Data publikacji:

Mity greckie dla dzieci – mity do czytania oraz w obrazkach

Jak wprowadzić dziecko w świat mitycznych bogów i bogiń? Podarować mu ciekawą książkę. Wspólnie czytane mity greckie dla dzieci rozwiną w nich pasję odkrywania antycznego kanonu kultury, pomogą też w uczeniu się skomplikowanych relacji międzyludzkich.
mity greckie
Mity greckie są ciągle aktualne. Adaptacji klasycznych mitów skierowanych do dzieci jest naprawdę wiele. Wszystkie łączy jedno – są arcyciekawe i większość dzieci po pierwszym zetknięciu z mitologią zachwyca się nią i chce wiedzieć więcej. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy książki są pięknie zilustrowane, tak jak w przypadku „Nici Ariadny” narysowanej przez Jana Bajtlika, który słynie właśnie z ilustracji dla dzieci, choć projektuje również apaszki dla paryskiego domu mody Hermes. Zobaczmy, w które książkowe mity greckie dla dzieci warto zainwestować.

Mity greckie

  1. Seria „Superbohater z antyku”, Stella Tarakson, wyd. Tandem
  2. „Najciekawsze mity greckie dla dzieci”, Dimiter Inkiow, wyd. Media Rodzina
  3. „Najpiękniejsze mity greckie”, Dimiter Inkiow, wyd. Media Rodzina
  4. „Mity greckie dla dzieci” - książki do słuchania, Grzegorz Kasdepke, wyd. Audio Liber
  5. „Mity greckie dla dzieci w obrazkach”, Nikola Kucharska, wyd. Nasza Księgarnia

Seria „Superbohater z antyku”, Stella Tarakson, wyd. Tandem

Seria „Superbohater z antyku” obejmuje kilka tomów, które szczególnie zainteresują starsze dzieci wczesnoszkolne. Narratorem i bohaterem jest Tim, który na własnej skórze sprawdza, jak to jest być greckim herosem – przenosi się do antycznych czasów lub bogowie i boginie zjawiają się w jego współczesnym, zwykłym życiu. Prześmieszne historie, w które wplątuje się chłopiec, w zabawny sposób poszerzają wiedzę na temat poszczególnych bohaterów mitologii greckiej. Mamy tu część „Apollo i tajemnicza wiadomość”, „Trojańska sztuczka Odyseusza” czy „Problemy z Pitagorasem”.

„Najciekawsze mity greckie dla dzieci”, Dimiter Inkiow, wyd. Media Rodzina

To wyjątkowa seria napisana przez bułgarskiego pisarza, dziennikarza i dyrygenta, który część życia spędził na emigracji w Niemczech. Autor z wyjątkową delikatnością i we wciągający sposób opowiada o przygodach antycznych. Jak wiadomo – w oryginalnych historiach wiele jest przemocy, podstępów i ciemnej strony bogów i bogiń, jednak autor pokazuje to wszystko w taki sposób, że wzbudzają one w dzieciach ciekawość, a nie strach. Najmłodsi dowiedzą się więc, kim był Minotaur, poznają też historię Dedala i Ikara, a także króla Midasa, który zapragnął, by wszystko, czego dotknie, zamieniało się w złoto. Warto też sięgnąć po wersję książki w audiobooku w doskonałej interpretacji Jerzego Stuhra.

„Najpiękniejsze mity greckie”, Dimiter Inkiow, wyd. Media Rodzina

Jak wybrać najpiękniejsze mity greckie dla dzieci do czytania? Wszystkie są ciekawe, ale niektóre wydały się Dimiterowi Inkiowi szczególnie interesujące. Autor znany jest w świecie literatury dziecięcej właśnie z zamiłowania do świata antycznego, a także ze swojej książki „Ja i moja siostra Klara”. Jego zdaniem najciekawsze z mitów greckich są m.in. historie z Amorem, Psyche, Parysem i trzema boginiami. Okazuje się, że aby mity stały się na nowo atrakcyjne dla dzieci, nie trzeba wiele – powinny być napisane barwnym, pełnym humoru językiem, zrozumiałym dla współczesnych młodych osób.

„Mity greckie dla dzieci” - książki do słuchania, Grzegorz Kasdepke, wyd. Audio Liber

Ten uznany autor literatury dziecięcej również sięgnął po klasyczne opowieści mityczne, a kilku historiom poświęcił oddzielne audiobooki, m.in. „Nasz przyjaciel Prometeusz”. Z tej płyty dowiecie się, czym był róg obfitości, poznacie Prometeusza, piękną Afrodytę i łobuza Hermesa. Zaś w części „Złoto i uszy króla Midasa” autor skupił się na historii Dedala i Ikara, Pandory i jej puszki, Europy porwanej przez zmienionego w byka Zeusa oraz króla Midasa, który uwielbiał złoto. W części „Śliczna i mądra, czyli Atena” poznamy losy Posejdona - brata Zeusa oraz córki Zeusa - Ateny. „Głowa meduzy” opowiada o synach Zeusa – Perseuszu, który walczy z Meduzą, i Tantalu oraz o synu Hermesa o imieniu Pan.

„Mity greckie dla dzieci w obrazkach”, Nikola Kucharska, wyd. Nasza Księgarnia

Zarówno rodzice, jak i dzieci są zachwyceni tą książką – bo „Mity greckie dla dzieci w obrazkach” czyta się – a właściwie ogląda – jak komiks, a zabawne i przejrzyste ilustracje zaciekawiają nawet najmniejszych czytelników. Książka autorstwa Nikoli Kucharskiej dedykowana jest najmłodszym fanom starożytności i jest naprawdę doskonałym wprowadzeniem do mitologii.

Obrazkową wersję mitów greckich proponuje też wydawnictwo Bright Junior Media w serii CzuCzu Puzzle obserwacyjne – wspólne układanie na dywanie wielkoformatowych puzzli może być początkiem ciekawej opowieści o antycznym świecie.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska