Data publikacji:

Rowerek stacjonarny dla dzieci: jaki wybrać?

Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych aspektów zdrowego rozwoju dzieci. Nawyki zaszczepione w tym okresie życia procentują na długie lata, dzięki czemu znacznie łatwiej zadbać w przyszłości o zdrowie, kondycję, sprawność i ogólne samopoczucie. Niestety wiele dzieci nie przepada za standardowymi ćwiczeniami i w ten sposób unika uprawiania sportu, co powoduje wady postawy, rozwój chorób i pojawianie się nadmiernych kilogramów. Kluczem do zachęcenia dzieci do ruchu jest taka forma aktywności, która będzie nieszablonowa, ciekawa i dostępna w zasięgu ręki. Świetnym pomysłem może tu być rowerek stacjonarny dla dzieci. Sprawdź, jakie są jego zalety i wybierz model idealny dla swojej pociechy!
rowerek stacjonarny dla dziecka

Czym jest rower stacjonarny?

Rower stacjonarny to jedno z najbardziej popularnych urządzeń typu fitness. Stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego roweru oraz wielu innych rodzajów aktywności fizycznej, które związane są z koniecznością udania się na siłownię lub wyjścia z domu. Urządzenie sprawdzi się więc doskonale w niekorzystną pogodę, w przypadku braku chęci wyjścia z domu lub w przypadku dzieci.
Rower stacjonarny dla dzieci to świetny sposób na dostarczenie dziecku sposobu na nudę oraz możliwości aktywnego spędzania czasu bez konieczności wychodzenia z domu i pilnowania jego bezpieczeństwa. W tym czasie można więc wykonać szereg domowych obowiązków lub towarzyszyć dziecku w wykonywaniu ćwiczeń.

Czy warto zainwestować w rowerek stacjonarny dla dzieci?

Rowerek stacjonarny dla dzieci to doskonały pomysł na aktywność fizyczną dla dziecka. Sprawdzi się w przypadku dzieci lubiących ruch, jak i nieprzepadających za wykonywaniem ćwiczeń. Rowery stacjonarne dla dzieci wyposażone są w liczniki kalorii i dystansu, różne tryby intensywności ćwiczenia, mierniki pulsu, licznik przebytego dystansu czy prędkości, dzięki czemu dziecko na bieżąco może obserwować swoje postępy i przemierzoną trasę. Tego typu aktywność pozwala również rozwinąć silną wolę oraz samozaparcie, co jest bardzo ważną kwestią psychologiczną w rozwoju dziecka.

Zalety ćwiczenia na rowerku stacjonarnym

Trening przy pomocy roweru stacjonarnego pozwala zadbać o ogólną kondycję i sprawność organizmu. Doskonale wpływa też na wytrzymałość i wydolność organizmu. Ćwiczenia pozytywnie wpływają na cały układ krążenia, świetnie dotleniają poszczególne tkanki i wspomagają regulację ciśnienia tętniczego krwi.
Trening na rowerku stacjonarnym dla dzieci przyczynia się również do większej wydolności oddechowej i zwiększenia pojemności płuc. Już dzięki kilkunastu minutom jazdy dziennie wpływ na organizm jest zauważalny. Rower stacjonarny dla dzieci to także doskonały pomysł na przerwę w trakcie nauki, który pomoże się odprężyć, zrelaksować i nabrać sił do dalszej pracy z książką.
Dzięki stosunkowo niewielkim rozmiarom urządzenia rowerek stacjonarny dla dzieci może stanąć w pokoju dziecięcym, jak i w salonie. Będzie on dostępny o każdej porze dnia, bez względu na aurę pogodową obecną poza domem.

Jaki rower stacjonarny dla dzieci wybrać?

Rowery stacjonarne, tak jak każdy inny sprzęt, różnią się wieloma parametrami. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jaki typ rowerka stacjonarnego dla dzieci jest przedmiotem zainteresowania. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje rowerów stacjonarnych. Są to rowery pionowe (tradycyjne) oraz poziome.
Pozycja na rowerze stacjonarnym pionowym jest najbardziej zbliżona do tej, jaką przyjmuje się podczas jazdy rowerem poza domem. Rower stacjonarny poziomy natomiast pozwala na wykonywanie treningu w pozycji półleżącej, co dla wielu osób może okazać się ciekawsze i wygodniejsze. Tę wersję z pewnością polubią osoby, które nieszczególnie lubią aktywność fizyczną, a szukają sposobu, by połączyć przyjemne z pożytecznym.
Modele poziomych rowerów stacjonarnych są droższe niż tradycyjne wersje, jednak istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że ćwiczenia na takim sprzęcie będą wykonywane znacznie częściej i chętniej zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe.

Parametry rowerów stacjonarnych, na które warto zwrócić uwagę

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na rower stacjonarny pionowy, czy poziomy, bardzo istotną kwestią jest możliwość regulacji ustawienia siedziska oraz pedałów. Podczas wyboru sprzętu warto kierować się szerokim zakresem regulacji, co umożliwi właściwe dopasowanie zarówno do wzrostu i wymagań dziecka, jak i osoby dorosłej.
Wiele modeli posiada zaawansowany system monitoringu różnych funkcji. Należy mieć świadomość, że im więcej parametrów kontroluje system, tym droższy będzie rower. Warto sobie wówczas zadać pytanie, czy jazda na rowerze będzie traktowana bardzo poważnie, wręcz zawodowo, czy też sprzęt potrzebny jest do ogólnego zadbania o kondycję. W drugim przypadku, i zarazem znacznie częstszym, wśród dostępnych funkcji dobrze będzie mieć pulsometr i monitor serca. Ciekawą opcją jest także mierzenie przebytego dystansu i osiągana prędkość.
Ciekawą opcją dla osób, które nie dysponują zbyt dużą ilością wolnej przestrzeni w domu, jest rower stacjonarny składany. Dzięki niemu można zaoszczędzić wiele miejsca, a w przypadku chęci wykonania treningu sprzęt przygotowuje się w sposób prosty i szybki.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!