Data publikacji:

Muminki – książki. Kolejność czytania

Znasz Muminki jedynie z filmów animowanych, a teraz razem ze swoimi dziećmi chcesz czytać książki o ich przygodach? To świetny pomysł. Świat tych sympatycznych stworzeń warto poznawać w każdym wieku. Zastanawiasz się, od której części zacząć? W przypadku opowieści o Muminkach w formie książki kolejność czytania nie ma dużego znaczenia, jednak jeżeli masz ochotę, dla porządku możesz zapoznawać się z nimi według chronologii powstawania.
muminki kolejność czytania

Muminki – czy książki trzeba czytać w kolejności?

Zabierając się za poznawanie słynnych opowieści Tove Jansson, większość osób zadaje sobie pytanie, od czego zacząć. Czy w przypadku książek o Muminkach kolejność czytania ma znaczenie? Oprócz pierwszego tomu, w którym Muminki znajdują dolinę i budują swój dom, poszczególne przygody nie mają na siebie wpływu, a historie są ze sobą jedynie luźno powiązane, dlatego można je czytać niezależnie od siebie. Jeśli mimo to nadal wahasz się, od której części zacząć czytanie Muminków, zobacz tytuły książek w kolejności ich wydawania i zapoznawaj się z nimi według tego klucza.

Książki o Muminkach – w kolejności wydawania

Ukazało się łącznie dziewięć książek o przygodach Muminków i ich przyjaciół, a każda z nich ma niepowtarzalny urok. Które książki o Muminkach były pierwsze w kolejności? Większość głównych postaci poznajemy w dwóch pierwszych tomach: „Małe trolle i duża powódź” oraz „Kometa nad Doliną Muminków”.

„Małe trolle i duża powódź”

Powieść ukazała się w 1945 roku i jest pierwszą opowieścią o rodzinie Muminków. Książki wydane w dalszej kolejności będą przepełnione postaciami, które tak dobrze znamy, jednak w tej najwcześniejszej historii pojawia się tylko Mamusia Muminka, Tatuś Muminka i sam Muminek, a także mały stworek, będący pierwowzorem Ryjka.
Historia traktuje o rodzinie Muminków poszukującej żądnego przygód Tatusia, który wyruszył z Hatifnatami i zaginął. Chociaż wszystko kończy się szczęśliwie, książka ma nieco mroczny, niepokojący klimat, który podkreślają ilustracje. Łatwo to wyjaśnić – powstała w czasie trwania II wojny światowej jako odskocznia autorki od rzeczywistości.

„Kometa nad Doliną Muminków”

W drugiej części przygód Muminków pojawiają się lubiane postacie: Włóczykij, Panna Migotka, jej brat Migotek i Paszczak. Osią powieści jest motyw komety zbliżającej się do Doliny Muminków. Pomimo paraliżującego strachu Muminek wraz z przyjaciółmi rusza w podróż, by dowiedzieć się, czy ich spokojnemu światu rzeczywiście grozi niebezpieczeństwo i czy można mu zaradzić.

„W Dolinie Muminków”

Wśród opowieści o przygodach Muminków ta książka, trzecia w kolejności, uznawana jest przez wielu za ulubioną. Znajdziesz tu historię o kapeluszu Czarnoksiężnika, który wywołał spore zamieszanie w Dolinie Muminków, spotkasz też urocze stworzonka – Topika i Topcię, oraz budzącą grozę Bukę.

„Pamiętniki Tatusia Muminka”

Kolejna z książek o Muminkach, czwarta w kolejności, to pamiętniki z młodości autorstwa nieustannie żądnego wrażeń Tatusia Muminka. Znając charakter tej postaci, można przypuszczać, że wiele z tych historii nie do końca trzyma się faktów. Dzięki pamiętnikom czytelnik ma szansę zapoznać się z historią rodziny Włóczykija, Ryjka i Małej Mi.

„Lato Muminków”

Pełna szalonych przygód opowieść o wielkiej powodzi, która zmusiła bohaterów do ucieczki i zamieszkania w unoszącym się na wodzie teatrze. Tatuś Muminka wykorzystuje tę niecodzienną sytuację do stworzenia swojej własnej sztuki teatralnej, którą następnie wystawia cała rodzina.

„Zima Muminków”

Muminki zapadają w sen zimowy, ale Muminek nieoczekiwanie budzi się na długo przed nadejściem wiosny. Co powinien zrobić? Czuje się samotny, ponieważ jego rodzina śpi, a najlepszy przyjaciel Włóczykij jak zwykle wyruszył w podróż, jednak już wkrótce spotyka towarzyszy – Małą Mi, Paszczaka i Too-Tiki, mogą więc wspólnie się bawić i wyjadać konfitury przygotowane przez Mamusię.
„Zima Muminków”, szósta z książek w kolejności wydawania, jest uznawana przez wielu czytelników za najbardziej klimatyczną i sugestywną. Bije od niej charakterystyczna melancholia, a zarazem ciepło. Podczas czytania niemal słychać małe stópki biegnące po śnieżnym puchu i czuć mroźny powiew na policzkach.

„Opowiadania z Doliny Muminków”

Zbiór opowiadań, w których poznajemy bliżej cały kalejdoskop fascynujących postaci: stworzonko zapatrzone w Włóczykija jak w obrazek, perfekcjonistkę Filifionkę, Paszczaka czy Nini – niewidzialne dziecko. Każda z tych historii mocno porusza wyobraźnię. Dla dzieci będą to proste opowiadania, dorosłych z pewnością skłonią do refleksji.

„Tatuś Muminka i morze”

W ósmym tomie opowieści o Muminkach ponownie historia krąży wokół Tatusia Muminka i jego niespokojnego ducha, zmuszającego do poszukiwania nowych wrażeń. Tym razem Tatuś pragnie zostać latarnikiem i napisać książkę o morzu, a rodzina próbuje wraz z nim odnaleźć się w nowym miejscu.

„Dolina Muminków w listopadzie”

W ostatnim tomie opowieści o Muminkach kilkoro przyjaciół zmierza w stronę Doliny Muminków, licząc na spotkanie z sympatyczną rodziną, przeżywają jednak rozczarowanie, ponieważ dom jest pusty. Postanawiają zamieszkać razem, co rodzi mnóstwo emocji. Każda z postaci inaczej radzi sobie z trudnymi emocjami.
„Dolina Muminków w listopadzie” przepełniona jest smutkiem i nostalgią. Wielu czytelników uważa ją za skłaniającą do refleksji i przeznaczoną bardziej dla dorosłych niż dla dzieci. To pożegnanie autorki z Doliną Muminków.

Książki o Muminkach – przeczytaj je wszystkie

Opowieści Tove Jansson mają swoich wielbicieli na całym świecie. Bez względu na to, od czego zaczniesz swoją przygodę z Muminkami i na które książki w pierwszej kolejności się zdecydujesz, jeśli skradną twoje serce, z pewnością przeczytasz je wszystkie, wzruszając się, śmiejąc i zastanawiając nad tym, ile skrywają w sobie mądrości.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym