książkożercy”. Tu również znajdziemy trzy poziomy zaawansowania. Książki do nauki czytania w tej serii napisano prostym językiem, mają zabawną fabułę, która wciąga dzieci niepostrzeżenie w lekturę.

Na pierwszym poziomie ciekawą historię opowiada np. książka pt. „Bomberka”. Warto dodać, że opiekę merytoryczną nad całą serią objęli językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego.

4. Elementarz, Marian Falski, wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne

Na hasło „elementarz” większość Polaków urodzonych przed 1985 rokiem zgodnie dopowiada nazwisko jego autora – Mariana Falskiego. To książka już kultowa, ponadczasowy klasyk, na którym wychowały się całe pokolenia.

Jak podaje Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, pierwsze wydanie tego słynnego podręcznika do nauki czytania i pisania miało miejsce w 1910 roku i jest jednocześnie najdłużej funkcjonującym elementarzem na świecie!

Wydanie jest obecnie dostępne z ilustracjami Janusza Grabińskiego (biała okładka). Można też kupić reprint powojennego wydania z 1971 roku z zieloną okładką, które ilustrował Jerzy Karolak.  

Zaletą elementarza Falskiego jest jego prostota i stopniowe wprowadzanie kolejnych słów alfabetu w łatwych słowach i zdaniach. Warto sprezentować dziecku tę książkę – przyda się nie tylko w domu, ale także jako pomoc w pierwszej i drugiej klasie. To idealna książka do nauki czytania dla 6-latka.

5. Książki do nauki czytania sylabami – „Kocham czytać”, Wydawnictwo Edukacyjne

Metoda sylabowa od lat wspiera naukę czytania, w szczególności u dzieci z różnymi trudnościami, np. z dysleksją. Bardzo też ułatwia naukę dzieciom bez szczególnych wymagań edukacyjnych. Opracowała ją doświadczona logopeda, prof. Jadwiga Cieszyńska.

W wielkim skrócie metoda symultaniczno-sekwencyjna, zwana właśnie sylabową, zakłada, że dziecko uczy się czytać w taki sam sposób, jak uczy się mówić. Zaczyna więc od samogłosek, potem przechodzi do sylab, wyrazów dźwiękonaśladowczych, pierwszych wyrazów i zdań.

W metodzie sylabowej ważne jest uaktywnianie obu półkul mózgu – prawej, która rozwija się, gdy dziecko ćwiczy czytanie globalne, czyli powtarza samogłoski i wyrazy oraz lewej, aktywnej, gdy uczy się sekwencji i sylab.

Jak wyjaśnia autorka na portalu Sylaba.info, rodzice często popełniają błąd, gdy „(...) mówią dzieciom: to litera em, a to litera ce. Operowanie nazwami liter wymaga wiedzy metajęzykowej, której dzieci jeszcze nie posiadają” – zaznacza prof. Cieszyńska.