Data publikacji:

Jakie książki o koniach dla dzieci wybrać?

Czytanie rozwija wyobraźnię, ale też uczy. Nauka dzieci powinna obejmować nie tylko liczenie czy pisanie, bo trzeba skupić się na nauce zasad społecznych oraz empatii. Doskonale do tego mogą służyć książki o koniach dla dzieci, nie tylko typowo przyrodnicze z opisem ras, ale przede wszystkim przygodowe czy podręczniki wprowadzające do jeździectwa, które uczą szacunku do tych wspaniałych zwierząt.
książki o koniach dla dzieci

Książki o koniach dla dzieci - nauka i rozrywka w jednym

Dzieci co jakiś czas przeżywają swoistą fazę. Jedną z fascynacji, która przypada na wiek wczesnoszkolny i szkolny, jest ta związana z końmi. Dzieci pragną uczyć się jeździectwa, ale i interesują się stricte naukową stroną, czyli rasami. Jeszcze młodsze dzieci szczególnie zachwycają się pięknem koni. Niezależnie w jakim wieku są wasze dzieci, warto byście rozwijali w nich pasję, wiedzę, ale i uczyli poszanowania tych i innych zwierząt.
Doskonale tutaj sprawdzą się książki dla dzieci o koniach. Pozwalają one poszerzyć słownictwo, ale i przybliżyć świat tych zwierząt. Już samo przeglądanie zdjęć koni może sprawiać dziecku frajdę, ale i sprawić, że zyska nowe hobby. Nie zawsze w bliskiej okolicy, gdzie mieszkacie, znajduje się stadnina. Dlatego nim wybierzecie się zobaczyć konie, warto najpierw przekazać dziecku wiedzę o tych zwierzętach i do tego celu świetnie sprawdzą się najlepsze książki dla dzieci.

Jakie książki o koniach dla dziewczynek i chłopców warto wybrać?

Na pewno dla młodszych dzieci najlepiej sprawdzą się książki o koniach bogato ilustrowane. Można wybrać takie o baśniowym charakterze, np. wyjaśniające, czym jest jednorożec czy pegaz. Takie książki szczególnie rozwijają wyobraźnię.
W przypadku starszaków i dzieci w wieku szkolnym można zdecydować się na książki w formie encyklopedii, ale dedykowanej właśnie najmłodszym. Takie książki powinny zawierać informacje o rasach koni, ale też o tym, jak należy je karmić czy pielęgnować. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzięki takiej książce można poznać rys kulturowy, ale i historyczny tych zwierząt. Dzięki temu dziecko dowie się, że konie od niepamiętnych czasów pomagały ludziom w polu, ale i w kopalniach.
Jednak o wykorzystywaniu koni w przemyśle lepiej poinformować starsze dzieci, by wytłumaczyć im, że nie każde podejście do tych pięknych i majestatycznych zwierząt na przestrzeni wieków było dobre. Książki powinny mieć przede wszystkim wartość merytoryczną, ale też wpływać na empatię dzieci. Nie powinny one uważać, że konie mają służyć rozrywce, co przez brak właściwej edukacji często ma miejsce. Warto tłumaczyć, że wykorzystywanie ich w cyrkach czy nawet dorożkach jeżdżących w górach jest po prostu męczeniem tych zwierząt.

Książka - konie dla dzieci bez tajemnic

Dzieci nie powinny poznawać koni tylko przez pryzmat bajkowy. Rzecz jasna na samym początku, gdy są bardzo małe, jest to słuszne, natomiast gdy wchodzą już w wiek przedszkolny, lepiej stawiać na książki naukowe przeznaczone do ich wieku. Dzięki temu zarówno ich forma, jak i treść będą atrakcyjne dla najmłodszych.
Takie książki dla 5-latka powinny mieć wiele obrazków, ale też krótkich opisów, dzięki którym dzieci mogą dowiedzieć się o nich więcej. Gdy dzieci nie potrafią jeszcze czytać, to zawsze można zdecydować się na zakup baśni czy bajek o koniach i czytać im historie o odwadze i inteligencji tych zwierząt. Natomiast wraz z pójściem do szkoły warto stawiać już na książki ze zdjęciami oraz opisami ras.

Książki o koniach dla młodzieży - nauka jazdy konnej

Książki dla młodzieży o koniach mogą dotyczyć również nauki jazdy konnej. Oczywiście nauka musi odbywać się pod okiem instruktora. Jeżeli jednak dziecko wykazuje chęci nawet w wieku nastoletnim, to warto na samym początku przybliżyć mu, jak odbywa się taka jazda, ale powinno też dowiedzieć się więcej na temat samych koni, ich pielęgnacji czy sposobu ich karmienia. Książki o jeździectwie jednak bardziej w formie rysunkowej polecane są także dla dzieci, których rodzice pragną zapisać je na zajęcia jeździectwa.

Jak pokonać strach dziecka przed końmi? Sięgnijcie po książki dla dzieci

Wiele dzieci zmaga się z fobiami. Czasami dotyczą one właśnie koni. Oczywiście najlepiej już zawczasu starać się oswajać ich lęk, tym bardziej, że może być to bardzo łatwe. Książka o koniach dla dzieci pozwoli im poznać te piękne zwierzęta, ale też sprawi, że dowiedzą się, w jaki sposób do nich podchodzić czy się z nimi witać, a także nauczy je rozpoznawać nastrój konia.
Jeżeli dziecko zostało zapisane na naukę jazdy konnej, jednak na każdych zajęciach na widok zwierzęcia wybucha płaczem bądź boi się do niego podejść, to warto na jakiś czas odpuścić i na samym początku zająć się oswajaniem dziecka z koniem.Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest czytanie dzieciom. Możesz sięgać po książki dla 4-latka, a nawet młodszych dzieci. Książki o koniach dla dzieci mogą być nawet bajkowe czy baśniowe. Dopiero potem warto przybliżać dzieciom historię zwierząt, które niejednokrotnie ratowały człowieka. Konie powinny kojarzyć się dzieciom bardzo pozytywnie.

Jakie książki dla dzieci i młodzieży warto zakupić?

Jedną z książek o koniach dla najmłodszych jest pozycja pt. „Wszyscy kochają Sigge”. Opowiada ona o dziewczynce, która uczy się jeździectwa i podczas nauki poznaje konia Sigge. Ten niestety na skutek wypadku trafia do szpitala. Dziewczynka jednak za wszelką cenę stara się pomóc zwierzęciu. Taka książka ma wartość edukacyjną i uczy empatii.
Kolejnym ciekawym wyborem jest książka pt. „Konie i kuce”. Posiada ona okienka. W niej dzieci znajdą odpowiedzi na wszystkie nurtujące je pytania, choćby takie, jak odróżnić konia od kuca czy dlaczego używa się wędzidła.
Dla dzieci, które dopiero będą uczyć się jeździectwa, świetnie sprawdzi się książka pt. „Konie. Mój pierwszy podręcznik”. Jest ona pełna wiadomości i informacji, ale i bardzo dobrych zdjęć. Dzieci znajdą w niej informacje o charakterze tych zwierząt, ich potrzebach, ale i sposobie pielęgnacji. Do tego książka pełna jest ciekawostek. Dzięki niej dziecku na pewno łatwiej będzie nawiązać kontakt, a potem więź z koniem.
Wszystkim dzieciom na pewno warto polecić książkę „Zbój”, która jest zbiorem opowiadań o koniach, kucykach i małych źrebaczkach.
Zdjęcie: Envato elements
Autor: Redakcja Ceneo