Data publikacji:

Pielęgnacja rany po cc, czyli jak pielęgnować ranę po cc?

Blizna po cc jest blizną o podłużnym kształcie, przypominającą półksiężyc. Wraz z rozwojem medycyny blizny pooperacyjne, również te po cesarskim cięciu, są znacznie mniejsze. Pamiętaj, że higiena blizny pooperacyjnej jest bardzo ważnym elementem. Zacznij dbać o nią już od pierwszego dnia po porodzie. Odpowiemy na pytania: dlaczego blizna po cesarce swędzi? Co na bliznę po cc? U nas kompleksowo, jak zawsze: pielęgnacja rany po cc, czyli jak pielęgnować ranę po cc?
Pielęgnacja rany po cc

Blizny po cc mogą być płaskie lub delikatnie wypukłe

Zwykle są zaś również zaczerwienione. Blizna po cesarskim cięciu ma zwykle grubość około 3,5 milimetra. Ma to zapobiec ewentualnemu rozejściu się blizny. Długość cięcia to zwykle od 10 do 15 centymetrów. Jego długość zależy od wielu czynników. Należą do nich: wielkość i waga dziecka oraz tusza rodzącej. Dawniej cięcie wykonywano pionowo. Obecnie stosuje się cięcie poziome.
Nie martw się jednak rozmiarami rozcięcia – blizna będzie w takim miejscu, że z pewnością łatwo zasłonisz się bielizną. Jeśli jednak nie, to nic strasznego – blizna po cc przypomina, że jesteś mamą. Czy to nie wielkie wyróżnienie w zamian za niewielką kreskę na podbrzuszu?

Rana po cięciu cesarskim – pielęgnacja ważna od pierwszego dnia

Pierwszą dobę, którą jeszcze spędzasz w szpitalu, twoja blizna zasklepia się pod osłoną opatrunku. Aby rana lepiej się goiła, po 2-3 dniach najczęściej rezygnuje się z opatrunku. Nie mocz go w tym czasie. Opatrunek na rane po cc musi pozostawać suchy. Wtedy nie namnażają się bakterie, a skóra powoli zaczyna się regenerować. Nie przerywaj jej w tym niepotrzebnymi zabiegami. Po zdjęciu opatrunku, a potem po zdjęciu szwów, dbaj o to, by rana oraz otaczające ją obszary były czyste. I nie ma tu ani krztyny przesady. Szwy zewnętrzne to zazwyczaj szwy nierozpuszczalne. Lekarz zdejmuje je 7-8 dni po porodzie.
Higiena rany po cesarskim cięciu jest szalenie ważna. Stosuj dostępne w aptekach preparaty aseptyczne – płyny lub spraye antybakteryjne.
Rana po cc przechodzi w bliznę pooperacyjną
Jeśli poczujesz ból, szczypanie, pieczenie albo zauważysz upławy z blizny, skonsultuj to z lekarzem. Po wygojeniu się rany po cc na twoim ciele pozostaje blizna pooperacyjna. Z nią nie powinno dziać się nic niebezpiecznego. Ale w razie czego (opisane na początku akapitu), umów wizytę u specjalisty.

Dlaczego blizna po cesarce swędzi?

Swędząca blizna jest jednym z objawów gojenia się rany. Jest to sygnał, że skóra się regeneruje i naturalna bariera chroniąca organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych zaczyna się odbudowywać.
Blizna po cesarskim cięciu będzie czerwona, a z czasem zacznie blednąć.

Pielęgnacja rany po cięciu cesarskim – jak łagodnie przejść przez ten czas?

Te kilka tygodni, szczególnie zaś pierwsze dni po porodzie, upłyną ci lepiej, jeśli zastosujesz kilka naszych rad:
  1. Na pierwsze dni po narodzinach malucha (albo maluchów) zrezygnuj z tradycyjnej bielizny. Ta może uciskać miejsce cięcia i podrażniać je. Standardowe figi świetnie zastąpią jednorazowe majtki poporodowe.
  2. Ranę należy delikatnie przemywać wodą z mydłem (szarym, hipoalergicznym albo przeznaczonym dla dzieci). Rób to przynajmniej dwa razy dziennie. Możesz też dezynfekować ją spirytusem bądź specjalnym środkiem antyseptycznym. Proces konsultuj z lekarzem lub położną.
  3. Każdorazowo dokładnie myj ręce, aby nie zainfekować rany. Sprawdzaj, czy wszystkie akcesoria, których zamierzasz użyć, są czyste.
  4. Unikaj nadwyrężania mięśni brzucha, ponieważ założone na nie szwy mogą je uszkodzić. Wniosek – nie dźwigaj. Nie schylaj się (zamiast tego: uginaj kolana, pozostawiając wyprostowane plecy). Unikaj chodzenia po schodach i długich spacerach w pierwszych tygodniach po cesarskim cięciu.
  5. Podnoś noworodka z poziomu łóżka lub stołu. Nie schylaj się do dziecka. Wykorzystuj mięśnie ramion, a nie brzucha.
  6. Ze względu na gojenie rany po cesarce, na kilka miesięcy zrezygnuj z ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha, gdyż rany wewnętrzne goją się dłużej niż te na skórze.
  7. Unikaj noszenia obcisłych ubrań. Wybieraj wygodne i luźne kroje.
  8. Zrezygnuj z długich kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica. Ranę dokładnie osuszaj za pomocą papierowego ręcznika jednorazowego.
  9. Kiedy rana się zagoi, zalecane jest masowanie blizny.
  10. Po zdjęciu szwów i zagojeniu się rany możesz zacząć stosować plastry silikonowe na blizny, które rozjaśnią, wygładzą i zmniejszą bliznę.

Czy pielęgnacja rany po cesarskim cięciu oznacza masowanie rany?

Tak. Kiedy rana się zagoi, możesz zacząć masować bliznę. Manualna mobilizacja blizny polega na poruszaniu tkanek, które ją otaczają. Zapobiegnie to ich przerastaniu. Masowanie połącz z terapią preparatami do gojenia blizn. Podczas porodu cc, poza skórą, lekarz rozcina także tkankę podskórną, powięź poprzeczną brzucha oraz macicę. To dlatego rekonwalescencja po cesarskim cięciu może trwać dłużej niż po porodzie siłami natury.

Pielęgnacja rany po cc – co robić, kiedy rana się zakazi?

Zakażenie rany po cesarskim cięciu to przypadki diagnozowane rzadko. Może to jednak nastąpić, a w efekcie sprawić, że blizna będzie bardziej widoczna. I być może bardziej dokuczliwa.
Co robić przy zakażeniu rany po cc? Możesz spróbować samodzielnie odkazić ranę, używając produktów przeznaczonych do gojenia ran przewlekłych i trudno gojących się. Polecane są na przykład preparaty na bazie naturalnych środków, takich jak żywica świerku norweskiego.
Najlepiej jednak udaj się do lekarza, który zdiagnozuje problem i wdroży poprawne leczenie.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.