Data publikacji:

Jaki prezent na komunię dla chłopca?

Można podejść do sprawy na dwa sposoby: postawić na niespodziankę i przygotować coś czego Młody Człowiek się nie spodziewa, albo dogadać kwestię komunijnego prezentu z nim i jego rodzicami, często bywa przecież tak, że rodzina składa się na wspólny prezent. Od tego zacznij. Jeśli to już macie - drodzy rodzice, ciocie i wujkowe przepracowane i ustalone - rzućcie okiem na nasze propozycje.

Patrz na trendy

Zacznijmy od tego, że prezent ma cieszyć tego, komu będzie ofiarowany. Zatem odpuśćmy na dzień dobry wszelkie ambicje własne i nie obdarowujmy piłkarza książkami i vice versa: młodego intelektualistę, najnowszym sprzętem do biegania. Oczywiście inna sprawa, jeśli godzi intelekt ze sportem, to tu nie ma problemu.

Każde dziecko ma jakieś wyraźne preferencje w wieku 10 lat, a zwykle wtedy przecież idzie do Pierwszej Komunii. Gdy znamy upodobania chłopca, porozmawiajmy z jego rodzicami. Może bowiem okazać się, że młody człowiek marzy o nowszej wersji laptopa i żeby nie narażać gości na zbyt wygórowany  wydatek, rodzice zdecydowali o rodzinnej zrzutce.

Pamiętajmy też o tym, że prezent jest często wypadkową aktualnych trendów, którym dzieci ulegają. Dlatego w tym miejscu podpowiadamy wam trendy 2019 roku. Elektryczna deskorolka - zdecydowanie tak! Hulajnoga? Owszem. Tablet już niekoniecznie. Zegarek? no nie, raczej smartfon. Rower? Jest ponadczasowy!

Elektryczna deskorolka dla dzieci

Na temat elektrycznych deskorolek pisaliśmy w jednym z naszych artykułów i nie ukrywam, że na początku miałam co do niej sporo wątpliwości. Głownie ze względu na cenę i fakt, że nieumiejętność jej używania może szybko zniechęcić i drogi prezent wyląduje w kącie. Pamiętajcie, że elektryczne deskorolki wymagają nie lada umiejętności, koordynacji ruchowej, no i planu w jaki sposób i gdzie będą używane. Jeśli chłopiec mieszka na wsi, gdzie nie za bardzo są ścieżki i chodniki, albo na mocno pagórkowatym terenie, szybko może się okazać, że to urządzenie w żaden sposób się nie sprawdzi.

Jeśli dziecko ma jednak za sobą parę lekcji i ten typ ruchu mu odpowiada, dlaczego nie? Nie zapominajmy też, że tradycyjna deskorolka nigdy nie przestała być modna, a triki na niej wykonywane wciąż budzą podziw rówieśników. Jeśli Twój chrześniak ma takie doświadczenia lub choćby predyspozycje, nie spudłujesz kupując mu tradycyjną deskę.

Hulajnoga elektryczna lub manualna

Absolutny hit tego roku i to nie tylko pod względem prezentów komunijnych. Hulajnogi powoli opanowują miasta, pozwalając poruszać się w miarę szybko, bez konieczności stania w korkach. To świetny prezent nie tylko z okazji Pierwszej Komunii, ale także urodzin, nie wyłączając 18-tki. 

Porównywaliśmy w Świecie Rodziców urządzenie elektryczne i manualne w osobnym artykule (wkrótce pojawi się w serwisie). Te dwa rodzaje hulajnóg są dedykowane dwóm typom osobowości i osobom o różnych predyspozycjach i umiejętnościach.

Najogólniej mówiąc, manualna jest raczej dla przyszłych skaterów, chłopców, którzy będą spędzać czas na akrobacjach w skate parku. Elektryczna, ze względu na to, że osiąga większe prędkości, raczej dedykowana jest tym, którzy wykorzystają ją na dojazdy, jako alternatywny środek transportu. Nie bez znaczenia jest również cena. Elektryczne będą zawsze dużo droższe od tradycyjnych.

Medaliki i krzyżyki na komunię

Fakt, że nowe technologie zawładnęły życiem dorastających ludzi jest zupełnie bez znaczenia, jeśli chodzi o biżuterię komunijną. Medaliki, łańcuszki i krzyżyki wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza, jeśli rodzice również je noszą. W tej kwestii mam takie odczucie, że jeśli biżuteria to naprawdę z porządnego metalu: najlepiej ze złota lub stali szlachetnej. To daje gwarancję, że w niezmienionym stanie prezent będzie towarzyszył dziecku przez całe jego życie.


Edukacyjne prezenty na komunię dla chłopca

Rzutniki i projektory w swojej unowocześnionej formie wracają do łask od kilku lat. I bardzo dobrze, bo choć nie jest to tani sprzęt, to niezwykle przydatny. Nieskomplikowane projektory dla najmłodszych, które wyświetlają np. kontynenty lub galaktyki są fantastyczną edukacyjną „zabawką”. Choć to zabawka nie tania, bo trzeba za nią zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Pamiętajmy więc, dokonując takiego wyboru, do czego rzutnik będzie waszemu obdarowanemu miał służyć. Jeśli lubi zajmować się filmem, zdjęciami, projekcją, prezentacją, warto postawić na droższy, który da mu więcej możliwości. Jeśli chcecie mu w ten sposób ułatwić naukę, wystarczy taki za 200 zł, który w atrakcyjny sposób nauczy np. geografii. 

Droższe prezenty na komunię

Zegarki wracają powoli ale bardziej do łask starszych, dlatego mogą być świetnym prezentem z okazji 18-tki. Dzieci w wieku 9-10 lat raczej nie noszą i nie myślą by nosić zegarek. Powiedzmy to szczerze, godzinę wyświetla im smartfon, jak zresztą wiele innych aplikacji, które są dla niego niezwykle atrakcyjne. Sprawę smartfona trzeba przedyskutować z rodzicami i z dzieckiem. Osobiście mam z tego rodzaju podarunkiem pewien kłopot.

Nie bez powodu psychologowie biją na alarm, że dzieci są uzależnione od smartfonów, że duża ilość czasu przed telefonem pogarsza pamięć i koncentrację. Warto się nad tym pochylić, w końcu prezent w dłuższej perspektywie ma dać dzieciom korzyść, a nie wyrządzić krzywdę.

Życzenia na pierwszą komunię świętą

W ferworze poszukiwania właściwego prezentu, nie zapomnijcie o życzeniach. Spisanych najlepiej osobiście, a nie przez projektanta kartki. Najlepiej takich  od serca, do których dziecko przez lata będzie mogło wracać. 

Autorka: Katarzyna Berg