Data modyfikacji:

Jak oddychać podczas porodu? Najskuteczniejsze techniki

Nie trzeba być przyszłą mamą by wiedzieć, że oddychanie podczas porodu ma bardzo duże znaczenie. Opanowując właściwe techniki oddechu zmniejszysz ból, rozluźnisz się, a także zadbasz o dotlenienie organizmu dziecka. Dowiedz się, jak oddychać podczas porodu, by ułatwić sobie zadanie i zwiększyć komfort malucha.

Oddychanie podczas porodu – dlaczego jest tak ważne?

„Oddychaj, oddychaj!” – z pewnością widziałaś niejedną taką scenę w filmach, w których pojawia się motyw rodzącej kobiety. Tylko dlaczego to takie ważne? Okazuje się, że oddech podczas porodu może zmienić naprawdę wiele. Właściwa technika wdechów i wydechów łagodzi ból, rozluźnia mięśnie, a w konsekwencji – skraca i ułatwia poród.
Nie zapominaj, że wydawanie dziecka na świat to ciężka fizyczna praca, którą można porównać do bardzo wymagającego treningu. Dostarczanie organizmowi tlenu jest wówczas niezwykle istotne – w trakcie skurczy macicy jego ilość automatycznie zmniejsza się, dlatego należy ją jak najszybciej uzupełnić. Natlenienie ciała sprawi również, że później odczujesz zmęczenie.

Techniki oddychania podczas porodu

Sposób oddychania w trakcie porodu należy uzależnić od jego aktualnej fazy.


Oddech podczas porodu w pierwszej fazie

Pierwsza faza porodu może rozpocząć się nawet na kilka dni przed wydaniem dziecka na świat.  Mało tego – możesz jej zupełnie nie zauważyć! Dowiesz się o jej nadejściu dopiero po pierwszych, typowych objawach porodu.

Gdy szyjka macicy zacznie się rozwierać na szerokość ok. 7 cm, a ty będziesz odczuwała coraz bardziej intensywne skurcze, dużą ulgę przyniesie ci oddychanie przeponowe. Dzięki niemu zmniejszysz ból towarzyszący tej fazie porodu i rozluźnisz mięśnie.

Jak oddychać przeponowo? Rób bardzo głębokie wdechy i wydechy, starając się przy tym rozluźniać mięśnie brzucha. Przeponą najłatwiej oddycha się na stojąco, dlatego możesz robić to np. spacerując po szpitalnym pokoju. Dopilnuj, by oddech był powolny i miarowy.

Oddechy podczas porodu w drugiej fazie

Nadejście drugiej fazy porodu rozpoznasz po bardzo mocnych skurczach i silnym rozwarciu. Bóle będą nasilać się wraz z nadejściem skurczy, po czym raptownie maleć. To dobry moment na zastosowanie metody oddychania, która nazywana jest popularnie ziajaniem bądź dyszeniem.

Dostosuj głębokość wdechu do siły każdego ze skurczy. Zacznij od głębszych wdechów, a gdy ból jest naprawdę silny, oddychaj szybciej i płycej. Gdy poczujesz, że skurcz ustępuje, powróć do wolniejszych i głębszych oddechów.

W drugiej fazie porodu oddychaj nie przeponą, a klatką piersiową – postaraj się, by to właśnie ona była najbardziej zaangażowana do pracy.

Oddychanie w fazie parcia

Momentem poprzedzającym upragnione spotkanie z maluszkiem jest nadejście silnych skurczy wywołujących uczucie parcia. Gdy odczujesz, że się zbliża, weź kilka głębokich wdechów, a przy ostatnim z nich zatrzymaj dużo powietrza w płucach i zacznij przeć. Gdy parcie minie, wykonaj kilka oddechów przeponowych, by szybko dotlenić organizm swój oraz dziecka. 

Gdy urodzi się główka dziecka, ustabilizuj oddech delikatnie dysząc. Od tej pory zaledwie kilka chwil dzieli cię od spotkania z maleństwem.

Oddychanie podczas porodu trenuj wcześniej

Czas porodu to nie najlepszy moment na eksperymenty. Jeśli chcesz być do niego świetnie przygotowana, oddychanie ćwicz jeszcze w okresie ciąży. Możesz zajrzeć do poradników tworzonych przez położne lub zapoznać się z filmikami instruktażowymi w internecie. Dzięki opanowaniu sposobów na oddychanie podczas porodu, przejdziesz go znacznie lżej, a także sprawisz, że będzie mniej stresujący dla malucha.