Data publikacji:

Mindfulness dla dzieci

O technikach ćwiczenia uważności mówi się już od lat. Pojęcie „mindfulness” pojawia się w odniesieniu do dorosłych, ponieważ to oni zwykli żyć szybko i nieuważnie, gubiąc po drodze wiele cennych wrażeń i emocji. Niestety, w obecnych czasach taki tryb życia dotyczy również dzieci, które mają coraz większe kłopoty z koncentracją i powoli tracą typową dla siebie radość życia. Mindfulness dla dzieci jest odpowiedzią na te problemy. Jak pomóc najmłodszym w ćwiczeniu uważności?
mindfulness dla dzieci

Mindfulness – co to jest?

Mindfulness to świecka praktyka wywodząca się z ćwiczeń zakorzenionych w tradycji buddyjskiej. Służy ona redukcji stresu, ograniczeniu gonitwy myśli, nauce przebywania „tu i teraz” oraz obserwowaniu świata i własnych emocji bez ich oceniania. Ćwiczenia mindfulness dla dzieci i dorosłych polegają na koncentrowaniu się na bodźcach wewnętrznych i zewnętrznych, które docierają do człowieka w danej chwili.
Wielu z nas żyje w nieustannym pędzie, błądzi myślami w przyszłości lub przeszłości, nie zauważając świata ani wrażeń, które przychodzą i odchodzą. Takie życie nie daje poczucia szczęścia i spełnienia, prowadząc do pogłębiania się niepokoju i złego samopoczucia. Dzieci są z natury ciekawe świata i uważne, jednak szybko dostosowują się do pełnego bodźców, szybkiego otoczenia, co skutkuje rozkojarzeniem, przebodźcowaniem i nerwowością.
Jaki jest cel ćwiczeń mindfulness dla dzieci i dorosłych? Zdobycie umiejętności uważnego przeżywania emocji, czerpanie większej radości z życia i osiągnięcie wewnętrznego spokoju.

Mindfulness – książki dla dzieci i wspierających je dorosłych

Książki pokazujące proste techniki i pomagające trenować uważność są dla rodziców i opiekunów dziecięcych dużym ułatwieniem. Opracowane przez specjalistów, dają proste wskazówki i pokazują przykładowe ćwiczenia. Do niektórych pozycji dołączona jest również płyta z nagraniami. Które książki są warte uwagi?

Seria „Uważność i spokój żabki” – Eline Snel

W serii napisanej przez Eline Snel ukazały się dotychczas książki:
  • Uważność i spokój żabki”,
  • „Uważność i spokój małej żabki”,
  • Moja supermoc. Uważność i spokój żabki. Historie, gry i zabawy mindfulness”.
Każda z tych pozycji jest warta uwagi, a ich największą zaletą są dołączone płyty CD z ćwiczeniami. Jeśli interesuje cię mindfulness i zastanawiasz się, jak zacząć pracować z małym dzieckiem, sięgnij najpierw po część „Uważność i spokój małej żabki”, w której znajdziesz ćwiczenia skierowane już do 18-miesięcznych maluchów. Pozostałe książki przeznaczone są natomiast dla starszych przedszkolaków i dzieci szkolnych.
W jaki sposób przedstawione są techniki mindfulness w każdej książce? Znajdziesz tam proste ćwiczenia, które przybliżą dzieciom ideę uważności i pomogą wyrobić właściwe nawyki radzenia sobie z emocjami. Dzięki nim nawet najmłodsze maluchy mogą zacząć uczyć się rozpoznawania, co dzieje się w ich ciele, głowie i gdzie pojawiają się emocje. To również sposób na relaks i poprawę jakości snu.

W małej główce wielka moc” – Chiara Piroddi

Książka zapoznająca z technikami mindfulness dla dzieci od 3. do 8. roku życia, która w ciekawej i wciągającej formie ukazuje najmłodszym podstawy treningu uważności i radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Pozycja ta jest pięknie zilustrowana i zaprojektowana w atrakcyjny dla dzieci sposób. Nie jest to bynajmniej suchy poradnik, mamy tu parę bohaterów o imionach Pam i Sam, którzy stają się przewodnikami po fascynującym świecie emocji i codziennych wrażeń. Na kartach książki znajdziesz 25 relaksujących, pomocnych ćwiczeń.

Mindfulness dla dzieci” – Afzal Uz

Mindfulness dla dzieci” to książka, która w prosty i klarowny sposób tłumaczy, czym jest trening uważności i dlaczego warto stosować te techniki na co dzień, a także zawiera wiele ciekawych zadań. Już na okładce znajdziesz wskazówkę, czym może być dla całej waszej rodziny: „Pomóż dziecku osiągnąć spokój i zadowolenie od śniadania do dobranocki”. Pozycja ta przeznaczona jest do czytania przez rodzica lub nauczyciela, którego zadaniem jest przeprowadzanie podopiecznych przez kolejne ćwiczenia. Miłe dla oka, spokojne ilustracje przyciągną uwagę dorosłych i dzieci.

Mindfulness dla dzieci – jak zacząć ćwiczyć w domu?

Jak zacząć ćwiczenia mindfulness dla dzieci? Najlepiej od bardzo prostych, podstawowych ćwiczeń, wspomagających naukę koncentracji na oddechu, biciu serca i wrażeniach pojawiających się w ciele oraz na otaczających nas w konkretnej chwili bodźcach.

Oddychanie z maskotką na brzuchu

To bardzo prosta technika skierowana do najmłodszych. Polega na tym, że dziecko kładzie się na macie, umieszczając na brzuchu niewielką maskotkę. Jego zadanie polega na obserwowaniu, jak podczas nabierania i wypuszczania powietrza zabawka wędruje w górę i w dół. Starsze dzieci będą też w stanie uważnie obserwować wrażenia, pojawiające się wówczas w ciele.

Obserwacja wrażeń dotykowych podczas leżenia lub siedzenia

To jedno z klasycznych ćwiczeń mindfulness dla dzieci i dorosłych. Można je wykonać w każdej pozycji. Chodzi w nim o to, by skupiać się po kolei na wszystkich bodźcach dotykowych, których aktualnie się doświadcza. Należy zatem poczuć czy w pomieszczeniu jest ciepło, czy zimno, które części ciała doświadczają ucisku oraz jak ciało odczuwa ubranie. Ćwiczenie jest idealne zwłaszcza dla nieco starszych dzieci, które już potrafią dłużej skupić uwagę.

Skupienie na jedzeniu

W tym przypadku ćwiczenie polega na skupieniu się na wrażeniach smakowych i zapachowych. Podaj dziecku do jedzenia drobną przekąskę, a jego zadaniem będzie jak najdłuższe jedzenie i maksymalne skoncentrowanie się na smaku, konsystencji i zapachu. Zadanie to jest jednym z najlepszych ćwiczeń mindfulness dla dzieci, ponieważ uważności podczas posiłku powinniśmy uczyć się jak najwcześniej.

Mindfulness nie tylko dla dzieci

Najlepsze, co możesz zrobić, to ćwiczyć razem z dzieckiem. W ten sposób będziecie doskonale się bawić, a ty również na tym skorzystasz. Jak widzisz, nie trzeba wiele, żeby ćwiczyć uważność, można to robić każdego dnia, stopniowo stając się coraz bardziej obecnym „tu i teraz”.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym