Data modyfikacji:

Fajne filmy dla dzieci

Oglądanie filmów dla dzieci rozwija wyobraźnię, uczy empatii i rozszerza wiedzę dziecka o świecie, ludziach i emocjach. Obrazy dla dzieci cieszą się dużym powodzeniem ponieważ przyciągają przed ekrany całe rodziny. Nic tak nie pomaga w zjednoczeniu, jak porządne filmy familijne, dlatego zapnijcie pasy, bo wyruszamy w fantastyczną podróż, pełną niesamowitych przygód i sporej dawki mądrości. Jakie filmy warto pokazać dziecku? Przed wami kilka ciekawych tytułów.
filmy familijne dla dzieci

Harry Potter i kamień filozoficzny

Historia osieroconego, 11-letniego Harry’ego, który w dzień swoich urodzin dowiaduje się o swoim niezwykłym czarodziejskim pochodzeniu, to film, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Powstały na podstawie książki J.K. Rowling obraz, w którego obsadzie znaleźli się: Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint to film, który każde dziecko powinno zobaczyć. 

Księga dżungli

Ten film to pełna wzruszeń opowieść o chłopcu, który jako niemowlę został przygarnięty przez stado wilków, które go wychowały. Z tej pięknej historii można wynieść wiele mądrość i wniosek, że przyjaźń i miłość to najważniejsze rzeczy w życiu każdego człowieka.

Przeczytaj także: Filmy dla dzieci 2020. Na jakie czekamy?

Hugo i jego wynalazek – magia kina

Martin Scorsese znany jest przede wszystkim z dosadnego, nie stroniącego od kompromisów kina, dlatego początkowo obawiano się, czy poradzi sobie z „Hugo i jego wynalazek”. Na szczęście, amerykański reżyser doskonale odnalazł się w tej tematyce, czego efektem było pięć statuetek dla filmu podczas gali Oscarów. Historia opowiada o tytułowym chłopcu, który próbuje odkryć tajemnicę zmarłego ojca. Nie jest to jednak w tym wszystkim najważniejsze, ponieważ dzieło Scorsese to w dużej mierze przepiękny hołd dla początków kinematografii. W ten sposób, produkcja nie tylko bawi, ale zapewnia również przyswajalną lekcję historii.

Paddington

To film o uroczym misiu o imieniu Paddington, którego przygody potrafią rozbawić do łez. Niedźwiadek postanawia jechać do miasta i tam szukać swojego szczęścia. Film szczególnie powinien się spodobać najmłodszym widzom.

E.T

Kiedy myślę o kinie familijnym, pierwsze co do przychodzi mi do głowy to „E.T” z 1982 roku. Prawdopodobnie nie ma drugiej, tak kultowej produkcji, która od tylu lat wpływałaby na kolejne pokolenia odbiorców. Film Stevena Spielberga opowiada o pewnym kosmicie, który ląduje na naszej planecie, a następnie zaprzyjaźnia się z chłopcem o imieniu Elliot. Niestety, sielanka nie trwa zbyt długo, gdyż dorośli nie są w stanie uwierzyć w dobre zamiary obcego przybysza. Oznacza to, że jedynym ratunkiem dla E.T. jest powrót do domu. Dzieci wyciągną z filmu, ile dla człowieka znaczy przyjaźń, natomiast dorośli może zrozumieją, że czasami warto wyluzować. Ponadto po jego obejrzeniu dzieci potrafią uwierzyć, że wszystko jest możliwe  –  scena z latającym rowerem jest tego najlepszym przykładem.

Mary Poppins

Film o niani posiadającej magiczne umiejętności spodoba się wszystkim dzieciom, które marzą o przeżyciu magicznej przygody. Zarówno stara wersja filmu, jak i ta najnowsza, w której w rolę Mary Poppins wcieliła się Emily Blunt, to filmy, które warto pokazać swojemu dziecku.

Marsz Pingwinów

Dzieło Luca Jacqueta nie jest typowym filmem, a fabularyzowanym dokumentem. Oznacza to, że podczas seansu obejrzycie prawdziwe nagrania pingwinów w ich naturalnym środowisku. Twórcom udało się natomiast dopisać do tego wszystkiego fabułę, dubbingując poszczególne postacie, nadając im odpowiednie cechy charakteru oraz motywacje. Świetnie poradził sobie również Morgan Freeman wcielający się w rolę narratora. Za sprawą jego ciepłego, basowego głosu jeszcze bardziej wsiąkniecie w niebezpieczny świat pingwinów. W polskiej wersji językowej historię opowiada Marek Kondrat, który także bardzo dobrze poradził sobie z powierzonym zadaniem.

Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa

To wzruszająca historia czwórki rodzeństwa: Piotra, Edmunda, Zuzanny i Łucji, którzy w czasie drugiej wojny światowej w domu profesora Kirke’a odkrywają starą szafę, w której znajduje się przejście do magicznej krainy, zwanej Narnią. 

Toy Story 3 – zabawki nie tylko dla dzieci

Studio Pixar ma na swoim koncie całą masę rewelacyjnych filmów animowanych, ale moim zdaniem to właśnie trzecia odsłona „Toy Story” jest ich największym dziełem. Choć w gruncie rzeczy jest to opowieść o gadających zabawkach, to znajdziemy w niej więcej emocji i czynnika ludzkiego, niż w niejednym dramacie. Młodsi widzowie skupią się przede wszystkim na kolorowych obrazkach oraz zabawnych postaciach, natomiast dorośli wyruszą w sentymentalną podróż do lat młodzieńczych, gdzie wszystko wydawało się łatwe i bezproblemowe. Toy Story 3 pokazuje, że niektóre rzeczy muszą przeminąć, ale to nie oznacza końca świata. Czasami zmiany są dobre.

101 dalmatyńczyków

To film, który spodoba się wszystkim miłośnikom czworonogów. Obraz przedstawia historię pary dalmatyńczyków, którzy muszą uratować swoje szczeniaki przed okrutną Cruellą de Mon, która planuje zrobić z nich futro.

Beethoven – najlepszy przyjaciel człowieka

Rodzina Newtonów żyła sobie spokojnie, do momentu, aż próg domu przekroczył pewien uroczy szczeniaczek. Nadużyciem byłoby powiedzieć, że ich życie zamieniło się w koszmar, ale jedno jest pewne – na brak nudy nie mogli narzekać. Twórcy „Beethovena” podjęli trudną sztukę zrobienia z psa głównego bohatera. Efekt końcowy był oszałamiający, dzięki czemu produkcja zyskała ogromną popularność wśród widzów na całym świecie. Wszyscy pokochali niesfornego bernardyna, co zaowocowało kilkoma kontynuacjami. Niestety ich poziom pozostawiał wiele do życzenia, ale w żadnym stopniu nie umniejsza to jakości oryginału.

Alicja w Krainie Czarów

„Alicja w Krainie Czarów” to historia małej dziewczynki, która podczas wakacji z siostrą zauważa małego białego królika, który prowadzi ją wprost do studni, do której dziewczynka wpada i przenosi się do magicznej krainy. Piękna, bajkowa sceneria i niezwykłe przygody małej Alicji to gratka dla każdego malucha.

Król Lew

Ten film potrafi wywołać niejedną łezkę w oku, ale również dzięki wielu wzruszającym momentom stanowi bardzo cenną lekcję pokory.

Karate Kid – banalne rzeczy prowadzą do perfekcji

Żeby zostać mistrzem, trzeba być przede wszystkim dobrym i pokornym człowiekiem. Dążenie po trupach do celu prędzej czy później nikomu nie wyjdzie na dobre. Taką wiedzę można zaczerpnąć od jednego z bohaterów filmu, Miyagiego, i chyba warto wziąć ją do serca, ponieważ jest w niej sporo racji. Tak zrobił protagonista „Karate Kid”, co doprowadziło go do wielu sukcesów. Zanim jednak do tego doszło, Daniel Larusso zmuszony był do ciężkich treningów oraz walki (niekoniecznie na pięści) z otaczającym go światem. Produkcja Johna G. Avildsena to ponadczasowe dzieło, które nawet po tylu latach potrafi przyciągnąć do ekranu, zarówno starszych widzów, jak i tych dopiero zaczynających swoją przygodę z kinematografią.

Odlot – na realizację marzeń nigdy nie jest za późno

Kolejna produkcja Pixara w tym zestawieniu, obok której nie możecie przejść obojętnie. Przed odpaleniem filmu warto zaopatrzyć się w ogromne pudełko z chusteczkami, ponieważ nie jedna łza spłynie wam po policzkach podczas seansu. Opowieść o siedemdziesięcioletnim Carlu, który po śmierci żony wyrusza w podróż do Ameryki Południowej porusza na każdym kroku, ale przy tym nie zapomina o zabawnych postaciach i prześmiesznych gagach. Ten film ma szansę sprawić, że wasze rodzinne więzi mogą jeszcze bardziej się zacieśnić.