Data modyfikacji:

Magnez dla dzieci. Jak wybrać i jak dawkować?

Magnez dla dziecka jest dostępny w postaci syropów, saszetek do rozpuszczenia w wodzie, kolorowych żelków i tabletek do połknięcia lub pokruszenia i rozpuszczenia w wodzie. Wiele takich produktów zawiera duże ilości cukrów prostych, które nie są dobre dla zdrowia zębów. Jaki magnez wybrać?
magnez dla dzieci

Magnez dla dzieci - lek czy suplement?

Najlepiej przyswajalny magnez to taki, który jest dostępny w formie leku. Możesz go dostać w aptece bez recepty. Ważne, by poinformować farmaceutę, że interesuje cię tylko lek. Oczywiście suplement też może być bardzo dobrym źródłem magnezu, ale nie musi. To najważniejsza różnica między lekiem a suplementem. Działanie leku jest udowodnione na podstawie wielu badań, natomiast działanie suplementu nie jest do końca znane - może działać tak samo, jak lek lub nawet lepiej, ale równie dobrze może działać o wiele gorzej.

Jeśli maluch ma niedobory magnezu i lekarz zalecił suplementację diety odpowiednimi preparatami dla dzieci, które zawierają magnez, to warto sięgnąć po magnez lek dla dziecka.


Przeczytaj także: Skaza białkowa. Co musisz o niej wiedzieć?


Pamiętaj, że najlepszym źródłem magnezu dla dzieci jest odpowiednia dieta. Produkty, które są dobrym źródłem magnezu, to między innymi:
 • pestki dyni;
 • banany;
 • kakao;
 • orzechy;
 • migdały;
 • groch;
 • fasola;
 • kasza.

Jak wybrać magnez dla dziecka?

Wiele preparatów zawiera w swoim składzie cukry proste, które przyczyniają się do rozwoju próchnicy u dzieci. O ile słodkie saszetki z magnezem czy żelki z dodatkiem magnezu będą stosowane w formie słodkiej nagrody lub przekąski, to prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy się zmniejsza. Niestety, aby suplementacja diety preparatami z magnezem miała sens, to musi być przeprowadzana regularnie. Dziecko musi otrzymywać produkt codziennie lub nawet kilka razy dziennie (według zaleceń na opakowaniu), a to zdecydowanie sprzyja próchnicy.

Pewnym rozwiązaniem jest stosowanie produktów, które w swoim składzie zawierają substancje słodzące o niskim indeksie glikemicznym.

Magnez lek dla dzieci

 • Laktomag B6

To magnez w formie leku. Ma postać tabletek, które młodszym dzieciom można rozkruszyć i podać do wypicia po rozpuszczeniu w wodzie. Zaleca się go stosować profilaktycznie lub leczniczo. Szczegóły dotyczące dawkowania tabletek z magnezem dla dzieci znajdują się na opakowaniu produktu. Można go stosować u dzieci od 1. roku życia. Dużym atutem tego produktu jest bananowy smak, który lubią najmłodsi. Substancją słodzącą jest aspartam. W składzie produktu nie znajdują się ani cukry proste, ani złożone.

 • Magne B6 lek

Ma postać twardej tabletki, która jest powleczona substancjami pomocniczymi, które ułatwiają jej połknięcie. Magnez w tabletkach nadaje się dla dzieci powyżej 6. roku życia lub starszych, które potrafią już połykać tabletki. Magne B6 zawiera w swoim składzie cukier (sacharozę), ale w niewielkiej ilości.

Magnez suplement dla dzieci

1. Żelki z magnezem dla dzieci

 • Magmisie
To żelki o smaku pomarańczowym, malinowym i cytrynowym. Zawierają w swoim składzie magnez i witaminę B6. Można je podawać dzieciom powyżej 3. roku życia. Suplementacja diety preparatami z magnezem, by przywrócić jego prawidłowy poziom i złagodzić objawy niedoboru magnezu to proces długotrwały, który trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Producent zaleca, by podawać dziecku od 2 aż do 6 żelków dziennie. Oznacza to, że paczka Magmisiów starczy jedynie na kilka, kilkanaście dni codziennej suplementacji.
W żelkach znajduje się cukier i syrop glukozowy, dlatego w trosce o zdrowe zęby maluchów, zaleca się je podawać przed umyciem zębów. Substancją zestalającą jest żelatyna wieprzowa, dlatego produkt nie nadaje się do spożycia dla wegetarian.

2. Saszetki z magnezem dla dzieci

 • Olimp Chela-Mag B6 Junior
Produkt ma postać proszku, który należy rozpuścić w wodzie. Można go podawać dzieciom powyżej 3. roku życia. W składzie preparatu znajduje się między innymi maltodekstryna i cukier, czyli substancje, które mają wysoki poziom glikemiczny i powodują nagły wyrzut insuliny. Olim Chela-Mag B6 Junior nie zawiera konserwantów.
 • Zdrovit Magnum Junior 
Suplement diety dla dzieci powyżej 3. roku życia w formie saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Zaleca się stosować 1-2 saszetki dziennie. Źródłem magnezu są związki organiczne: pidolan magnezu i cytrynian magnezu. Wśród substancji pomocniczych można znaleźć także cukier i sukralozę, czyli substancję słodzącą.

3. Syropy z magnezem dla dzieci

 • Magnefar B6 Junior
To suplement diety dla dzieci o smaku malinowym, zawierający magnez oraz witaminę B6. Można go podawać dzieciom od 3. roku życia. Zalecane dawkowanie produktu to 2 łyżeczki (10 ml), podawane raz dziennie (w trakcie lub przed podaniem posiłku). Produkt zawiera cukier.
 • Hartuś magnez + witamina B6
Syrop można podawać dzieciom od 3. roku życia. Zalecana dawka produktu to 15 ml, podana raz w ciągu dobry. Substancją słodzącą jest izomaltuloza, czyli źródło glukozy i fruktozy. Ma mniejszy indeks glikemiczny w porównaniu do np. sacharozy, nie wywołuje nagłego wyrzutu insuliny i uważa się, że nie przyczynia się do powstawania próchnicy.