Potówki na twarzy to krostki powstające w wyniku podrażnienia gruczołów potowych, mogące przyjmować postać niezapalną i zapalną. Bardzo często pojawiają się na czole, ale nie tylko – można zauważyć je także na policzkach, nogach czy w pachwinach. Jakie są przyczyny powstawania potówek na twarzy, jak je rozpoznać i w jaki sposób je leczyć? Podpowiadamy!
Polecamy: Czerwone policzki u dziecka
Przyczyn powodujących pojawienie się potówek na twarzy jest wiele. Jedną i zarazem najczęstszą z nich jest po prostu zbyt wysoka temperatura prowadząca do przegrzania ciała. W efekcie na czole, policzkach czy podbródku zaczynają wyskakiwać malutkie krostki.
Równie częstą przyczyną jest niewłaściwy ubiór. W przypadku dzieci są to na przykład noszone nisko na czole opaski czy chustki, które uniemożliwiają skórze swobodny przepływ powietrza.
Potówki mogą pojawić się w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. U niemowlaków winowajcą jest zazwyczaj oliwka, która ma dość ciężką i tłustą konsystencję, powodującą zapychanie ujść gruczołów potowych. Co ciekawe, potówki na twarzy i całym ciele mogą być również spowodowane zaburzeniami hormonalnymi czy nawet stresem.
Potówki nie bez powodu pojawiają się najczęściej na twarzy czy nogach. Krostki występują we wszystkich miejscach na ciele, w których znajdują się gruczoły potowe. Co istotne, ich umiejscowienie jest identyczne u dzieci i dorosłych.
Potówki dzielimy na zwykłe i czerwone. Pierwsze z nich przypominają z wyglądu malutkie pęcherzyki i są jasne. Z kolei drugi rodzaj, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się czerwonymi krostkami. Zaczerwienienie jest wynikiem trwającego stanu zapalnego, który objawia się też swędzeniem i podrażnieniem skóry na twarzy.
Podobnie jak w przypadku wielu innych dolegliwości, tak i potówki na twarzy mogą być mylone z innymi przypadłościami. Najczęstszym problemem jest odróżnienie ich od wyprysków atopowych, trądziku niemowlęcego czy zapalenia mieszków włosowych. Czym w takim razie różnią się od nich potówki?
W przypadku wyprysku atopowego krostki najczęściej pojawiają się na kończynach i tułowiu. Towarzyszy im również wysypka na policzkach. Z kolei trądzik u noworodków jest spowodowany hormonami matki, które pobudzają gruczoły łojowe malucha. W przypadku zapalenia mieszków włosowych mamy do czynienia z wysypką nie tylko na skórze twarzy, ale także na głowie i innych owłosionych miejscach.
Jak w takim razie poradzić sobie z potówkami na twarzy u niemowlaków i dorosłych? Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia winowajcy. Zastanów się, czy w ciągu ostatnich tygodni nie wprowadziłeś nowego kosmetyku do pielęgnacji skóry albo twojej, albo twojego dziecka.
Być może w domu jest zbyt gorąco lub noszona na głowie chusta spada na czoło, sprawiając tym samym, że skóra w tym miejscu nadmiernie się przegrzewa i poci. Znalezienie czynnika, który spowodował pojawienie się potówek na twarzy, to już połowa sukcesu.
Dobrym pomysłem jest także stosowanie kosmetyków do pielęgnacji o lekkiej formule, które nie spowodują zapychania i obciążania skóry na twarzy. Zamiast oliwki można sięgać po specjalne produkty do delikatnej, wrażliwej i podrażnionej cery, które złagodzą zaczerwienienia i nieprzyjemne uczucie swędzenia.
W sytuacji, gdy potówki nie schodzą przez kilka dni, a poniższe domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanego efektu, możesz wybrać się do apteki i zakupić zasypkę dla dzieci, która ma właściwości kojące i łagodzące. Poproś farmaceutę o produkt, który można stosować na skórze twarzy. Dzięki niemu pomożesz maluchowi z pieczeniem i świądem.
Czy wiesz, że bardzo często walkę z potówkami na twarzy u niemowlaka czy dorosłych można rozpocząć już w domu? Wystarczy wykorzystać sprawdzone i stosowane przez nasze babcie sposoby. Poniżej znajdziesz kilka metod, które mogą pomóc ci w usunięciu niewielkich czerwonych krostek.
Najlepszym sposobem na walkę z potówkami na twarzy domowymi sposobami jest przemywanie skóry chłodną wodą. W przypadku małych dzieci można przygotować okłady z namoczonych ręczników, kostek lodu lub zwykłych mrożonek, które na pewno masz w swojej lodówce.
Równie znakomicie sprawdzą się kąpiele z dodatkiem rumianku albo sody oczyszczonej. Dzięki nim przyniesiesz skórze ulgę i zmniejszysz nieprzyjemne uczucie swędzenia. Jeśli planujesz jednak kąpać w niej dziecko, to nie wychodź z łazienki, aby maluch nie połknął mieszanki wody i sody.
Z kolei dorośli mogą z powodzeniem stosować na potówki na twarzy aloes w każdej formie – świeży czy w postaci żelu. Dzięki jego właściwościom tonizującym i bakteriobójczym przyspieszysz regenerację skóry.
W walce z potówkami na twarzy i całym ciele pomocna okazuje się też klimatyzacja. Przebywanie w chłodnych pomieszczeniach z nieustannie oczyszczanym powietrzem ochroni skórę przed przegrzaniem, które mogłoby doprowadzić do pogorszenia jej stanu.
Na tym jednak nie koniec! Na potówki na twarzy możesz również stosować specjalne napary, które należy aplikować jak tonik, czyli przemywać nimi skórę. Rewelacyjnie sprawdzą się takie zioła jak melisa, szałwia, nagietek, rumianek czy mięta pieprzowa.
Czego jeszcze używać na potówki? U niemowlaka rewelacyjne efekty może przynieść krochmal, a dokładniej przygotowana z niego kąpiel. Jest ona szczególnie pomocna w sytuacji, gdy potówki występują nie tylko na twarzy, ale także na całym ciele. Krochmal łagodzi wysypkę, pieczenie i swędzenie.
Autorka: Katarzyna Wendzonka