Wiadomo także, że wieczorem małe dzieci powinny unikać patrzenia w ekrany – telewizorów, tabletów i telefonów. Nadmiar bodźców w animacjach dla dzieci pobudza je, a fale i światło emitowane przez ekrany hamują powstawanie melatoniny w mózgu.
To z kolei jest dla niego sygnałem, że jest dzień, dlatego zaczyna być aktywny, co w efekcie utrudnia dziecku zasypianie. To trudne w dzisiejszych, cyfrowych czasach, ale godzinę przed zaśnięciem, a najlepiej dwie, dzieci w wieku szkolnym (dorośli również) nie powinny sięgać po elektronikę w ogóle.
Bajki na dobranoc – same plusy
Odłóż telefon i poczytaj dziecku ciekawą bajkę na dobranoc. Spokojna książka dostarczy pozytywnych emocji, a wspólne czytanie ma same plusy:
- ćwiczy koncentrację dziecka i ułatwia przyswajanie nowych słów,
- daje wiele bodźców do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego,
- stwarza okazje do rozmowy na tematy poruszane w książce,
- pobudza kreatywność, ćwiczy pamięć i zdolność analitycznego myślenia,
- generuje wspólne przeżycia i buduje więź z dzieckiem,
- zmniejsza poziom stresu – jak podaje Anna Bednarska, autorka tekstu „Dlaczego (nie tylko wieczorem) lepiej czytać niż włączać telewizor” na portalu dziecisawazne.pl, naukowcy odkryli, że czytanie książki przez 6 minut może obniżyć poziom stresu nawet o 70 procent.
Bajki na dobranoc do czytania z rodzicem – dla najmłodszych
Małe dzieci, zwłaszcza te w wieku przedszkolnym, uwielbiają niezbyt długie historie, podane w oddzielnych książeczkach. Prawdziwym hitem są więc serie przygód sympatycznych bohaterów, np. zwierzęcych. Najmłodsi kochają „Kicię Kocię” napisaną przez Anitę Głowińską, a wydaną przez wydawnictwo Media Rodzina.
W kilkunastu książeczkach biała kotka pokazana jest w wielu społecznych sytuacjach, z którymi styka się małe dziecko. Kicia Kocia uczy się dzielić zabawkami, wyrażać swoje zdanie („Kicia Kocia mówi nie”), chodzić do przedszkola, jeździć pociągiem i latać samolotem. Poznaje zasady grawitacji („Kicia Kocia w kosmosie”) i działania zjawisk atmosferycznych („Kicia Kocia i burza”). Wiadomości z lektury pomagają rodzicom tłumaczyć niektóre sprawy dzieciom.