Najbardziej pomocną wskazówką dotyczącą rozszerzania diety dziecka jest schemat żywienia niemowląt opracowany przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci z 2016 roku. Spośród rad lekarzy, którzy stworzyli ów harmonogram warto zapamiętać zwłaszcza poniższe:
- Wprowadzaj nowe produkty do diety malucha stopniowo i pojedynczo – pierwsze posiłki powinny być jednoskładnikowe.
- Dopasuj konsystencję posiłków do wieku niemowlaka. Pierwsze pokarmy powinny mieć gładką konsystencję. Z biegiem czasu forma posiłków może być coraz mniej rozdrobniona.
- Podawaj dziecku posiłek powoli, w małych porcjach, na początku na niewielkiej łyżeczce.
- Nigdy nie podawaj dziecku surowego jaja.
- Najpierw zaproponuj dziecku warzywa – z owocami najlepiej wstrzymać się do 7 miesiąca życia.
- Nie obawiaj się podawania produktów alergizujących takich, jak ryby, jaja czy nabiał. Im wcześniej dowiesz się, że uczulają twoje dziecko, tym lepiej.
- Gdy dziecko jest spragnione, podawaj mu niegazowaną wodę mineralną.
BLW, czyli Baby Led Weaning to metoda rozszerzania diety niemowlaka z pominięciem etapu papek. Ten sposób cieszy się dużą popularnością głównie dlatego, że poza możliwością poznawania nowych smaków kształtuje również umiejętność chwytu, a co najważniejsze – daje dziecku dużą swobodę podczas spożywania posiłków. Jeśli chcesz karmić swojego brzdąca w taki sposób, najlepiej zacznij od podawania mu gotowanych warzyw pokrojonych w słupki, rozdrobnionych owoców, kaszek i zup (do oblizywania rączek). Metodę BLW można stosować równocześnie z konwencjonalnym rozszerzaniem diety niemowlaka.
Gdy przyjdzie moment na rozszerzenie diety niemowlaka, pamiętaj o spokojnym i stopniowym zaznajamianiu malucha z nowymi smakami. Staraj się, by jego jadłospis stawał się coraz bardziej urozmaicony – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko, że za kilka lat będziesz mieć w domu małego niejadka.