Data publikacji:

Jaki telewizor do pokoju dziecka wybrać?

To, czy telewizor w pokoju dziecka jest dobrym pomysłem, wywołuje niejednokrotnie burzliwe dyskusje. Jeśli jednak decydujemy się na zakup telewizora do pokoju dziecka, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Taki sprzęt w pokoju może znacząco uprzyjemnić spędzanie wolnego czasu oraz ułatwić dostęp do mediów społecznościowych, edukacji czy rozrywki. Wcale nie musi być źródłem uzależnienia ani dostarczania nadmiernej ilości bodźców dziecku, pod warunkiem, że jasno określimy zasady korzystania z niego. Dowiedz się, jaki telewizor do pokoju dziecka najlepiej wybrać.
jaki telewizor do pokoju dziecka

Jaki telewizor u dziecka w pokoju?

Telewizor u dziecka w pokoju powinien być przede wszystkim bezpiecznie przymocowany. Trzeba zastanowić się, czy chcemy powiesić go na ścianie, czy też zapewnić mu stabilną podstawkę, która się nie przewróci. Szczególnie jeśli pokój zamieszkuje dwójka dzieci, łatwo doprowadzić do sytuacji, w której telewizor zostanie strącony z szafki. Pociąga to także za sobą konieczność przemyślenia odpowiedniej lokalizacji telewizora. W tym zakresie warto wiedzieć, że nie należy ustawiać go w centralnej części pomieszczenia, naprzeciwko okna, biurka ani łóżka. Zapobiegnie to nadużywaniu przez dziecko telewizora, a jednocześnie zapewni wygodę, gdyż światło dzienne nie będzie odbijać się w ekranie.

Jakie wymiary telewizora w pokoju dziecka?

Kwestię wymiarów telewizora w pokoju dziecka trzeba skonsultować z przyszłym użytkownikiem telewizora. Różne osoby decydują się na całkowicie odmienne przedziały wielkości telewizora. To, jak duży powinien być sprzęt, w dużej mierze zależy od wielkości pokoju, ilości miejsca, umiejscowienia telewizora oraz odległości, z jakiej dziecko będzie z niego korzystać. Do najmniejszych pomieszczeń przeważnie kupuje się mały telewizor do pokoju dziecka – mogą to być 22–32 cale. W przypadku odrobinę większych pokoi polecane są telewizory 42 cale.

Jakie funkcje powinien mieć telewizor w pokoju młodzieżowym?

Żeby chronić wzrok dzieci, świetnym pomysłem będzie wybór telewizora z inteligentnymi sensorami światła. Obecność takich modułów w urządzeniu pozwala dostosować jasność obrazu do warunków oświetleniowych w ciągu dnia. Dzięki temu obraz nie będzie ani za jasny, ani za ciemny. Zagwarantuje to komfort oglądania, ochroni oczy oraz zapobiegnie ich przemęczaniu. W przypadku małych dzieci nie bez znaczenia będzie możliwość wprowadzenia kontroli rodzicielskiej. Umożliwia to:
  • monitoring czasu spędzanego przez dziecko przed telewizorem,
  • blokowanie niektórych kanałów,
  • ustawienie uruchamiania urządzenia na PIN.
Istotna jest także obecność wyłącznika czasowego w telewizorze. Dzieciom często zdarza się zapominać o wyłączeniu niektórych urządzeń czy zasnąć przed telewizorem. Wówczas urządzenie wyłączy się samo. Wyłączniki czasowe umożliwiają także samoczynne wygaszanie się po spędzeniu przed ekranem określonej ilości czasu w ciągu dnia.

Smart TV do pokoju dziecka

Co jeszcze powinien mieć telewizor w pokoju dziecka? Smart TV! Za tym, że telewizor do pokoju dziecka powinien być wyposażony w tryb Smart, przemawiają następujące argumenty:
  • duża wygoda i funkcjonalność, znacznie poszerzająca zastosowania standardowych telewizorów bez funkcji Smart TV;
  • dostępność do najróżniejszych serwisów i stron internetowych;
  • możliwość grania w gry, również edukacyjne, służące powtarzaniu materiału do sprawdzianów;
  • ograniczenie korzystania z komputera, tabletu czy smartfona na rzecz telewizora.
Telewizory wyposażone w Smart TV mogą być sterowane głosem, co będzie pomocne szczególnie wtedy, gdy dziecko zgubi pilot od telewizora. Wybierając taki telewizor, trzeba zwrócić uwagę na prostotę obsługi, szybkość działania, włączania się i wyłączania. Przyjemnym dodatkiem będzie możliwość personalizacji interfejsu.

Kolorowe obudowy jako dodatkowa atrakcja

Skoro wybieramy telewizor do pokoju dziecka, niech urządzenie będzie do niego naprawdę dopasowane! Dorośli rzadko kiedy zwracają uwagę na takie rzeczy jak kolor obudowy telewizora, szczególnie jeśli pasuje on do wystroju salonu. W związku z tym przeważnie wybieramy stonowane, uniwersalne obudowy, które idealnie wkomponują się w całą aranżację pomieszczenia. Salony i pokoje dzienne czy sypialnie często urządzamy w odcieniach szarości czy bieli, do których pasuje właściwie większość telewizorów.
W pokojach dziecięcych panuje jednak o wiele jaśniejsza i bardziej barwna stylistyka. Dlatego też producenci tacy jak Samsung, LG czy TLC zdecydowali się na wprowadzenie do swoich ofert najróżniejszych kolorów telewizorów. Bez problemów można znaleźć modele niebieskie, fioletowe, różowe, zielone, pomarańczowe, złote i srebrne oraz białe. Dając dziecku możliwość samodzielnego wyboru koloru telewizora, sygnalizujemy mu, że jego zdanie również jest istotne.

Inne ważne parametry telewizora do pokoju dziecka

Wśród innych ważnych parametrów znajduje się oczywiście jakość dźwięku, obrazu, rozdzielczość telewizora i rodzaj matrycy. Kiedyś wybierano matryce LCD, obecnie najczęściej kupuje się te w technologii LED. Popularność zdobywają także telewizory QLED, w których obraz nabiera dużo więcej życia oraz głębi. Dla osób, które cenią wysokiej jakości kontrasty czy nasycenie kolorów, dobrze sprawdzą się matryce w technologii OLED. Zapewniają one także szeroki kąt widzenia, co poprawia komfort użytkowania telewizora. Wybierając telewizor, warto zwrócić uwagę także na jego energooszczędność, system operacyjny, obecność złącza HDMI czy dodatkowych, ciekawych rozwiązań. Zapewne istotnym parametrem podczas wyboru najlepszego urządzenia będzie także jego cena. Obecnie trudności nie sprawia zakup dobrej jakości telewizorów w bardzo korzystnych cenach.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!