Astrid Lindgren. Książki dla dzieci

„Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren to książka, którą zna każdy z nas. Czy jednak wiesz, co jeszcze napisała ta autorka? Jeśli nie, to koniecznie zapoznaj się z jej biografią i całą twórczością. Naprawdę warto!

astrid lindgren książki

Astrid Lindgren: książki

Jakie książki Astrid Lindgren warto podarować dziecku? Zobacz wybrane przez nas propozycje.

Pippi Pończoszanka

Fantastyczna, ciepła opowieść o niepokornej dziewczynce, która nie chodzi do szkoły, czym gorszy całą społeczność małego miasteczka. Co jeszcze gorsze, Pippi Pończoszanka mieszka sama i ma całą walizkę złotych monet. Jej przygody zachwycą każdą małą dziewczynkę.

Ronja, córka rozbójnika

Bohaterką tej książki Astrid Lindgren także jest dziewczynka – ma na imię Ronja i jest córką rozbójnika. Dziewczynka wielokrotnie bywa ostrzegana przed pewną bandą, ostatecznie jednak zaprzyjaźnia się z synem jej przywódcy. Młodzi zakochują się w sobie i doprowadzają do pogodzenia się swoich ojców, a ostatecznie do stworzenia nowej, wielkiej bandy.

Lotta z ulicy Rozbójników

Ta pozycja pokazuje, jak wielkim pedagogiem – choć być może nieświadomie – była Astrid Lindgren. Książki „Lotta z ulicy Rozbójników” próżno szukać wśród bestsellerów, tymczasem, zdaniem wielu osób, to lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców. Historia opowiada o pięciolatce, która w przypływie złego humoru i rozpaczy ucieka z domu. I tylko za sprawą mądrych rodziców coś, co mogło się źle skończyć, stało się naprawdę wartościowym, uczącym doświadczeniem.

Bracia Lwie Serce

Bohaterami tej niezwykłej książki są dwaj bracia: 10-letni Karol i o trzy lata starszy Jonatan Lew. Karol jest dzieckiem nieuleczalnie chorym, a Jonatan się nim opiekuje i obiecuje mu, że po śmierci ludzie trafiają do magicznej krainy o nazwie Nangijala. Pewnego dnia w domu rodzinnym chłopców wybucha pożar – ginie w nim starszy chłopiec. Dalej już zaczyna się świat niezwykłej magii. Ta książka Astrid Lindgren jest absolutnie wyjątkowa, porusza trudną – zwłaszcza dla dzieci – tematykę śmierci i przemijania. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Rasmus i włóczęga

Bohaterem tej książki Astrid Lindgren jest dziewięcioletni Rasmus. Chłopiec mieszka w domu dziecka i szczerze marzy o nowych, kochających rodzicach oraz o prawdziwym, pełnym ciepła domu. Pewnego dnia, gdy Rasmusowi smutek dokucza wyjątkowo mocno, postanawia on uciec z placówki. Po jej opuszczeniu poznaje włóczęgę, Oskara, z którym postanawia wyruszyć na długą wędrówkę. Książka dla dzieci o pięknej sile wielkiej przyjaźni i o tym, co jest naprawdę wartościowe w naszym życiu.

Emil ze Smalandii

Emil ze Smalandii to niezwykła opowieść o równie niezwykłym chłopcu. Dziecko wygląda na delikatnego aniołka, ale według wielu to prawdziwy diabełek! Opowieści o zwariowanych pomysłach pięciolatka przypadną do gustu zarówno dzieciom w tym samym wieku, jak i starszym.

Braciszek i Karlsson z Dachu

W biblioteczce dziecka nie może też zabraknąć książki Astrid Lindgren „Braciszek i Karlsson z Dachu”. To pierwszy tom przygód z cyklu o Karlssonie z Dachu – niesamowitym mężczyźnie, specjaliście od… wszystkiego. Pewnego dnia Karlsson postanawia odwiedzić małego Braciszka, który był bardzo smutny. Jedno jest pewne – to początek wspaniałych przygód!

Astrid Lindgren: biografia

Astrid Lindgren urodziła się 14 listopada 1907 roku. Jej dzieciństwo było bardzo szczęśliwe – była córką bogatego szwedzkiego dzierżawcy farmy i miała kochających rodziców.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ta wyjątkowa autorka zdobyła popularność dopiero w wieku około pięćdziesięciu lat. Co jeszcze ciekawsze, choć jej nazwisko kojarzy się głównie z „Dziećmi z Bullerbyn”, w istocie książki Astrid Lindgren to aż 87 pozycji. Zostały one przetłumaczone na ponad 70 języków, a sama autorka była wielokrotnie odznaczana za swoją wyjątkową twórczość.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.