Data publikacji:

Jaką pastę dla dzieci kupić? Na co zwrócić uwagę?

Od najmłodszych lat należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, aby w przyszłości pociecha jak najdłużej cieszyła się zdrowymi zębami. Dlatego też nie należy bagatelizować wyboru odpowiedniej pasty do zębów dla dzieci. W sklepach jednak każda pasta dla dzieci reklamowana jest jako ta najlepsza, co oczywiście nie jest prawdą, tyle że trudno pośród marketingowych przekazów odnaleźć faktycznie wartościowy produkt. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając pastę dla dzieci? Gdzie można ją kupić? Czy dobry produkt musi być drogi? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w dalszej części artykułu.
pasta dla dzieci

Najlepsza pasta do zębów dla dzieci – z fluorem czy bez?

Wybierając pastę do zębów dla dzieci, zwróć przede wszystkim uwagę na jej skład. Zazwyczaj jej głównym składnikiem aktywnym jest fluorek sodu (fluor). Fluor jest pierwiastkiem chemicznym, mającym bardzo pozytywny wpływ na higienę jamy ustnej: zapobiega powstawaniu próchnicy, wspomaga proces odbudowy szkliwa, zmniejsza aktywność bakterii oraz wzmacnia szkliwo. Jest również istotny dla ochrony zębów mlecznych, które są bardziej narażone na próchnicę. Mimo tych zalet fluor uważany jest za kontrowersyjny składnik. Dlaczego? Fluor może być niebezpieczny dla organizmu, ponieważ jego nadwyżka prowadzi do fluorozy powodującej m.in. zmiany w szkliwie. I chociaż trudno się z tym nie zgodzić, warto zwrócić uwagę na to, że mimo powszechnego występowania fluoru, m.in. w wodzie z wodociągów oraz w pieczywie, bardzo trudno jest doprowadzić do jego niebezpiecznego stężenia w organizmie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca używanie past zawierających fluorek sodu.
Aby pasta do zębów dla dzieci była skuteczna, dzieci do szóstego roku życia powinny używać pasty, w której jest minimum 1000 ppm fluoru (na 1 g pasty przypada 1 mg fluoru).

Pasta bez fluoru dla dzieci

Jeśli nie fluor w paście, to co? Jako alternatywę często wskazywany jest ksylitol. Ma on podobne właściwości do fluorku sodu: m.in. ma pomagać w walce z próchnicą, hamować rozwój bakterii na zębach oraz neutralizować kwasy w jamie ustnej. Warto jednak pamiętać, że ksylitol nie ma aż tak silnego działania, jak fluor.

Pozostałe składniki pasty

Zwróć również uwagę na resztę składu pasty do zębów dla dzieci. Unikaj tych produktów, które mają sztuczne barwniki oraz konserwanty. Pamiętaj, że swoje wątpliwości możesz rozwiać u dentysty, który z pewnością podpowie Ci nie tylko najlepsze produkty dla Twojego dziecka, ale również wytłumaczy, dlaczego je rekomenduje.

Smak pasty

Zastanawiając się nad tym, jaką pastę dla dzieci kupić, weź pod uwagę smak produktu. Te dla pociech najczęściej smakują owocowo: truskawkami, bananami oraz jabłkami. Pamiętaj jednak, że nie każdy smak może przypaść do gustu najmłodszym, dlatego metodą prób i błędów warto z nimi szukać tego ulubionego, który zachęci do regularnego czyszczenia zębów.

Wiek dziecka

Kupując pastę do zębów dla dziecka, powinno się również uwzględnić wiek pociechy. Po pierwsze składy produktów dla najmłodszych pociech są bezpieczne, a po drugie zmienia się zawartość fluoru. Im starsze są dzieci, tym więcej powinno być fluorku sodu.

Niektóre polecane pasty do zębów dla dzieci

FluorKIN Calcium

Truskawkowa pasta dla pociech powyżej trzeciego roku życia. W swoim składzie ma nie tylko fluor, ale również wapń. To połączenie wspomaga prawidłowy rozwój zębów oraz proces remineralizacji szkliwa, wzmacniając je i chroniąc przed próchnicą.

Elgydium – pasta edukacyjna

Ciekawą propozycją pasty do zębów jest produkt barwiący zęby na zielono. Ma to przede wszystkim pokazać dziecku, które miejsca wymagają jeszcze wyszczotkowania. Produkt ma przyjemny jabłkowy smak. Minusem jest jej dostępność: tylko w niektórych aptekach i drogeriach, ewentualnie w internecie.

Elgydium Junior

Elgydium Junior to tym razem propozycja produktu niebarwiącego zębów. To dobra pasta na próchnicę dla dzieci. W produkcie jest 1000 ppm fluoru. Pasty z tej serii czasami mają opakowania z postaciami z ulubionych bajek, np. z „Epoki Lodowcowej” lub ciekawe smaki, np. gumy balonowej.

Sensodyne Pro Szkliwo dla dzieci 6–12 lat

Miętowa pasta przeznaczona dla dzieci w wieku 6–12 lat. Wzmacnia szkliwo, skutecznie przeciwdziałając próchnicy. Zapewnia odpowiedni poziom higieny w jamie ustnej.

Oral7 Kids

Propozycja pasty dla dzieci, która w swoim składzie ma zarówno fluor, jak i ksylitol. Dodatkowo zawiera kompleks enzymów zapobiegających powstaniu różnych stanów zapalnych. W składzie nie znajdziemy sztucznych barwników i konserwantów. Produkt ma przyjemny truskawkowy smak.

Co jeszcze jest ważne przy myciu zębów?

Sama pasta do zębów to nie wszystko, aby dziecko cieszyło się zębami w dobrej kondycji. Choćby miała najlepsze składniki potwierdzone licznymi badaniami i efektami, jest to tylko jeden z czynników składający się na całokształt odpowiedniej higieny jamy ustnej. Na co jeszcze zatem warto zwrócić uwagę?
  • Długość i regularność myć zębów – zęby należy myć przez około dwie minuty i co najmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem.
  • Odpowiednia technika mycia zębów – szczoteczką pochyloną pod kątem ok. 45 stopni należy umyć zęby z każdej możliwej strony: z boku, z tyłu i z przodu; nie powinno się zapominać o języku.
  • Odpowiednia szczoteczka do zębów – soniczna i elektryczna będą bardziej skuteczne od manualnej, jednak warto zadbać o to, aby dziecko nauczyło się poprawnie używać tej pozbawionej dodatkowych drgań lub obrotów. Wybierz dla pociechy szczoteczkę miękką i z małą główką. Każdą szczoteczkę należy wymieniać co trzy miesiące.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Agnieszka Ragus