Data modyfikacji:

Pieluchy wielorazowe czy jednorazowe? Które wybrać?

To dylemat, z którym nie mierzyły się nasze babcie. Spór pomiędzy zwolennikami pieluch wielorazowych i jednorazowych trwa stosunkowo od niedawna. A wybór wcale nie jest taki prosty – zwłaszcza że każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Przygotowaliśmy porównanie obydwu, by ułatwić ci podjęcie decyzji.

pieluchy jednorazowe

Pieluchy wielorazowe kontra jednorazowe

  1. Za co lubimy pieluszki jednorazowe?
  2. Ciemne strony „pampersów”
  3. A może pieluchy wielorazowe?
  4. Pieluchy wielorazowe dla noworodka – wady
  5. Pieluszki wielorazowe – opinie
  6. Pieluchy wielorazowe – jak używać?
  7. Jak dbać o pupę malucha?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pieluchy wielorazowe były jedynym możliwym rozwiązaniem. W latach 90. spopularyzowano pieluchy jednorazowe, które wówczas przez niejedną z mam były uznawane za luksus. Dziś można zauważyć, że pieluszki wielorazowe wracają do łask, a rodzice zauważają ich atuty, których brakuje „pampersom”.

Za co lubimy pieluszki jednorazowe?

Zacznijmy jednak od przejrzenia przeciwnika. Jednorazowe pieluszki mają w końcu sporo zalet, z których od czasu do czasu zdarza się korzystać większości rodzicom. Pierwszą z nich jest oczywiście wygoda użytkowania. Pieluszkę jednorazową zakłada się błyskawicznie, a gdy jest zużyta, wystarczy ją zwinąć i wyrzucić. Nie ma mowy o praniu i ponownym użytkowaniu. Trzeba dodać, że nikt nie powinien mieć problemu z dopasowaniem pieluszki do ciała dziecka – rzepy i elastyczne wstawki sprawiają, że pielucha przylega dobrze, ale nie ogranicza ruchów dziecka.
Jednorazowe pieluszki są również przyjazne dla skóry bobasa. Wypełnienie żelowe jest bardzo chłonne, dlatego pupa nie ma styczności z wilgocią i pozostaje sucha. To z kolei zmniejsza ryzyko powstawania odparzeń. Niektóre z pieluszek jednorazowych są wzbogacone o pielęgnacyjne balsamy, które dodatkowo dbają o zdrowie skóry malucha.

Ciemne strony „pampersów”

Nie takie pieluszki jednorazowe cudowne, jak je malują. To rozwiązanie ma swoje wady, które rodzice zauważą po dłuższym czasie stosowania pieluszek.

Pieluchy jednorazowe są rozwiązaniem drogim. Należy pamiętać, że małe dzieci (a już zwłaszcza noworodki) wymagają zmiany pieluszki kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Ze względu na to, w domu wszystkich młodych rodziców pieluszki „idą jak woda”, a wraz z nimi - spore ilości pieniędzy.

Nieraz można spotkać się z krytyką pieluch jednorazowych, która związana jest z ich chemicznym bieleniem. Niektóre modele wykonane są z bielonej bawełny, która może uczulać wrażliwą skórę dziecka.

Warto zwrócić również uwagę na aspekt ekologiczny. Dom, w którym stosowane są jednorazowe pieluszki, generuje ogromne ilości śmieci, które nie nadają się do recyklingu. Jedna pieluszka jednorazowa rozkłada się około 300 lat. To właśnie ten argument rodzice przeciwni „pampersom” podają najczęściej.

A może pieluchy wielorazowe?

Na drugiej szali znajdują się pieluchy wielorazowe, znane doskonale naszym mamom i babciom. Te współczesne nie przypominają jednak dawnych pieluch tetrowych; obecnie wielorazowe pieluchy wykonane są np. z mikropolaru, mikrowłókien bambusowych i konopnych, mikrofibry i flaneli.
Zalety wielorazowych pieluszek można wymieniać długo. Pierwsza to przede wszystkim niska cena – wystarczy zaopatrzyć się w kilka pieluch wielorazowych i na bieżąco je prać, by na dłuższy czas móc zapomnieć o wydatkach związanych z przewijaniem malucha. W związku z powyższym, pieluszki wielorazowe są rozwiązaniem ekologicznym.

Pieluchy wielorazowe dla noworodka – wady

Decydując się na stosowanie pieluch wielorazowych, trzeba być przygotowanym na piętrzącą się górę prania. Jak wspomnieliśmy, w pierwszych miesiącach życia każdy maluch wymaga bardzo częstego przewijania. Ponadto niezwykle istotne jest pranie pieluch wielorazowych w delikatnych środkach piorących, które nie podrażnią skóry dziecka.

Producenci pieluch wielorazowych zapewniają, że współczesne materiały stosowane do ich szycia są bardzo chłonne. Zwykłe tkaniny nie zapewnią jednak tak dużej chłonności, jak ma to miejsce w przypadku wkładów żelowych.

Pieluszki wielorazowe – opinie

Coraz więcej rodziców decyduje się na zamienienie pieluch jednorazowych na wielorazowe, najczęściej zwracając uwagę na niższe koszty i względy ekologiczne. Dodatkowo, najlepsze pieluchy wielorazowe występują w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu mogą być ciekawymi elementami stroju malucha.

Pieluchy wielorazowe – jak używać?

Współczesne pieluszki wielorazowego użytku nie różnią się w użyciu od jednorazowych. Zwykle posiadają wszyte rzepy lub zatrzaski, dzięki którym przewijanie jest banalnie proste. Obecnie na rynku można znaleźć nawet pieluchy wielorazowe przeznaczone do zabaw w basenie.

Jeśli zdecydujesz się na stosowanie klasycznych wielorazowych pieluszek, musisz wiedzieć, jak je wiązać. W tym przypadku sprawa jest utrudniona, ponieważ zwykłe wielorazowe pieluchy nie mają łatwych w użyciu rzepów. Sposób składania tetrowej pieluszki zaprezentowano w poniższym filmiku.

Jak dbać o pupę malucha?

Niezależnie od tego, który rodzaj pieluch wybierzesz, musisz pamiętać o starannej pielęgnacji skóry dziecka. Zarówno jednorazowe, jak i wielorazowe pieluszki mogą ją podrażniać, jeśli będziesz stosować je w niewłaściwy sposób.
  • Często zmieniaj pieluszkę dziecka – najlepiej co 2-3 godziny.
  • Używaj kremów i maści przeciw odparzeniom – po każdym przewinięciu dziecka.
  • Dbaj o higienę stref intymnych malucha podczas każdej kąpieli.
Autorka: Joanna Stanuch