Data modyfikacji:

Jaki wybrać pierwszy zegarek dla dziecka?

Zegarek jest przedmiotem użytkowym, jednak nie mniej istotna jest jego druga funkcja – estetyczna. Dorośli traktują go jako element ozdobny, a także podkreślają nim swój status. Również dla najmłodszych zegarek może mieć duże znaczenie, dlatego ważne, by pasował do ich gustu i potrzeb. Dzięki temu będzie sprawiał radość każdego dnia. Warto dobrze się zastanowić, wybierając pierwszy zegarek dla dziecka. Być może zapamięta go na całe życie?
Jaki wybrać pierwszy zegarek dla dziecka?

Kiedy pierwszy zegarek dla dziecka?

Decyzja, kiedy kupić pierwszy zegarek dla dziecka, należy do rodzica i jest zależna od kilku czynników. Najlepiej poczekać na moment, gdy przyszły właściciel rzeczywiście będzie gotowy na noszenie go na nadgarstku, nie czując przy tym dyskomfortu. Maluchy kochają swobodę i nie każdy będzie czuł się dobrze z zegarkiem. Ponadto, jeśli dziecko jest bardzo ruchliwe i jego temperament nie pozwala mu usiedzieć w miejscu, lepiej poczekać z zakupem bardzo drogiego modelu, który mógłby ulec zniszczeniu lub szybko zostać zgubiony.
O pierwszym zegarku dla dziecka rodzice myślą najczęściej, gdy jest ono w wieku przedszkolnym i wokół pojawiają się rówieśnicy, którzy już zostali obdarowani takim prezentem. Czasami dzieci pragną zegarka, gdy widzą go u mamy lub taty, a rodzice chętnie się zgadzają, by wprowadzić naukę odczytywania godziny. Zdarza się zatem, że już 4-latki mogą pochwalić się własnym egzemplarzem, dopasowanym do małej ręki. W tym wieku jest to jednak bardziej zabawka i ozdoba, niż przedmiot, który rzeczywiście jest używany zgodnie z przeznaczeniem.
W wieku wczesnoszkolnym sprawa ma się nieco inaczej. To najlepszy okres na zakup pierwszego prawdziwego zegarka dla dziecka, naukę kontrolowania czasu i punktualności, a przy okazji odpowiedzialności. Istnieje duża szansa, że maluch będzie w stanie szanować porządny zegarek i nie zgubi go w szkole czy na podwórku. Dobrym pomysłem jest podarowanie takiego prezentu dziecku na rozpoczęcie nauki, by uczcić pierwszy dzień w nowej placówce i wejście w kolejny etap rozwoju.

Jaki powinien być pierwszy zegarek dla dziecka?

Wybór pierwszego zegarka dla chłopca lub dziewczynki nie jest prostą sprawą. Owszem, można kupić pierwszy model, który wpadnie nam w oko, ale istnieje spore ryzyko, że wybór okaże się nietrafiony. Żeby dziecko mogło cieszyć się z prezentu, dobrze jest uwzględnić wszystkie aspekty praktyczne, ale też jego gust. Najlepiej wybierać wspólnie. Jeśli jednak ma to być niespodzianka, warto myśleć o zegarku jak o biżuterii, która musi się podobać osobie, która ją nosi. Jedni wolą styl sportowy, inni elegancki, każdy ma też swoje ulubione kolory.

Jakie aspekty wziąć pod uwagę, kupując pierwszy zegarek dla dziecka?

  • Rodzaj zegarka – analogowy czy cyfrowy? Ta niezwykle istotna kwestia powinna być rozważona na samym początku. Zegarki te działają na zupełnie innej zasadzie, a decyzja przełoży się na wygodę użytkowania oraz szybkość i sposób nauki odczytywania czasu.
  • Rozmiar i ciężar – każdy wie, że zegarek dla małego dziecka nie może być duży, jednak istotna jest również jego waga. Niewielka ręka odczuwa ją inaczej. Zbyt ciężki przedmiot, który nosi się na nadgarstku cały czas, mógłby okazać się niekomfortowy.
  • Pasek – najwygodniejszy będzie parciany lub materiałowy, ponieważ umożliwi swobodną cyrkulację powietrza, również latem. Sprawdza się również lekki pasek wykonany z bezpiecznego silikonu.
  • Wodoodporność – warto zwrócić uwagę na wysoki stopień ochrony przed wodą, dzięki czemu deszcz lub zamoczenie zegarka w czasie mycia rąk nie będą stanowiły problemu. Modele wyższej klasy mogą być używane również na basenie.
  • Jakość i wytrzymałość – co jest ważniejsze: niska cena, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze, czy perfekcyjne wykonanie, zapewniające trwałość? W przypadku pierwszego zegarka wybieranego dla dziecka zalecany jest złoty środek. Trzeba liczyć się z ryzykiem jego zgubienia lub nieodwracalnego zniszczenia. Z drugiej strony warto, by prezentował on przyzwoitą jakość, był ładny i praktyczny. Przy podejmowaniu decyzji trzeba uwzględnić temperament i wiek dziecka.
  • Nadprogramowe funkcje, w które wyposażone są przede wszystkim smartwatche – rozmaite udogodnienia i dodatkowe zalety mogą zachęcić do regularnego korzystania z zegarka. Pytanie brzmi tylko, czy najmłodsi na pewno ich potrzebują, być może bardziej skomplikowane modele będą lepszym pomysłem dla starszych dzieci? Przydatne mogą być natomiast funkcje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, dlatego w niektórych przypadkach warto rozważyć również smartwatche.

Pierwszy zegarek dla dziecka – elektroniczny czy analogowy?

Zegarki dziecięce, dokładnie tak jak modele przeznaczone dla dorosłych, mogą być cyfrowe lub analogowe. Chociaż dzieci kochają elektronikę, na pierwszy zegarek dla dziecka lepiej wybrać model tradycyjny. Nauka odmierzania czasu za pomocą klasycznego cyferblatu ze wskazówkami zalicza się do niezbędnych umiejętności, które musi posiąść każdy z nas. Z analogowym zegarem dziecko spotka się w szkole i w wielu innych miejscach. Warto wykorzystać okazję i podarować mu wspierający prezent, który zachęci do nauki.
Dzięki używaniu klasycznego zegarka upływanie czasu, a więc sekund, minut i godzin, stanie się bardziej namacalne i zrozumiałe dla dziecka. Można zatem powiedzieć, że klasyczne modele rozwijają umysł, a przy okazji pokazują świat, w którym nie wszystko jest elektroniczne.
W uzasadnionych przypadkach, związanych z bezpieczeństwem dziecka, korzystnym wyborem będzie smartwatch. Umożliwia on kontrolę rodzicielską i szybki kontakt, dlatego jeśli jest umiejętnie wykorzystywany, sprzyja dobrostanowi najmłodszych, gdy sami wychodzą na podwórko czy pobliski plac zabaw.
Autor: Natalia Dymarczyk