Data publikacji:

Jakie kapcie do przedszkola dla dziewczynki i dla chłopca?

Odpowiednie kapcie do przedszkola to szalenie ważna sprawa – w końcu dziecko ma je na nóżkach od pięciu do aż dziewięciu godzin dziennie. Muszą być zatem nie tylko wygodne, ale i dobre dla rozwijających się stóp. Zobacz, jakie kapcie do przedszkola dla dziewczynki i chłopca kupić.

Jakie kapcie do przedszkola?

Zanim twoje dziecko spędzi swoje pierwsze dni w przedszkolu, konieczne jest skompletowanie niezbędnych akcesoriów. Zestaw higieniczny przedszkolaka musi zawierać buty na zmianę. Zakup kapci do przedszkola to, wbrew pozorom, dosyć skomplikowana sprawa. Decyzja nie może być chaotyczna, bo but trzeba ocenić pod kilkoma aspektami. Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze kapci dla dzieci do przedszkola.

Jaki rozmiar kapci do przedszkola?

Jednym z podstawowych błędów wielu rodziców jest kupowanie obuwia na wyrost. W efekcie stopa nie jest prawidłowo utrzymywana w bucie, przez co nieprawidłowo się rozwija. Wszystkie buty, nie tylko kapcie do przedszkola, muszą mieć odpowiedni rozmiar. W przypadku butów zimowych tzw. luz dla stopki wynosi maksymalnie 1 centymetr (z uwagi na grube skarpetki), w kapciach do przedszkola zostawiamy tylko 5-7 mm przestrzeni między najdłuższym paluszkiem a przodem buta.

Aby odpowiednio dobrać rozmiar kapci do przedszkola, trzeba dokładnie zmierzyć stopę dziecka – w tym celu należy poprosić malca, aby stanął na kartce, a następnie zaznaczyć na niej miejsce, gdzie kończy się pięta oraz to, w którym kończy się najdłuższy palec. Uwaga! Mierzy się obie stopy dziecka, a buty dobiera zawsze do tej większej (jeśli pojawią się różnice). Następnie mierzymy odległość i na podstawie długości stopy wybieramy długość wkładki kapcia. Producenci kapci dla dzieci podają dokładne informacje na temat swojej rozmiarówki – jeżeli poprawnie zmierzysz długość stopy dziecka, nie musisz się obawiać, że buty zakupione przez Internet będą za małe lub za duże.

Jakie kapcie do przedszkola – łatwość zakładania

W placówkach opiekuńczych od dzieci wymaga się samodzielności, dlatego kapcie do przedszkola dla dziewczynki i dla chłopca powinny być łatwe w zdejmowaniu i zakładaniu. Nie wybieraj modeli wiązanych, o ile twoja pociecha nie posiada jeszcze umiejętności sznurowania. Młodsze maluchy rzadko radzą sobie także z suwakami – zdecydowanie najlepsze dla nich są kapcie zapinane na rzepy. Warto przy okazji pamiętać, że rzep powinien być regulowany.

Przeczytaj również: Buty dziecięce Geox. Czy warto kupić?

Elastyczna podeszwa kapci do przedszkola dla dziewczynki i dla chłopca

Dziecko w trakcie zabawy kuca, skacze, klęka i biega – podeszwa kapci do przedszkola musi być zatem elastyczna. Najlepiej byłoby, gdyby zginała się aż do 2/3 długości, w ostateczności może być to 1/2.

Szeroki nosek kapci dla dzieci do przedszkola

Kapcie dla dzieci muszą zapewniać swobodę malutkim palcom, w przeciwnym wypadku stopa nie będzie dobrze się rozwijać, a i samemu dziecku nie będzie wygodnie. Ponieważ dzieci w przedszkolu są bardzo ruchliwe, łatwo o nadepnięcie na palce kolegi lub koleżanki. Dlatego rodzice często decydują się na kapcie dla dzieci zabudowane z przodu.

Jaki materiał kapci do przedszkola?

Stopa dziecka musi oddychać. Jeśli nie uwzględnisz tego i zdecydujesz się na najtańsze kapcie dla dzieci ze sztucznych materiałów, malcowi będzie zbyt gorąco, a sama stópka będzie się intensywnie pocić. Dlatego wybieraj oddychające kapcie do przedszkola dla chłopca i dziewczynki. Wentylacji sprzyjają wszelakie wycięcia w materiale (z przodu oraz z boków) oraz malutkie otwory w podeszwie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest wkładka. Aby odpowiednio wchłaniała pot, powinna być skórzana.

Przeczytaj również: Plecak na kółkach – plusy i minusy

Antypoślizgowa podeszwa kapci do przedszkola

Dziecko w przedszkolu jest w ciągłym ruchu, dlatego kapcie do przedszkola muszą być antypoślizgowe.

Lekko podwyższony zapiętek w kapciach dla dzieci do przedszkola

Dzięki podwyższonemu zapiętkowi stopa dziecka jest ustabilizowana, co sprzyja jej prawidłowemu rozwojowi. Jednak kapcie do przedszkola nie mogą być zabudowane aż po kostkę – wówczas dziecko nie miałoby odpowiedniej swobody ruchów.

Jakie papcie do przedszkola wybrać – wyprofilowana podeszwa

Niewiele rodziców zdaje sobie sprawę, że buty dla dzieci powinny mieć tzw. obcas Thomasa, czyli specjalnie wyprofilowaną podeszwę. Dzięki obcasowi Thomasa ciężar stopy nie przesuwa się zbyt mocno do środka buta i znacznie spada ryzyko koślawości stóp i kolan. Dodatkowo dobre kapcie dla dzieci muszą mieć odpowiednio wyprofilowaną wkładkę.

Jaki kolor podeszwy w kapciach do przedszkola?

Ciemne podeszwy bardzo często zostawiają długie smugi na podłodze. Dlatego właśnie w wielu przedszkolach wymaga się, aby podeszwy bucików dla dzieci były białe. Warto zwrócić na to uwagę, aby zakup nie okazał się nietrafiony.

Najmodniejsze kapcie do przedszkola dla dziewczynki i chłopca

Kiedy wybierzemy już kilka par butów spełniających techniczne wymogi, pora na ocenienie ich pod kątem wyglądu. Standardowo wciąż na czasie są wszelkie kapcie dla dzieci z ulubionymi bohaterami z bajek. Prezentem dla fana Star Wars będą kapcie z motywem z tej popularnej serii filmów.

Autor: Karolina Wojtaś