Data modyfikacji:

Jak wybrać aspirator do nosa dla dziecka?

Jak radzić sobie z katarem u małego dziecka? Wypróżnić nos to nie lada wyzwanie dla twojego malucha. Kiedyś nieodłącznym atrybutem młodego rodzica była gumowa gruszka. Dziś popularniejsze są aspiratory do nosa.

Dzieci nabierają umiejętności stopniowo. Radzić sobie z katarem także muszą się nauczyć. Niedrożny nos powoduje dyskomfort w oddychaniu, ale nie tylko. W skrajnych przypadkach wpływa na niedotlenienie organizmu. W pierwszych latach życia to rodzic czyści dziecku zatkany nosek. Jest to szczególnie ważne w utrzymaniu higieny niemowlęcia, które prawie nie oddycha ustami Drożność nosa wpływa między innymi na to, jak wygodnie maluszkowi ssać, bo zatkany skutkuje koniecznością odrywania ust od piersi lub butelki w celu zaczerpnięcia powietrza.

Czym gruszka różni się od aspiratora do nosa?

Jeszcze do niedawna prawie wszyscy rodzice usuwali nieczystości z nosów swoich pociech przede wszystkim przy pomocy gumowej gruszki. Jak działa gruszka i czym różni się od popularnych w tej chwili aspiratorów do nosa? Po jej ściśnięciu, końcówkę wkłada się do noska dziecka, a następnie wysysa wydzielinę.

Od aspiratora odróżnia ją przede wszystkim moc ssania, która nie jest duża. Mimo że odpowiada wielu rodzicom (gruszka dzięki temu działa delikatnie i dziecko prawie nie czuje przepływu powietrza wewnątrz dziurki), niektórzy decydują się na zakup urządzenia o większej mocy ssania.

Gruszka od aspiratora różni się również łatwością czyszczenia. W przypadku gruszki zawsze mamy też do czynienia z dwukierunkowym przepływem powietrza, podczas gdy w niektórych aspiratorach do nosa (elektrycznych) przepływ powietrza jest tylko jednokierunkowy, co uniemożliwia ponowne wdmuchanie wydzieliny do noska.

Rodzaje aspiratorów do nosa

Istnieją trzy podstawowe rodzaje aspiratorów do nosa: na wdech, do odkurzacza i elektryczny.

Aspirator do nosa na wdech

To rodzic odsysa wydzielinę z noska dziecka. Specjalna końcówka zostaje umieszczona w dziurce nosa. Rodzic zasysa katar poprzez gumowy wężyk. Regulacja zasysania jest więc zupełnie intuicyjna - bardzo łatwo dostosować się do wrażliwości dziecka.

Aspiratory do nosa na wdech łatwo się czyści. Są bezgłośne, gdyż napędzane oddechem dorosłego. Barierę przeciw zarazkom stanowią wymienne filtry. Można ich używać właściwie wszędzie – w domu, a także w podróży. Są bardzo skuteczne i godne polecenia.

Aspirator podłączany do odkurzacza

Zasada działania urządzenia jest podobna jak w przypadku aspiratora na wdech. Zasysa jednak nie rodzic, a domowy odkurzacz. Najlepiej, jeśli odkurzacz posiada opcję regulacji ssania.

Niebywałą zaletą takiego aspiratora jest możliwość odwrócenia uwagi dziecka od czyszczenia noska. Maluchy uwielbiają urządzenia elektryczne, szczególnie te, które często widzą w użyciu dorosłych.

Odkurzanie śmieci z nosa staje się więc nie tylko „niepotrzebną” (wg dziecka) czynnością, ale obowiązkiem nie mniej ważnym niż utrzymywanie czystości w mieszkaniu lub samochodzie. Aspiratory te łatwo się czyści. Są równie skuteczne (jeśli nie skuteczniejsze) jak aspiratory na wdech.
Niestety, nie można używać ich w samochodzie. Jednak ciekawą opcją może być w tym wypadku aspirator łączący w sobie model „na wdech” oraz „do odkurzacza”.

Aspirator elektryczny

Urządzenie odsysa wydzielinę z nosa bez udziału zewnętrznego źródła zasysania. Jest zazwyczaj bardzo poręczne, idealne do stosowania także w podróży. Działa szybko i dość skutecznie. Łatwe w czyszczeniu, zazwyczaj dość ciche. Aspiratory elektryczne czasem wyposażone są w dodatkową funkcję jaką jest możliwość odsłuchiwania melodyjek. Muzyka ma na celu odwrócić uwagę dziecka od czynności czyszczenia nosa. Dla tego typu aspiratorów charakterystyczny jest jednokierunkowy przepływ powietrza.

Wymienne akcesoria do aspiratora

Aby zachować higienę, pamiętać trzeba o regularnym czyszczeniu aspiratora. Szczególnie ważne jest, regularne mycie wężyka z urządzenia na wdech i do odkurzacza. Pomogą w tym specjalny czyścik szczoteczka. Wymieniajmy także filtry.
Autorka: Barbara Szega